Reklama

Siły zbrojne

Słowacja kupi ponad 100 czołgów podstawowych

Słowacki Leopard 2A4.
Słowacki Leopard 2A4.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji

Słowackie ministerstwo obrony planuje pozyskać 104 nowe czołgi podstawowe o czym poinformowali jego przedstawiciele podczas konferencji Future Armored Vehicles Central & Eastern Europe. Informację tę podał serwis Defence Industry Europe.

Obecnie słowackie wojska pancerne wykorzystują dwa typy czołgów podstawowych, liczniejszych T-72M1 oraz nowszych Leopardach 2A4. W przypadku tych pierwszych od lat (jak nie ponad 2 dekad) rozważano ich mniejszą lub większą modernizację. Jednak jak podaje serwis Defence Industry Europe, kapitan Jakub Murcek pracujący w departamencie modernizacji w słowackim MON stwierdził, że temat ten został już porzucony. Tym samym ich czas w służbie zakończy się zapewne w okolicach 2030 roku wraz z przybyciem nowych czołgów. Zarówno ich zdolności bojowe obecnie, jak i możliwości utrzymania sprawności, są obecnie na niskim poziomie.

Reklama

Obok nich pancerniacy naszego południowego sąsiada mają do dyspozycji 15 Leopardów 2A4, które Bratysława otrzymała od Niemiec w ramach programu Ringtausch, w zamian za przekazane Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty BVP-1. Są to czołgi znacznie nowocześniejsze od poradzieckich T-72M1, jednak ich eksploatacja w dalszej perspektywie może być problematyczna ze względu na małe zapasy części zamiennych na rynku. Oprócz tego przy obecnych standardach NATO, czołgi te są już typem schodzącym, nadającym się raczej jako uzupełnienie potencjału lub pojazdy szkoleniowe. Niemniej są one kolejną wspólną platformą pozyskaną zarówno przez Słowaków, jak i Czechów, którzy dążą do większej unifikacji w kwestii swoich zakupów sprzętu (np. bojowych wozów piechoty CV90).

Czytaj też

Podczas wspomnianej konferencji zapowiedziano gruntowne zmiany w słowackiej armii, zakładające utworzenie dwóch nowych batalionów czołgów po 52 wozy każdy. Nie zostało określone, jaka konstrukcja stanie się wyborem Słowaków, wszelkie dostępne na rynku pojazdy są poddawane ocenie. Wspomniany kapitan Murcek stwierdził jedynie, że umowa na ich pozyskanie powinna zostać podpisana w tym lub przyszłym roku. Zapewne na stole są m.in. najnowsze niemieckie Leopardy 2A8 czy południowokoreańskie K2 Black Panther, w obu przypadkach ich pozyskanie mogłoby wiązać się z zawiązaniem współpracy przez Słowację z jej sąsiadami w postaci Czech oraz Polski. Obok tego należy wspomnieć, że na Słowacji dość mocno promowany jest wóz wsparcia ogniowego CV90120, który mógłby być rozpatrywany tam jako budżetowe uzupełnienie potencjału pancernego.

Czytaj też

Słowacki Leopard 2A4.
Słowacki Leopard 2A4.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. LMed

  No cóż, nie sądzę że można z góry wykluczyć sukces K2 w tym postępowaniu. Dużo zależy od aspektów finansowych azjatyckiej oferty przecież.

  1. Chyżwar

   No cóż, w takim razie Słowacy poczekają na nowe niemieckie czołgi tak ze dwie dekady.

 2. rosyjskaRuletkaTrwa

  Kupić mogą ale kiedy realizacja zamówienia? Naprodukowali sobie w rosji t14 bez analoga co najmniej 20 sztuk przez ostatnie lata. to ani sprzedać nie chcą tego cudu ani na front wysłać żeby im się analogi nie rozkraczyły zaraz pod moskiewską wiochą.

 3. MiP

  Wezmą Leopardy bo nikt K2 z tekturowym pancerzem nie weźmie

  1. Seb66

   Tymczasem "kanapowym " ekspertom przypomnę że "tekturowe" pancerze K2 NIE przeszkodziły Norwegom ocenić K2 jako PORÓWNWYWALNYCH z Leopardami 2A8, i nie tylko spełniających WSZYSTKIE wymagania norweskiej armii, ale również przewyższających Leo2A8 pod względem np. mobilności w warunkach arktycznych! "Kanapowym" ekspertom przypomnę, że wg norweskich źródeł wojskowych - tylko POZAMERYTORCZNE argumenty polityczne zadecydowały o wyborze Leo2A8 dla norweskiej armii.

  2. Chyżwar

   Ciekawe skąd wezmą. Bo chyba nie z manufaktury, która swego czasu produkowała te czołgi dla Grecji?

  3. MiP

   Ciągle ta Norwegia która i tak ostatecznie nie wzieła K2 a jakie inne państwo w Europie wzięło ten czołg ??? Wszyscy wolą czekać na Leopardy niż brać te pudło z kartonu 🤣

 4. WSK74PL

  "Niemniej są one kolejną wspólną platformą pozyskaną zarówno przez Słowaków, jak i Czechów, którzy dążą do większej unifikacji w kwestii swoich zakupów sprzętu". Gdyby tak Polska czasem spróbowała ? Paradoks, Słowacy rozpoczęli produkcję odpowiednika Rosomaka na licencji Patrii

  1. Essex

   Oni na pewno kupia K2PL bo to najlepsy czolg na swiecie

  2. Rusmongol

   @essex. Nawet K2 bez pl to może nie najlepszy, ale jeden z najlepszych czołgów świata.

  3. Buczacza

   Nie no najlepsy to zdecydowanie nie mający analoga t-90...

Reklama