Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy obrońca nieba Singapuru - system SAMP/T

Fot. www.mbda-systems.com
Fot. www.mbda-systems.com

Obrona przeciwlotnicza Singapuru została niedawno wzmocniona nowymi pociskami średniego zasięgu Aster 30 SAMP/T. Wyrzutnie pocisków zamontowano na ośmiokołowych pojazdach MAN TG.

W ostatnich tygodniach Singapur wzmocnił swoją obronę przeciwlotniczą, wprowadzając do służby system SAMP/T wykorzystujący pociski Aster 30, którego producentem jest koncern MBDA. Nosicielami ośmioprowadnicowych wyrzutni wykorzystywanych w Singapurze są pojazdy MAN TG.

System przeciwlotniczy SAMP/T zamówiono w 2013 r., ma on docelowo zastąpić system obrony przeciwlotniczej Raytheon MIM-23 Improved HAWK. Oficjalnie nie ujawniono liczby nabytych wyrzutni i pocisków ani kwoty kontraktu, z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem wynika jednak, że umowa obejmowała dostawę dwóch systemów i 200 pocisków, a jej wartość to 651 mln EUR.

Z informacji Instytutu wynika też, że pierwszy system wraz z połową zamówionych pocisków dostarczono w minionym roku. Oznacza to, że Singapur posiada obecnie od czterech do sześciu wyrzutni pocisków Aster 30 systemu SAMP/T. Z oświadczenia ministerstwa obrony Signapuru wynika, że broń ta przechodzi obecnie szereg testów i znajduje się "w fazie integracji".

Uzbrojenie kupione przez Singapur przeznaczone jest przede wszystkim do zwalczania celów aerodynamicznych, w pełnym zakresie azymutu, o prędkości do 1200 m/s, w tym samolotów manewrujących z przeciążeniami do 10 g i pocisków manewrujących. Rakieta Aster 30 kierowana jest bezwładnościowo na podstawie danych wypracowanych przed startem, za pomocą układu z żyroskopem laserowym, a w czasie lotu otrzymuje co sekundę informacje o położeniu celu. Po zbliżeniu się do niego włącza się głowica naprowadzająca i zrywane jest łącze z systemem. Radar SAMP/T pracujący w paśmie X posiada antenę ze skanowaniem fazowym, o szerokich kątach przeszukiwania w elewacji: od -5 do +90 stopni, śledzi ponad 100 celów w odległości do 90-100 kilometrów Oprogramowanie systemu SAMP/T pozwala na uaktualnianie danych dla rakiet o 16 celach jednocześnie i zwalczanie 10 celów jednocześnie. Producent podaje, że zasięg pocisku Aster 30 przekracza 100 km. Singapur nie zdecydował się na kupno oryginalnych stacji radarowych Arabele, zamiast tego kupił radary Thales Ground Master 200.

Obecnie trwają prace nad modernizacją pocisków tego typu i przystosowaniem ich do zwalczania pocisków balistycznych. Aster 30 Block 1NT mają mieć zasięg do 1500 km, do służby mają trafić do 2023 roku.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Z ciekawosci

  Czyli jakbysmy to kupili zamiast patriotow to bysmy mieli 1600 pociskow zamiast 200? ...jak roznica w skutecznosci?

  1. K.

   Nawet jeżeli jest to różnica w ilości efektorów jest kluczowa . Szkoda , mielibyśmy Wisłę i Narwie za nieporównywalnie mniejsze pieniądze .

  2. Nieznamsię

   To teraz proszę wytłumacz mi, jak Ty to właściwie policzyłeś? 1600 i 200. Porównujac wartości kontraktów i próbując przeskalować? Słabo mi jak widzę ludzi, którzy biorą coś \"na chłopski rozum\"

  3. reer

   Przecież jasno jest napisane, że Aster słuzy do zwalczania samolotów. A Patriot może jedno i drugie.

 2. zonk

  Dla zwolenników SAMP/T. Szwecja kupiła Patriot, SAMP/T odpadł w ich przetargu.

  1. De Retour

   A można prosić o datę i miejsce podpisania kontraktu ? Oczywiście, że w końcu pewnie kupi. Tylko teraz rozpuściła plotki (dostępne w prasie), że podejmując ostatnią fazę rozmów z USA zapytała Francję, czy w wypadku ich niepowodzenia (ze względu na cenę) oferta na SAMP/T będzie dalej aktualna... Więc na 99% kupią, tylko taniej... I tu jest pies pogrzebany.

  2. Zwolennik efektywności

   Szwecja nie jest w NATO, od 50 lat wojsko Szwecji nie walczyło. a więc Szwecja usiłuje pozostać neutralna, ale maksymalnie umocnić nieformalne więzi z USA. Szwecja jest bogata, ma szczególne ukształtowanie terenu, a więc nie będzie się targować, ale zapewni sobie dodatkową ochronę stosując inteligentne rozproszenie chronionych obiektów. Odrzucenie SAMP/T przez Szwecję nic nie znaczy. Szwecja, to Turcja, kupująca od Rosji S-400 i odrzucaJąca Patrioty bo już jest w NATO. Tak na marginesie przypominam książki i wykłady szefa STRATFORU, pana Friedman\'a, który doprowadzał Polaków do łez wzruszenia święcie zapowiadając, że Turcja i Polska staną się wkrótce mocarstwami, bo USA tego chcą. Moje wyśmiewanie tej zgoła infantylnej naiwności prowadziło do cenzury lub oskarżeń o bycie trolem Rosji. SAMP/T jest dla Polski dobry, bo jest dobry także dla Francji i Włoch, a dodatkowo jest na tyle tańszy (szczególnie po przyjęciu przez Polskę roli współproducenta i rozkwitu współpracy z przemysłem rakietowym i kosmicznym Francji i zasch. UE), że pozwoliłby na obronę całej Polski oraz stosunkowo łatwe radzenie sobie z dużym zużyciem anty-rakiet w wyniku stosowania przez wroga fałszywych rakiet i dostawami części zamiennych dla zniszczonych instalacji.

 3. hr-aabia.

  ... i jak sprytnie amerykański lobbystą odwrócił uwagę czytelników od stosunku ceny tego zestawu z naszym polskim Patriotem. Wszyscy zwracają uwagę na te 1500km, a nie na stosunek kosztów do uzyskanego wyniku. Pl jak zwykle przepłaciła i jak na razie uzyskamy zdolność do zwalczania rakiet balistycznych- po co nam to w pierwszej kolejności?

  1. ass

   nam do niczego ale amerykanie wymusili zakup do obrony Redzikowa ot cala tajemnica wstajacych z kolan

  2. I tyle motyle.

   Manewrujacych też.A po co to nam? A słyszałeś o rosyjskiej doktrynie deeskalacyjnej?Jak nie będą mogli nas skutecznie uderzyć to cała ich doktryna bierze w łeb.Będziemy bezpieczniejsi.

  3. hr-aabia.

   .... nie straszne, co zrobiło dziesiątki tomahowków w Syrii w czasie ataku na lotnisko? NIC . Dwa , trzy szturmowce zadziałało by więcej i mniejszym kosztem. Ruski wystrzeli kilka starych scudów, a my w nich super nowoczesnymi pac3 . Śmiech.

 4. dropik

  jakbyśmy kupili te rakiety to 16 mld zł wystarczyłoby na 8-10 baterii. Zamiast 2 fazy patriota moglibyśmy kupić homara, orkę i 2 pełne bataliony Leo A7.

 5. BUBA.

  \"Obecnie trwają prace nad modernizacją pocisków tego typu i przystosowaniem ich do zwalczania pocisków balistycznych. Aster 30 Block 1NT mają mieć zasięg do 1500 km, do służby mają trafić do 2023 roku.\"...Litości, Daven to pisał? Defence 24: Zawarty kontrakt stanowi potwierdzenie wcześniejszych planów, zakładających wdrożenie pocisków Aster 30 Block 1NT do francuskich pododdziałów obrony przeciwlotniczej, wyposażonych w zestawy przeciwlotnicze SAMP/T. Zmodernizowany pocisk ma między innymi charakteryzować się zwiększoną zdolnością rażenia rakiet balistycznych – w tym o zasięgu nawet do 1500 km. Rakieta w odmianie Block 1NT będzie dysponować m.in. zmodyfikowaną aktywną głowicą samonaprowadzającą, pracującą w paśmie Ka. Skopiujcie sobie z własnego art: \"Francuzi modernizują przeciwrakietowe Aster 30\"

  1. Davien

   Nie ja tylko pan panie BUBA sadzi takie kwiatki jak ten z zasięgiem wiec proszę nie zwalac na innych:)

  2. BUBA

   A niby gdzie?, bo Sky Ceptor w naszych ostatnich dyskusjach latał około 300 km...

  3. Davien

   Zasieg Stunnera panie BUBA jest podawany przez zródłą izraelskie na 200-300km więc jak zwykle pracy domowej nie odrobiłeś:) SkyCeptor to ulepszony Stunner wiec powodzenia:)

 6. Robin

  To jest słabszy system od patriota, a wersje podobne są dopiero opracowywane dla tego daliśmy se z tym spokój

  1. podatnik polski

   To jest BEZ PORÓWNANIA lepszy i nowocześniejszy system od Patriot. Głównym zagrożeniem Polski są cele aerodynamiczne oraz PGM, a nie balistyczne, a w zwalczaniu tych pierwszych SAMP/T po prostu miażdży Patriot, szczególnie na skrajnie niskich pułapach, gdzie Patriot jest BEZNADZIEJNY (gorszy od naszych starych New!!!). Jedynie w czym Patriot przewyższa OBECNE SAMP/T to w zdolnościach zwalczania POJEDYNCZYCH STARYCH (bo już wobec Iskandera jest bezradny) rakiet balistycznych jak SCUD (których Rosja już chyba nie posiada) a i to nie dalej niż 12-13 mil od wyrzutni, czyli przydatność tego jest mocno ograniczona. Do tego przy SAMP/T cena byłaby uczciwa a offset lub współpraca prawdziwa, a nie wyginanie antenki IFF z drutu jak przy ponad 7x przepłaconych Patriot.

  2. Vvv

   Co robi? A słyszałeś o skyceptorze i następcy gem-t? :) nie pisz bzdur

  3. Willgraf

   patriot to jest dopiero żenada ..tak wolnych rakiet nikt nie ma poza USA

 7. Grredo

  Jakieś cztery baterie mogłyby być użyteczne. Więcej typów namierzania i efektorów utrudnia zaklócanie. Jeszcze przez długie lata nie należy rezygnować z osy newy i wegi.

 8. Grzywa1989

  \"Aster 30 Block 1NT mają mieć zasięg do 1500 km, do służby mają trafić do 2023 roku.\" Czy raczej 150 km?

  1. RJP

   \"Aster 30 Block 1NT (New Technology) - wide area defence capable against 1500 km-range ballistic missiles\". Obrona przeciwko rakietom balistycznym o zasiegu 1500 km. Wlasny zasieg do 120 km.

  2. Marek1

   Tak czy siak jest to znacząco większy zasięg niż ma jakakolwiek rakieta LM

  3. Davien

   marek, pocisk Aster-30 NT1 rózni sie głowica naprowadzająca a zasięg pozostał taki sam czyli 120km. Co do zasięgu zwalczanych rakiet to PAC-3MSE może zwalczać 3500+ wiec Aster zostaje daleko w tyle z tymi 1500km. Zasieg przeciweko celom aerodynamicznym dla PAC-3MSE to ponad 120km wiec znowu Aster jest gorszy.

 9. Krzysztof

  Aster 30 Block 1NT mają mieć zasięg do 1500 km, do służby mają trafić do 2023 roku. Mają mieć zasięg do 1500 km czy zwalczać rakiety balistyczne o takim zasięgu?

  1. K.

   Zwalczać rakiety o tym zasięgu

  2. JEREMI

   moga zwalczac rakiety 1500 kilometrowe, modernizacja block 1 NT obejmuje tylko radarek wewnetrzny na pasmo Ku, wiazka radarowa jest ciensza i dluzsza, moze jeszcze cos z elektroniki, reszty poki co chyba nie zmieniaja, a wiec zasieg maksymalny pozostanie taki sam 100-120 km, tyle ze przeciwbalistyczny zwiekszy sie troche, teraz jest 20- 25 km, inna kwestia jest zmiana radaru naziemnego ARABEL na nowy AESA, Na YT sa filmiki nowego radaru naziemnego GROUND FIRE AESA GaN, Pewnie to dla EUROSAM, bo dla kogo innego???

  3. Davien

   Singapur wziął radary o zasiegu naprowadzania do 100km więc ciut lepiej od ARABEL.

 10. dim

  Nie wierzcie mi Państwo, bo jeśli jest jak mówię, to świadczy o naszej stracie czasu tylko jak najgorzej i strasznie ! Otóż byłem w Singapore, w dniu gdy otwierano tam dopiero pierwszą fabrykę telewizorów, nawet nie pamiętam czy kolorowych... ale chyba tak ? Przemawiał akurat przywódca tego państewka, że to jest dla ich narodu wielki krok naprzód, w technologię i przyszłość. Że mają dalej wszyscy uczyć się, uczyć się, uczyć się i nie tracić czasu... - w Polsce telewizory kolorowe produkowano już wtedy od nastu lat i nie było chyba zupełnie niczego, w czym nie bylibyśmy (ówcześnie) przed Singapurem do przodu. Prócz czystości na ulicach, tam wyższej. I prócz tego, że radio i telewizja pełne były programów i nawet zwyczajnych reklam, mających przekonać społeczeństwo, że każdy, bez wyjątku i bez względu na wiek i narodowość (są wielonarodowi), powinien się jeszcze uczyć, dalej uczyć, że to jest najlepsza droga dla wszystkich - to zapamiętałem. Dziś wydają się lata świetlne przed nami :(

  1. Kiks

   Singapur to specyficzne, małe państewko. Pytanie czy są szczęśliwi. Bardziej przypomina mrowisko niż państwo.

  2. Kuba

   A my tymczasem przywracamy 8-klasowe podstawówki i szkoły zawodowe, oraz podnosimy wiek w którym dzieci mogą pójść do szkoły - nie ma jak iść pod prąd zmianom cywilizacyjnym!

 11. Willgraf

  wybrali to co trzeba i to co najlepsze, bo tam za korupcję jest kara śmierci i politycy nie ingerują w wybory wojskowych. Pogratulować najlepszego obecnie systemu OPL

  1. abc

   Najlepszy system OPL bez możliwości pracy w środowisku rozproszonym, sieciocentrycznym (dlatego oferta odrzucona przez Finlandię na rzecz NASAMS II) i mocno ograniczone możliwości zwalczania rakiet balistycznych (powód odrzucenia z kolei oferty MBDA przez Szwecję). Tak według Pana Willgrafa wygląda najlepszy obecnie system OPL.

  2. bambus

   Jest dobry bo nie amerykański, nieprawdaż \"Willgraf\"?

  3. Kuba

   Najlepszego systemu OPL, który nie jest jednak system obrony balistycznej, co w naszym przypadku ma niebagatelne znaczenie.

 12. Ja

  Dlaczegi nasi go nie kupili

  1. Harry 2

   Bo zakup PATRIOTÓW jest polityczny. Ponoć były spore naciski ze strony USA na ten, a nie inny zakup. Widać nasi decydenci ulegli. Guzik do startu rakiety może naciskać amerykański żołnierz w razie \"W\"

  2. abc

   Bo nie mają możliwości zwalczania rakiet balistycznych.

  3. Urko

   Bo my kupujemy tylko amerykańskie...

 13. Klient

  Chyba 150km

 14. 2zdk

  Bardzo dobry system, świetny stosunek cena/jakość i duży potencjał modernizacyjny.

 15. kroton

  Aster 30 Block 1NT covers the entire SRBM (Short Range Ballistic Missile) threat domain and the entry of the MRBM (Medium Range) domain up to 1.500 km range

 16. bubu

  o, to chińczycy już będą mieć kopię

 17. Mietek

  SIngapur kupił tanio. Aczkolwiek ma powierzchnię równą 0,22% Polski. Inne potrzeby.

 18. eniu

  \'\'Aster 30 Block 1NT mają mieć zasięg do 1500 km, do służby mają trafić do 2023 roku.\'\' Chyba do 150 km.

 19. kola

  \"Aster 30 Block 1NT mają mieć zasięg do 1500 km\" ... chyba 150 km.

 20. Rob Roy

  \"Aster 30 Block 1 NT mają mieć zasięg do 1500 km ... \" ??? A może zwalczać cele balistyczne poruszające się po torze i z prędkością charakterystyczną dla pocisków o zasięgu do 1500 km ... To różnica, prawda?

Reklama