Reklama

Siły zbrojne

Ślązak otrzyma polski system IFF

Korweta patrolowa ORP Ślązak wychodzi w morze. Na pierwszym planie dziób uniwersalnego okrętu desantowego-doku USS Kearsarge.
Korweta patrolowa ORP Ślązak wychodzi w morze. Na pierwszym planie dziób uniwersalnego okrętu desantowego-doku USS Kearsarge.
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Agencja Uzbrojenia w Warszawie udzieliła zamówienia PIT-RADWAR S. A. w Warszawie na dostawę interrogatora średniego zasięgu ISZ-50 wraz z jego montażem na korwecie patrolowej ORP Ślązak (241). Wartość zamówienia wynosi 2.684.304 zł brutto.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Negocjacje z dostawcą zostały przeprowadzone bez wcześniejszej publikacji ogłoszenia o zamówieniu z powodu braku możliwości technicznych instalacji urządzenia innego typu. Interrogator średniego zasięgu ISZ-50 jest elementem zestawu zapytująco-odpowiadającego systemu identyfikacji radiolokacyjnej swój-obcy (IFF) Mark XIIA, którego producentem jest PIT-RADWAR S.A. Jego konfiguracja oraz charakterystyka techniczna uwzględnia potrzebę integracji z radarem SMART-S MK2 i systemem zarządzania walką CMS Tacticos. Zakup i montaż systemu IFF na budowanym ORP Ślązak był zaakceptowany przez MON i przyjęty do realizacji przez stocznię. Konsekwencją tego było zrealizowanie szeregu istotnych prac na budowanej jednostce dedykowanych tylko i wyłącznie dla tego urządzenia. Szczególnie ważnym obszarem prac było dostosowanie, w oparciu o zawarte w 2016 roku porozumienie techniczne pomiędzy dostawcą systemu IFF czyli PIT-RADWAR S. A., a dostawcą systemu walki czyli Thales, oprogramowania i interfejsów pozwalających na integrację ISZ-50 z radarem Smart-S Mk 2 i systemem zarządzania walką (CMS) Tacticos. Dlatego tylko i wyłącznie PIT-RADWAR S.A. był w stanie wykonać zamówienie ponieważ istniejąca na korwecie infrastruktura i instalacja okrętowa dostosowana została do wymogów wyłącznie związanych z interrogatorem ISZ-50. Wykonanie zamówienia przez innego wykonawcę ze względów technicznych było niemożliwe.

Czytaj też

ORP Ślązak (241) wychodzi z portu w Gdyni.
ORP Ślązak (241) wychodzi z portu w Gdyni.
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Zakup i montaż interrogatora średniego zasięgu ISZ-50 pozwoli na osiągnięcie przez ORP Ślązak zdolności do identyfikacji radiolokacyjnej swój-obcy (IFF). ISZ-50 jest uniwersalnym urządzeniem średniego zasięgu, przeznaczonym do współpracy ze stacjami radiolokacyjnymi takiego i krótszego zasięgu. Pracuje on w modach 1, 2, 3/A, C i S oraz (po podłączeniu odpowiedniego szyfratora) w modach 4 i 5. Dzięki wykorzystaniu monoimpulsowej metody wyznaczania azymutu, tłumienia listków bocznych (ISLS/RSLS) oraz nowoczesnych układów cyfrowych i algorytmów przetwarzania sygnałów umożliwia precyzyjną i niezawodną identyfikację obiektów. Posiada rozbudowaną autodiagnostykę i modułową konstrukcję zapewniającą szybką lokalizację usterek i krótki czas napraw, a możliwość aktualizacji oprogramowania pozwala na rozszerzanie funkcjonalności urządzenia w przyszłości.

Reklama

Czytaj też

Interrogatory Średniego Zasięgu ISZ-50 są już używane w Siłach Zbrojnych RP, między innymi na stacjach radiolokacyjnych Soła i Odra, w 2021 roku zamówiono kolejnych 39 tego typu urządzeń.

Reklama

Komentarze (4)

 1. piotr04

  Nazwa tej korwety jak dla mnie beznadziejna Zero skojarzenia nazwy z morzem :)

  1. Pseudonim

   Bo to nie na morze

  2. X

   Też tak uważam. Trochę jak za komuny - Rolnik, Metalowiec itp

  3. Bender

   Słyszałeś kiedyś o rajdzie na Dieppe i roli polskiego niszczyciela ORP Ślązak (typ Hunt II, ex HMS Bedale)? Istnieje relacja kanadyjskich żołnierzy, jak na płytkiej wodzie przy plaży pojawia się rozpędzony polski niszczyciel ziejąc ogniem ze wszystkich możliwych luf, dokonuje nagłego zwrotu wyrzucając kamienie i piasek rozpędzonymi śrubami i rozpoczyna ewakuację zepchniętych do morza Kanadyjczyków. Za ten numer dowódca okrętu otrzymał Distinguished Service Cross. ORP Ślązak to zobowiązująca nazwa dla okrętu.

 2. SimonTemplar

  A kiedy to ta slawna duma Marynarki RP otrzyma jakieś sensowne uzbrojenie? Bo poza 76mm praktycznie nic tam nie ma. Kilka 12,7 do ostrzeliwania pontonów i 4 gromy w magazynie, do odpalenia z ramienia. Czy minister zdaży uzbroić ten okręt-cel w nabliższych 10 latach? Korweta... ale się usmiałem.

  1. Pseudonim

   Zamiast pytać ministra o dozbrajanie to może pytaj poprzednich ministrów od rudego dla czego ja tak zpitolili

  2. Rupert

   Spokojnie, będzie dozbrojony. Przypomnę że oprócz niego będą jeszcze 3 fregaty z Wielkiej Brytanii.

  3. X

   Ostatnio trochę o tym było, niejako "na fali" Mieczników. Rozważane są chyba 3 warianty, ale jest problem z obecnym balastem - statecznością. Są twierdzenia, że nie da się go łatwo usunąć, ale nie wydaje mi się aby to było nie do zrobienia.

 3. Seba

  .... żeby tylko nie zatonął po zamontowaniu IFF

 4. Cyber Will

  "Ślązak" - faktycznie. Co innego ORP Kujawiak czy ORP Krakowiak - bo te każdemu kojarzą się z morzem.

Reklama