Reklama

Siły zbrojne

Singapurski BWP strzela ze Spike na niemieckim poligonie

Wdrożenie do służby nowego bojowego wozu piechoty dla singapurskiej armii pozwoli zastąpić obecnie transportery opancerzone M113A2 Ultra.
Wdrożenie do służby nowego bojowego wozu piechoty dla singapurskiej armii pozwoli zastąpić obecnie transportery opancerzone M113A2 Ultra.
Autor. Singapore Army/Facebook

Podczas ćwiczeń „Panzer Strike” w Niemczech singapurscy żołnierze po raz pierwszy przeprowadzili wystrzelenie na żywo przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike LR2 zamontowanego na nowym gąsienicowym opancerzonym bojowym wozie piechoty Hunter.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ćwiczeniach wzięli udział singapurscy żołnierze ze specjalnego korpusu pancernego 24/22 Armii Singapuru. Manewry odbyły się w dniach od 31 sierpnia do 19 września w Oberlausitz Military Training Area (OMTA) w Niemczech. Podczas nich najnowszy singapurski bojowy wóz piechoty Hunter przeprowadził strzelanie bojowe na żywo, wraz z wystrzeleniem przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike LR2. Ćwiczenia "Panzer Strike" w tym roku prowadzone były w dwóch turach treningowych, wiosną i jesienią. Podczas pierwszej fazy w ćwiczeniach udział wzięło ponad 280 singapurskich żołnierzy i 14 czołgów podstawowych Leopard 2SG. W jej trakcie odbyło się strzelanie prowadzone wspólnie z niemieckimi odpowiednikami ze 122. batalionu grenadierów pancernych i 104. batalionu pancernego.

Czytaj też

Autor. The Singapore Army/Facebook

Niemcy i Singapur mimo dużej odległości łączy wiele płaszczyzn współpracy m.in. rozwój technologii, wymiana wojskowa czy wspólne ćwiczenia. Relacje te zostały wzmocnione podpisaną w 2018 roku umową o współpracy obronnej.

Reklama
Moment odpalenia przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike LR2.
Moment odpalenia przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike LR2.
Autor. The Singapore Army/Facebook

Hunter AFV to singapurski bojowy wóz piechoty opracowany w wyniku kooperacji ST Engineering z rządową Agencją Nauki i Technologii Obronnych (DSTA) i singapurską armią, która rozpoczęła się w 2006 roku w celu opracowania nowej, rodzimej konstrukcji tej klasy. W marcu 2017 roku dział systemów lądowych — ST Kinetics otrzymał kontrakt od singapurskiego resortu obronnego na produkcję i dostawy Hunter AFV dla singapurskich wojsk lądowych. Po raz pierwszy prototyp tej konstrukcji został zaprezentowany na Singapore Airshow w 2018 roku. W czerwcu 2019 przekazano pierwsze egzemplarze tych wozów dla singapurskiej armii, gdzie trafiły one do ośrodka szkoleniowego w celu przeszkolenia kadr instruktorskich. Następnie na początku br. miały one trafić do 42 batalionu Singapurskiego Pułku Pancernego, który jako pierwszy ma być w całości przezbrojony w nowe wozy.

Czytaj też

Autor. The Singapore Army/Facebook

Załoga bwp składa się z trzech żołnierzy w przedziale bojowym. Do tego dochodzi możliwość przewożenia ośmiu w pełni wyposażonych żołnierzy w przedziale desantu. Uzbrojenie składa się z bezzałogowego modułu uzbrojenia Samson 30 RWS z armatą automatyczną Orbital ATK Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm, czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm, wyrzutnią granatów dymnych oraz opcjonalnie wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ochronę balistyczną zapewnia stalowy pancerz właściwy, z możliwością instalowania zewnętrznych paneli pancerza dodatkowego. W układzie napędowym zastosowano silnik wysokoprężny MTU 8V-199 TE20 o mocy 711 KM pozwalający na rozwinięcie maksymalnej prędkości na poziomie 70 km/h i uzyskanie zasięgu operacyjnego w granicach 500 km. Hydropneumatyczne zawieszenie ma dodatkowo zapewniać wysoką mobilność taktyczną i łatwość (w porównaniu do klasycznych konstrukcji zawieszeń) w tworzeniu wersji specjalistycznych na podwoziu Hunter AFV.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy wieża Rafael Samson MK2 nie posiada ASOP a za jedyne 3mln USD inna wieża Rafael All in one już ma

Reklama