Siły zbrojne

Ślązak podniesie banderę

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało oficjalnie, że podniesienie bandery okrętu ORP "Ślązak" planowane jest w czwartek 28 listopada, w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej.

Jak poinformował MON w komunikacie, szef MON Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej w Porcie Wojennym w Gdyni. Podczas obchodów nastąpi pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Ślązak.  

8 listopada 2019 r. na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni podpisano protokół zdawczo-odbiorczy okrętu Ślązak, kończąc tym samym jego odbiór. Jednostka przeszła wraz z podpisaniem dokumentu na własność Sił Zbrojnych RP.

ORP Ślązak to polski okręt patrolowy. Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Przeznaczeniem okrętu jest zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, a także patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorta i ochrona jednostek komercyjnych. Jednostka jest także przystosowana do kontroli morskich szlaków jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Pierwotnie Ślązak miał powstać jako wielozadaniowa korweta, z uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwpodwodnym oraz pociskami przeciwokrętowymi. Stępka okrętu została położona w 2001 roku. W trakcie budowy borykano się z wieloma problemami technicznymi, ograniczono też finansowanie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.