Reklama

Siły zbrojne

S-400 na Białorusi

Fot. Dmitriy Fomin/flickr/CC BY 2.0
Fot. Dmitriy Fomin/flickr/CC BY 2.0

Na Białorusi jest już jeden rosyjski system rakietowy S-400 do celów szkoleniowych – powiedział w środę Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Rossija Siewodnia. Według Łukaszenki nie jest to kompleks w wersji szkoleniowej, lecz „jak najbardziej bojowej”.

„Stworzyliśmy centrum, szkolimy. Rosja dostarczyła do niego S-400. Trwa szkolenie, treningi itd.” – powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla Rossiji Siewodnia, którego fragmenty przytoczyła w środę białoruska państwowa agencja informacyjna BiełTA.

„W tym centrum szkoleniowym szkolimy naszych ludzi. Chcę poprosić prezydenta Rosji, żeby ten kompleks tutaj został” – powiedział Łukaszenka. Dodał przy tym, że nie jest to wersja szkoleniowa, lecz „jak najbardziej bojowa”.

System S-400 Triumf to rosyjski kompleks pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

Reklama

Komentarze (20)

 1. as

  Kup sobie jeszcze z 10. Zamiast chleba ludziom dasz rakiety.

 2. Palmel

  Czyli samoloty nad Warszawą nie są już bezpieczne

  1. GB

   Raczej nad Mińskiem. Ostatnie zestrzelenia samolotów pasażerskich to zaliczyły systemy rosyjskie. S-200 z Krymu, BUK nad Donbasem, TOR nad Teheranem. Także samoloty pasażerskie nad Białorusią mają szanse zostać zestrzelone.

  2. Zapomniałeś o tym ukraińskim trafieniu samolotu pełnego Żydów. To pamiętliwa nacja.

  3. Davien

   I popatrz i izrael i Rosja zgodnie twierdza że S-200 nie była w stanei tego dokonać, a kazdy kto ma jakiekolwiek pojecie jak działaja pociski do S-200 wie że nei mogła trafić tego samolotu:)

 3. Herr Wolflick

  S400 jest najleprzy, ale już powstaje S500 oraz S666.

 4. Luke

  Wyslac szpiega I wysadzic!

 5. easyrider

  Co im z tego S-400? Ich akurat nikt nie napadnie a do poprawy dobrobytu to się nie nadaje. W tej sytuacji politycznej, to raczej przydałyby im się katapulty do przerzutu imigrantów nad granicą.

  1. Brawo ty

   Nas też nikt nie napadnie więc po co Patrioty

  2. A chodzi o to że Putin chce mieć osłonę gdy będzie zajmował Ukrainę. A tak już kierunek Miński jest kryty.

 6. Realista

  Mam nadzieję że USA,Niemcy,Francja,Anglia pracują wspólnie po cichu nad bronią laserową szybkość lasera to szybkość światła więc żadne pociski mach 9 rosyjskie nie będą zagrożeniem.Pora posadzić na krzesełkach wschód przez NATO

 7. bc

  Wunderwafell a w praktyce to kilka celów dla JASSM więcej.

  1. gnago

   To nie polin tam to zwykły kraj zatem te S 400 w otoczeniu innych baterii plot. co sobie z tymi rakietami poradzą. Eee , a z ciekawości z czego je wystrzelisz skoro po nagłym ataku na te dwie bazy żaden z ocalonych cudem nie będzie miał z czego wystartować

  2. GB

   Jasne... Rosyjskie systemy OPL i samoloty myśliwskie są znane z zestrzeliwania samolotów pasażerskich i swoich własnych. Patrz zestrzelenie MiG-31 przez MiG-31, Su-30 przez Su-35, rosyjski samolot pasażerski zestrzelony przez S-200 z Krymu, BUK który zestrzelił Boeinga nad Donbasem, TOR który zestrzelił pasażerskiego Boeinga nad Teheranem, czy S-200 zestrzelił rosyjskiego IŁ-20 w Syrii. Warto wiedzieć że ormiańskie S-300 i TOR, OSA były tylko celem dla azerskich dronow. A ormiańskie Su-30 nawet nie próbowały zwalczać azerskich dronow. Próba ataku hinduskich Su-30 na pakistańskie samoloty zakończyła się klęską Su-30, które uciekły przed pakistańskim F-16. Jeszcze coś ci napisać o rosyjskim badziewiu???

  3. bc

   Te baterie które zerują nawet TB2? Jeśli ten złom choć włączy radar zrobi to po raz ostatni.

 8. Jozef

  Pszypuszczam, ze Krolewiec i okolice maja juz to wszystko czego pragnie pan Lukaszenka wlacznie z kilkoma glowicami dla Iskanderow.

 9. trzcinq

  A my ile mamy odpowiedników S-400? ile ich będziemy mieli i co będzie te systemy ochraniało i kiedy? Proszę o konkretne odpowiedzi davienowejj gawiedzi

  1. Hehe

   A naco łukaszence broń do obrony przed nieistniejącym zagrożeniem? Jakoś do tej pory pomimo braku S-400 "faszyści z NATO" go nie napadli i nie obalili. Choć kto wie, może powinien dostać manto jak Milosevič

  2. gnago

   Naprawdę , a kto finansował i usiłował majdan przeprowadzić? Wredne krasnale?

  3. GB

   No nie gadaj że Rosja.

 10. marzyciel

  A u nas stare KUBy, NEWY, S200 i GROMy/PORUNy o bardzo krótkim zasięgu no i ewentualnie sankcje. Broń na miarę niedozbrojonej Europy.

  1. No ale te stare kuby to cośtam potrafią zestrzelić :)

 11. Robert

  No cóż wystarczy drona i po s400;)

  1. złośliwy

   Cóż. Robercik.I wszysyko jasne.

  2. ech te trolle

   Tak, drona na pewno wystarczy.

 12. Jam

  No i co z tego? Tak szczerze - co to zmienia? Nic, bo horyzont radiolokacyjny wiele załatwia. Bez AWACS-a niewiele zrobią bo samoloty mogą spokojnie wystartować - inna sprawa że najpierw lotniska zostaną przeorane przez pociski samosterujące i wypadku zaskakującego ataku może nie mieć co wystartować - no chyba że z Niemiec.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Dowolny współczesny Flanker może wskazywać cele dla S-400... :D

  2. GB

   Trzeba koniecznie dodać że dokładnie tak samo jak w Syrii Ił-20 wskazywał cel dla S-200...

  3. Jam

   Po raz kolejny - i co to zmienia? Śmieszna argumentacja... Skoro on widzi nasz samolot to my widzimy ich samolot - może nawet ciut wcześniej zważywszy na różnice w RCS - oczywiście sprowadzając tą dyskusję do poziomu mega uproszczeń. Ale nie o tym pisałem. PS. Skuteczność S-400 została zweryfikowana w Syrii - tam też współczesne Flankery stacjonowały - wracamy do zasadniczego pytania: no i co z tego?

 13. Piękne rumuniatko

  Przejdzie nie przejdzie... Powiem tak to Białoruś ma dłuższe metro!!! A jeśli chodzi o aktywa banków to Chiny mają 50 bln USD a Polacy 500 mld USD ( 100 razy mniej!!!) ... Jestem żydem i porównuje Izrael do Polski i nie ma porównania jeśli chodzi o wojskowość i zamożność... Więc wracać do swych blokowisk i marzyć o Egipcie czy Turcji ...

  1. tyle w temacie

   „Żydzi są bardziej podatni na choroby systemu nerwowego niż inne narody i ludzie pośród których żyją. Histeria i neurastenia wydają się być najczęstsze. Niektórzy bardzo doświadczeni żydowscy lekarze posunęli się nawet tak daleko, że stwierdzili iż większość z nich to neurastenicy i histerycy”. (The Jewish Encyclopedia, t. IX, (1905), s. 225).

  2. M

   Nasze blokowiska nie muszą być opancerzone, można się tam swobodnie przechadzać bez kamizelek kuloodpornych, średnia temperatura w Polsce jest optymalna dla białych ludzi, mamy dużo słodkiej wody, kultura u nas też lepsza, brak antypolonizmu i nikt do nas nie strzela. Dla mnie git. Możesz zatem sobie pomarzyć, że u nas mieszkasz..

  3. prawdziwy

   Pomarańcze z Hajfy najsłodsze na świecie,mace ,kwestia smaku ,wolę ze PSS Społem,zydowski kawior wolę po polsku,na ulicach b.bezpiecznie ,pełno patroli MP z młodymi ludzmi z palcami na przełączniku ognia,potomkowie UBeków,komuchów z Rosji,pełni pretensji o to ,że Ich Dziakowie i po 53 i po 68,stracili wpływy i " musieli" emigrować do tej " potwornej" Szwecji!Plusem jest to ,że można się z Wami po Rosyjsku dogadać.Bardzo mili ludzie na ulicach!Aż się nie chce wierzyć w opowieści Dziadków,że Ich kolega ,Żyd, którego ukrywali w domu,to pobiegł do Komendantury Miasta ,za drugiej okupacji Lwowa,z donosem.

 14. Tomek5555555

  Nie wiem na co czekamy ze jeszcze nie mamy 3-4 diwizionow Himarsa i CAMM lub Nasams

  1. Realista

   I jeszcze że 100 B-21 oraz z 1000 F-35. Uwielbiam takie pomysły wybitnych strategów znad klawiatury.

 15. Pat

  A co na to nasi sojusznicy? Zawinęły angielskie i francuskie fregaty do naszych portów, USA przerzuciło do Polski 4 eskadry F-22 i F-35 oraz oddziały Delta, Navy Seals i Rangersów, Norwegia wysłała 4 dywizjony NSM-ów, Niemcy pół dyzwizji zmechanizowanej. A nie! Nasi europejscy sojusznicy są bardzo zajęci Zielonym Ładem, wiatraczkami i samochodzikami na baterię, zaś nasi amerykańscy bracia są bardzo zajęci na Pacyfiku. Czy to, co się dzieje w ogóle dociera do kogoś u nas? Rząd? Opozycja? Ktoś? Coś?

  1. Hektor

   Na pewno Niemcy są zajęci wciskaniem nam zielonego ładu, gdy tymczasem sami dla swoich elektrowni fedrują węgiel aż furczy.

 16. Herr Wolf

  A my s200

  1. Ja Sam

   To mówisz że od nowa wprowadzacie s200. To jednak embargo działa ci nie

  2. Davien

   Wolfik, a gdzie się podziały te wszystkie wasze S-300/400/500 którymi tak sie chwalicie ze jedynei S-200 wam zostały.

  3. Prawda

   Herr Wolf pisze prawdę. Zachowaj ten nie na miejscu sarkazm. My jesteśmy niedozbrojeni. Nie jesteśmy gotowi ani do ataku ani do obrony.

 17. Niuniu

  W tym wywiadzie Łukaszenko powiedział znacznie więcej. Mówił, że Białoruś we wspomnianych centrach opanowuje rakiety Iskander. Mówił również o prośbie do Putina o dostawy S-400 a w przyszłości S-500. Pojawiła się też wiadomość o wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeniach w obliżu ukraińskiej granicy. Wczoraj UE przyjęło kolejny pakiet sankcji przeciwko Białorusi. Czyli mamy do czynieniea z typowym nakręcaniem spirali strachu i zbrojeń. Może Polska będzie w tym wyścigu lepsza. Ale na pewno nie bezpieczniejsza. A jakoś nikt nie zauważa, że z Mińska odlatują do Iraku kolejne grupy "turystów" - czyli jednak są sygnały, że konflikt można rozwiązać w drodze negocjacj bez nakręcania spirali zbrojeń.

  1. Ech

   To wiadomo ze negocjacje lepsze.

  2. Ja Sam

   Odlatują bo nie dało się sforsować granicy i idzie zima. A nie negocjacje. Na wiosnę wrócą. Na Bank

  3. Herr Wolf

   W czym Polska jest lepsza od Białorusi?

 18. Hanys

  Oprócz tego będą na Białorusi iskandery z taktycznymi głowicami jądrowymi wycelowanymi w natowskie bazy w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem baz amerykańskich, w tym Redzikowa-tomachołkowa. To tak na wypadek, gdyby natowcom odbiło i chieli włączać Ukrainę, do nato. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Ukraina to rosyjska strefa wpływów i bufor przed bandyckim zachodem, nato nie ma tu prawa głosu.

  1. GB

   Nie ma znaczenia czy będą Iskandery na Białorusi z głowicami jądrowymi. Od dawna są w OK.

  2. Alaris

   A co Ruscy mają do gadania w sprawie NATO i Ukrainy? Ukraina to wolny kraj a że Ruscy przez swoją agresję ją stracili to nie wina NATO

  3. Nie inż.

   I co z tego że będą. Hahaha. Tym gorzej dla Białorusi bo będzie na celowniku łącznie z tymi rakietami dla atomowych głowic Zachodnich państw I Ukraina jest państwem niepodległym a nie państwem należącym do obuchowej strefy smrodu.

 19. drog

  To fajnie, odpowiedź na "pokojowe" posuniecia nato.

 20. Tomek555555

  Nasza odpowiedz powina być JASSM ER większe zamówienie lub Tomahawk albo Himars z 2 dywiziony

Reklama