Siły zbrojne

Singapur kupi F-35

Fot. Senior Airman Alexander Cook, US Air Force
Fot. Senior Airman Alexander Cook, US Air Force

Jak poinformował minister obrony narodowej Singapuru, kraj ten chce zakupić na wyposażenie swoich sił powietrznych samoloty F-35. Jest to podyktowane realizacją długofalowej polityki modernizacyjnej.

Według informacji oficjalnych, planowany jest zakup czterech egzemplarzy z opcją na zakup kolejnych ośmiu. Jak wcześniej stwierdził dowódca sił powietrznych, jest to podyktowane koniecznością potwierdzenia, że eksploatacja spełnia oczekiwania w zakresie wojskowym oraz ekonomicznym. Przemawiając do parlamentu, minister Ng Eng Hen poinformował, że w najbliższym czasie skierowane zostanie zapytanie o cenę i dostępność (Letter of Request). Minister dodał, że strona singapurska ma "pełne poparcie administracji amerykańskiej i Departamentu Obrony". Ng Eng Hen nie podał dokładnej wersji samolotu, którą planuje zakupić ministerstwo obrony, jednak poinformował, że nie będzie to wersja przystosowana do bazowania na lotniskowcach. 

image
Minister Obrony Singapuru Ng Eng Hen w kabinie F-35/ Fot. Twitter

Singapur byłby pierwszym użytkownikiem tych samolotów w południowo-wschodniej Azji i czwartym -po Japonii, Australii i Republice Korei - w rejonie zachodniego Pacyfiku. Nie jest w tej chwili jasne, jaki dokładnie będzie status państwa-miasta w programie F-35. Obecnie kraj ten uczestniczy w programie F-35 jako SCP (Security Cooperative Participant), co oznacza, że udostępnia swoje wnioski z eksploatacji F-16 i umożliwia prowadzenie na tej podstawie badań w zakresie bezpieczeństwa. 

Pierwsze informacje, mówiące o planowanym nabyciu F-35 przez Singapur, pojawiły się w styczniu br. Związane były one z informacją o planowanym wycofaniu w 2030 r. samolotów F-16. Obecnie Singapur posiada 60 samolotów tego typu: 40 F-16C/D Block 52 oraz 20 F-16D+ Advanced Block 52, z czego 12 najstarszych samolotów w wersji D stacjonuje w Bazie US Air Force Luke w stanie Arizona gdzie stanowią wyposażenie dywizjonu szkolno- treningowego. Obecnie trwa program modernizacji całej floty, zakładający m.in. instalację radaru typu AESA Northrop Grumman AN/APG-83 oraz szyny Link 16, mającego doprowadzić te maszyny do standardu odpowiadającego F-16V, a który ma się zakończyć do 2023 r. Kraj ten dysponuje także 20 maszynami F-15SG.

Całkowita wartość kontraktu nie jest znana, jednak według dokumentów ministerstwa obrony, jednostkowa cena samolotu ma się kształtować na poziomie F-35 w wersji A lub B z transzy LRIP 11. Nieoficjalnie wiadomo, że preferowaną miałaby być wersja F-35B ze względu na przystosowanie do korzystania z krótszych pasów startowych. 

Komentarze (17)

 1. ljjhkfgjdf

  F35 jest co najmniej (właściwie bezdyskusjnie) potrzebny jako sensor. Jako efektor można go rozważać, ale konkuruje tu zarówno cenowo, jak i jakościowi z innymi samolotami. Jako sensor F35 rozwiąże przedewszystkim problem zasiegu naszej artlerii do horyzontu radiolokacyjnego, a więc zakup tego samolotu, automatycznie poprawi zdolności nastepujacych rodzajów już posiadanego lub kupionego uzbrojenia: IBCS, Wisła, Narew, NDR, Regina/Raki, F16 z rakietami dalekiego zasiegu, a dodatkowo moze poprawić zdolnosci Langusty, Pilicy, Raków, Gromów/Piorunów. Przyczym ta lista jest niepełna.

 2. Davien

  Pnie KOSA,jak chcesz patrzeć finansowo to prosze bardzo: F-35A dla Belgii( nie jest w programie jsf) to ok 130mln za sztuke z pakietem, F-18E SH block III dla Niemiec to 200mln za sztuke, Kanadzie proponowali po 250mln, F-16V dla Słowacji/Bułgarii to w ogranicy 120mln za sztukę. Growlery bedą jeszcze drozsze od F-18E z uwagi na specjalne wyposażenie. A teraz porównaj koszt -efekt:)

 3. Rafal

  @Waldemar podobno to ziema jest plaska, zadne tureckie F-35 do nas nie trafia.

 4. Ktos

  Fajnie się was czyta. Sami eksperci aż strach. F35 jest zły bo jest drogi. Analogicznie Ferrari jest kiepskie bo drogie lepszy jest Polonez bo jest tańszy a tez jeździ. Chcecie tani myśliwiec? Proponuje Spitfire. W końcu wygrał 2 WŚ wiec jest sprawdzony w boju.

 5. DSA

  Szkoda, że przymierzają się do wersji F-35B, bo moglibyśmy poznać mniej więcej cenę dla nas. Tak czy siak w przeciwieństwie do nas robią to z głową. Tymczasem pojawiły się informacje, że Departament Obrony USA zmniejszył planowaną na przyszły rok ilość F-35 które chce kupić z 84 do 78 sztuk. Cięcia nie dotyczą wersji F-35A. Przekonamy się w następnym tygodniu.

 6. andys

  "Ale ten Singapur dziwny . Zamiast od razu kupić co najmniej 32 szt. F-35 oni kupują najpierw tylko cztery samoloty do sprawdzenia ich przydatności operacyjnej i oszacowania kosztów eksploatacji . " Jeśli zmienią się uklady polityczne, łatwiej będzie kupić chińskie cudeńka,

 7. gregorx

  @razdwatri Nikt, nawet bogaty Singapur, nie kupuje kilku maszyn "do sprawdzenia ich przydatności operacyjnej i oszacowania kosztów eksploatacji". Po to są loty próbne, dostęp do wyników prób i wniosków z eksploatacji maszyn w jednostkach operacyjnych. A Singapur jako obserwator programu ma do nich pełen dostęp. To taka gładka dyplomatyczna gadka-szmatka. Singapur bardzo ostrożnie wprowadza do służby nowoczesne uzbrojenie, stąd też np. problemy z doliczeniem się F-15 czy Leo-2...

 8. Kiks

  @razdwatri spójrz na mapę. Ty byś ich na miejscu pewnie kupił 100.

 9. KOSA

  Davien.... czy dla nas też to świetna decyzja F35 w ilości 32 szt. ? Zgadzam się że to świetna maszyna. Ale jak wielu podkreśla coś droga i w zakupie i utrzymaniu i serwisie i w eksploatacji. Bo kupuje się nie tylko maszynę Ale cały system z nią związany . Wg mnie dla Polskìego Lotnictwa Wojskowego najlepsza opcją byłby zakup 48 szt. F18 W NAJNOWSZEJ WERSJI w tym 8 - 12 wersji WRE czyli Glowler , druga opcja to 32 szt F16 Blok 70/72 plus 16szt. F35 B oczywiście za jakiś czas. 3 cia opcja to kupić 48 F16 Blogi 70/72. Te 3 eskadry to min.

 10. Falcon

  Polska to normalny kraj zachodu, kraj cywilizacji łacińskiej, w takim kraju dba się o dobro obywateli a nie wydaje wszystkie środki na zbrojenia podczas gdy ludzie żyją na skraju ubóstwa jak to ma miejsce w Rosji. Także do wszystkich "zamartwionych" apeluje o nie wypisywanie banialuków o rozdawnictwie. Podobne "rozdawnictwo" funkcjonuje w większości krajów Europy zachodniej a to chyba do niej dążymy a nie do krajów cywilizacji turańskiej ze wschodu? A szabelką to wymachuje Rosja, robi to od zawsze, najwyraźniej bez tego nie potrafi żyć. Mamy po prostu pecha, że musimy żyć w jej sąsiedztwie. Co do wszystkich pomysłów na reset z tym bandyckim krajem, to chyba nikt zdrowo myślący nie ma złudzeń co do bezsensowności takich pomysłów. Dopóki rządzą tam służby, dopóty nie będzie to cywilizowany, przewidywalny kraj.

 11. Waldemar

  Podobno tureckie F-35 trafią ekspresowo do Polski.

 12. razdwatri

  Ale ten Singapur dziwny . Zamiast od razu kupić co najmniej 32 szt. F-35 oni kupują najpierw tylko cztery samoloty do sprawdzenia ich przydatności operacyjnej i oszacowania kosztów eksploatacji . W przeciwieństwie do nich nasi decydenci doskonale wiedzą o cudowności i niepodlegającej dyskusji potrzebie posiadania akurat tego samolotu . A koszty stworzenia infrastruktury pod F-35 i same koszty użytkowania tego samolotu ? A kto by się tym przejmował . Przecież tych decydentów w MON i rządzie już wtedy nie będzie , inni się będą martwić .

 13. Zaq

  Co ciekawe Singapuru ma budżet obronny na poziomie polskiego jak widać można prowadzić efektywnie modernizację.

 14. Davien

  Świetna decyzja potwierdzająca klasę tej maszyny

 15. Zmartwiony

  Państwo-miasto, które ilościowo ma podobną liczbę samolotów co my, jakościowo - też u nich lepiej. Nie wiem czy oni obawiają się Indonezji lub Malezji, ale widocznie postawili na silne lotnictwo dla własnego bezpieczeństwa. U nas co? Tylko gadanina, dziadostwo, wymachiwanie szabelką do Rosji kosztem życia i bezpieczeństwa pilotów (MiG-i i Su) i przylizywanie się na siłę Amerykanom (jak się odwdzięczają to już wiemy - zresztą nie na tym polega polityka). Dodatkowo, rozdawanie socjalu na prawo i lewo, co potężnie drenuje budżet naszego państwa i uniemożliwia całkowite zmodernizowanie naszej armii. Patrząc na stan naszej demografii, a także na potężne marnotrawstwo pieniędzy przez polityków, obojętnie spod jakiego szyldu partyjnego, to wchodzimy powoli w stan agonii. A przy następnym kryzysie to długi po towarzyszu Gierku będą niczym, bo wtedy będzie brakować ludzi, aby odbudować i rozkręcić na nowo gospodarkę... Ech, serce boli, jak się czyta do czego są zdolni politycy, aby tylko przekupić ludzi i wygrać wybory - kosztem naszego Narodu...

 16. www

  Program tureckich F-35 został już rozwiązamy. Zostaną dostarczone dla Singapuru

 17. Lewa stopa władimira

  Ale głupi ten Singapur ,zamiast kupować F35 mógł przecież kupić najlepsze na Świeci SU nie mają właściwości stealth ale przecież te właściwości TO mit !!