Reklama

Siły zbrojne

Ślązak podniesie banderę

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało oficjalnie, że podniesienie bandery okrętu ORP „Ślązak” planowane jest w czwartek 28 listopada, w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej.

Jak poinformował MON w komunikacie, szef MON Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej w Porcie Wojennym w Gdyni. Podczas obchodów nastąpi pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Ślązak.  

8 listopada 2019 r. na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni podpisano protokół zdawczo-odbiorczy okrętu Ślązak, kończąc tym samym jego odbiór. Jednostka przeszła wraz z podpisaniem dokumentu na własność Sił Zbrojnych RP.

ORP Ślązak to polski okręt patrolowy. Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Przeznaczeniem okrętu jest zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, a także patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorta i ochrona jednostek komercyjnych. Jednostka jest także przystosowana do kontroli morskich szlaków jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Pierwotnie Ślązak miał powstać jako wielozadaniowa korweta, z uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwpodwodnym oraz pociskami przeciwokrętowymi. Stępka okrętu została położona w 2001 roku. W trakcie budowy borykano się z wieloma problemami technicznymi, ograniczono też finansowanie. 

Reklama

Komentarze (23)

 1. Adm Arvid Dickman

  Ten okręt(w zamierzeniu) ma zwalczać cele podwodne, latające i morskie/lądowe. Jest na to uzbrojenie miejsce na pokładzie? Ten okręty (w zamierzeniu) powinny być dwuzadaniowe; atak/przeciwlotniczy i ZOP/przeciwlotniczy...

  1. Davien

   Nie, Ślązak jak korweta proj 621 miał zwalczac cele ZOP/nawodne a OPL słuzyc miało jedynie do samoobrony( RAM)

 2. LMed

  Właściwie na rufie mógłby siadać F-35B.

  1. edek00

   a do startu rozwijana rampa? Idiotyczny komentarz...On nie startuje pionowo, a ma skrócony rozbieg a tylko ląduje pionowo.

  2. LMed

   Edek rozluźnij się. Sarkazm.

  3. -CB-

   Jak najbardziej "startuje pionowo", ale ma wtedy bardzo ograniczony udźwig.

 3. wojak

  CAMM + RBS i będzie niezły okręt

 4. Dalej patrzący

  Doposażenie ZOP - w tym sonar i drony podwodne do zwalczania min itd. Plus ze 4 ILX-27 z magnetronami [co już sprawdzano], sonarami holowanymi, lekkimi torpedami, rakietami, lekkimi radarami, retransmisją. Plus ze 2 stanowiska z Poprada po 4 Pioruny. Plus maszt wirtualny [dron VTOL z radarem - zasilany na kablu]. Plus spięcie [docelowo sieciocentryczne z C4ISR] real-time z lądem/powietrzem. No i amunicja Vulcano-Dardo dla 76 mm i amunicja programowalna dla 30 mm. Wtedy i wielozadaniowość i zasięg świadomości sytuacyjnej i projekcji siły i skuteczność i wartość Ślązaka REALNIE przekroczy oryginalne MEKO A-100. Nawet łodzie inspekcyjne można wyposażyć w Spike-ER czy Brimstone 2/3/. Ale trzeba chcieć i stopniowo doposażać z głową - wiedząc, po co to się robi i do jakich zadań. Na czas wojny - ale głównie pokoju.

  1. f4656

   Jasne ....ja też mam sny ..o NSM albo RBS 15 na pokładzie. A pioruny to mu na nic się ....nikt nie podlatuje na 6km. Zatopią go z 20-30 km .

  2. Marek

   Przecież ten okręt to nic innego jak MEKO. A jaki będzie, to już zależy od tego, co w niego wpakujesz.

  3. Marek

   Korweta rakietowa typu 130. OPL to OTO Melara kaliber 76 mm, bo pewnie nie wiesz, że to działo nadaje się do takich celów. dwie plujki kalibru 27 mm, czyli mniej więcej tak jak jest na tym patrolowcu. Podstawowe uzbrojenie OPL to 2 xRIM-116 RAM. Zasięg takich systemów to raptem około 10 km. Rzecz jednak w tym, że one potrafią zestrzeliwać lecące w stronę okrętu rakiety. Piorun, choć ma mniejszy zasięg potrafi to samo. Tak więc jak się pisze, to trzeba jeszcze wiedzieć o czym się pisze. Inna sprawa, że Poprad nie załatwia sprawy, bo do skutecznej obrony okrętu w kontenerach powinno być wiele więcej rakiet niż Poprad ma.

 5. Polak kayolik

  Powinni go uzbroic w jedna bombe samobojcza o wadze 50 ton , jest tak slabo uzbrojony ze przeciwnik bedzie chcial go przejac zamiast niszczyc, szkoda amunicji, a wtedy boom!

 6. raaex

  Bardzo bym chciał zobaczyć jak marynarze strzelają z tych Gromów na pełnym morzy i bujającym się ostro okręcie :))))))))))))

  1. pol

   Czyli wszyscy Rosjanie to w zasadzie Ukraińcy ?

  2. Davien

   A co to ma wspólnego z rosyjskimi terrorystami w Donbasie i pirackim porywaniem zakładników przez Rosje to zapewne sam nie wiesz:)

  3. ryba

   jak sie nie ma kasy to sie cieszy z tego co sie ma ( przypomne że holendrzy na poligonach w polsce mieli krzyczec tratatata bo nie posiadali amunicji hehe ) niestety złe finansowanie i ogólnie niedobre wykonawstwo wygenerowały ogromne koszta tego okrętu WSTYDU STOCZNIOWEGO .

 7. kluczyk

  18 lat budowy. Czyli zaraz remont?

 8. Ok bajdur

  Mamy RBS, lub mamy możliwość kupić Nsm, do tego Camm, Kusza z Piorunem i okręt jest uzbrojony.

 9. Ewsa

  Ale brednie. Szczególnie ten o tych Popradach. Zerowe oddziaływanie na przeciwnika. Nie masz pojęcia o czym piszesz. I jeszcze ten tekst że ten okręt będzie lepszy od Meko.....hahahahaha.ale brednie.

 10. LMed

  Właściwie na rufie mógłby siadać F-35B.

 11. fox

  ślązak okręt który stał się legendą zanim wypłynął na szerokie wody.

 12. qwerty

  jak myślicie da radę coś podnieść ? na zwalczanie piractwa to lepiej niech nie pływa bo byle ponton z Somalii jest chyba lepiej dozbrojony :)

  1. Tomasz33

   No Ślązak uzbrojenie artyleryjskie ma bardzo dobre, bo to jedna armata dużego kalibru, 2x30mm i 4 ciężkie karabiny maszynowe. Więc żart z piratami mało śmieszny. Oczywiście do tego dochodzą GROM-y. Ciekawe czy zapadną decyzje odnoścnie wyposażenia w OPL i pociski przeciwokrętowe oraz torpedy.

  2. Davien

   Wiesz, to patrolowiec a nei wasze rosyjskie korwety udajace lodołamacze:)

  3. mip

   Nikt tu nie wychwala ruskich jakbyś nie zauważył ale taka jest prawda że uzbrojenie tego Ślązaka to jest śmiech na sali

 13. jjj

  Nowy okręt dla MW a nie żadna pomostówka ---- dozbrojić z patrolowca powrócić do pierwotnyvch założeń korwety wielozadaniowej

 14. Sternik

  W trakcie budowy borykano się z wieloma problemami wynikającymi z ograniczanego finansowania. Jednak dzięki wdrożeniu tej jednostki wdrożono m.in. technologię budowy okrętów z cienkich blach spawanych, dotychczas niedostępną w Polsce.

 15. mip

  Przyjęcia do służby patrolowca który swoim uzbrojeniem będzie mógł postraszyć somalijskich piratów na motorówkach..... Będzie święto narodowe i może dzień wolny od pracy

 16. Zatroskany

  Już nic z tym faktem nie da się zrobić, choć mieliśmy 18 lat by do tego nie dopuścić:)).

 17. peel

  jak za 30 lat ukończymy drugą jednostkę (z planowanej serii), to będzie miała napęd laserowy, bez spalin.

 18. robertpk

  z tego co widać na zdjęciu, płynie z podniesioną banderą ...

 19. BUBA

  18 lat i niema winnych.

 20. Dudley

  Cywilną

 21. Pim

  Nie wiem czy dobrze widzę. To zdjecie z prób, bandera jest cywilna, ponieważ za odbiory odpowiada stocznia. Dopiero po przejęciu przez MW będzie podnoszona bandera MW.

  1. Gustlik

   Prace B+R Pumy kosztowały Niemców ponad miliard €.

  2. Teufel

   Puma kosztowała tyle bo jest rozwinięciem z tzw platformy przyszłości NGP Neue Gepanzerte Platform z 1996, na której miały być pojazdy od 55 do 72 ton, projekt utracił zainteresowanie i finansowanie i padł. Jedynie co to RM rozwinął z NGP projekt Puma ( jako jedyny , a była planowana cała gama pojazdów ) dlatego tez takie koszty. Zreszta obecnie już są modernizowane.

 22. dawo

  Co on taki upierniczony na burcie?

  1. Marek

   Jakie błędy z lat 30? Chciałbyś wtedy kupować więcej? Ciekawe za co? Gdyby firmy nie robiły na eksport, to część z nich po prostu by padła. Chyba, że chciałbyś zrobić jak Rosjanie. Czyli zbroić się na siłę i zagłodzić społeczeństwo. Albo zrobić tak jak Niemcy, które nabrały kredytów i zbankrutowałyby z kretesem gdyby nie wybuch DWS.

 23. Gras

  Mam nadzieję za jakimś cudem go dozbroja w system przeciwlotniczy i pociski rakietowe. Przecież to już tak nie wiele brakuje a zyskali byśmy prawdziwy okręt który mógł by dawać ochronę przeciwlotnicza innym jednostkom.

  1. Paweł

   I do tego ten mityczny eksport....

Reklama