Siły zbrojne

drony, szkolenie operatorów, wojna dronowa, Ukraina, Polska

Ślepota czy niefrasobliwość? Dlaczego polskie wojsko lekceważy drony kamikaze? [KOMENTARZ]

Patrząc na sposób wprowadzania do polskiej armii dronów kamikaze trudno się oprzeć wrażeniu, że nasza generalicja mentalnie tkwi nadal w czasach II wojny światowej, wojen w Iraku oraz misji w Afganistanie. Dlatego po raz kolejny i dosadnie chcemy przypomnieć, że zasady prowadzenia działań bojowych się drastycznie zmieniły i im szybciej to zrozumiemy, tym mniej stracimy w przyszłości żołnierzy i polskiego terytorium.

Sposób, w jaki Ukraińcy masowo wykorzystują małe drony do zwalczania rosyjskiego agresora powinien wywołać natychmiastową reakcję Sztabu Generalnego WP i naszego Ministerstwa Obrony Narodowej. Tymczasem w najlepszym przypadku są tam prowadzone ciągłe analizy i prace koncepcyjne. Tej biernej postawy nie zmieniają również publikowane przez Defence24.pl artykuły i filmy o dronach, rojach dronów i sposobach zwalczania rosyjskich pojazdów wojskowych, chociaż jasno pokazywaliśmy w nich, że tradycyjnymi metodami nie da się zatrzymać masy sprzętu wojskowego i ludzi, jaka może się wlać do Polski ze strony Federacji Rosyjskiej.

Warto też przypomnieć porozumienie podpisane w czasie konferencji Defence24 Day w 2022 roku dotyczące Edukacyjnego Projektu Dronowego. Porozumienie to jest realizowane w Zespole Szkół numer 1 w Tarnobrzegu, gdzie kształceni są przyszli inżynierów budujących bezzałogowe statki powietrzne. Wszystko to pod patronatem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej i medialnym Defence24.pl.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.