Siły zbrojne

Saudyjczycy kupują Black Hawki

Fot. USAF, Tech. Sgt. H. H. Deffner
Fot. USAF, Tech. Sgt. H. H. Deffner

Departament Stanu USA obrony ogłosił podpisanie umowy z Arabią Saudyjską na 25 dodatkowych śmigłowców UH-60M Black Hawk. Maszyny te mają służyć w gwardii narodowej tego państwa i zostać zmodyfikowane pod ich potrzeby.

Umowa została podpisana 24 marca. Wcześniej dla saudyjskiej gwardii narodowej zamówiono takie maszyny w styczniu roku 2018. Była to część z łącznie 17 kupionych wtedy wiropłatów. Pozostałe otrzymały saudyjskie wojska specjalne. Nie jest do końca jasne, czy ogłoszona właśnie liczba 25 śmigłowców obejmuje wyłącznie zupełnie nowe platformy dla gwardii narodowej czy także te zamówione poprzednio. Tak czy inaczej jednak całe zamówienie ma zostać zrealizowane do końca października 2024 roku.

Zarówno zamówienie obecne jak i to z 2018 są kontynuacją wielkiego zakupu Black Hawków dokonanego przez Arabie Saudyjską w 2017 roku. Wtedy w ramach wieloletniego kontraktu zamówiono 40 UH-60M i 75 maszyn ewakuacji medycznej HH-60M. Wszystko to, w połączeniu z listem intencyjnym z saudyjską firmą Taqnia na dostarczenie… 150 Black Hawków wersji S-70i (także z 2017 roku) sprawia, że tak naprawdę nikt dziś nie jest w stanie precyzyjnie określić ile tych maszyn zostało ostatecznie zamówionych. Dokładnej liczby nie ujawnia też producent śmigłowców firma Sikorsky, ani jej właściciel Lockheed Martin.

Reklama
Reklama

Komentarze