Reklama

Siły zbrojne

Ruszyły zachodniopomorskie „Ferie z WOT”

Autor. 14. ZBOT

W sobotę rano, pierwszego dnia ferii zimowych w Zachodniopomorskiem bramę 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło 66 ochotników. Rozpoczęli szesnastodniowe, wymagające szkolenie, by po nim złożyć przysięgę wojskową. To głównie młodzi ludzie - uczniowie i studenci.

Reklama

Uczniowie i studenci, czyli ci, do których w sposób szczególny adresowane jest szkolenie w czasie ferii zimowych, dopisali. Wśród 66 osób, które zgłosiły się na podstawowe szkolenie w 14. ZBOT prawie 80 procent stanowią ludzie młodzi, do 22 roku życia. Pochodzą ze wszystkich stron województwa: Szczecina (14 osób), Koszalina (3 osoby), Kołobrzegu (dwie osoby), Stargardu (6 osób) czy Szczecinka (4 osoby). Aż 20 z nich to mieszkańcy małych miejscowości, m.in. Świeszyna, Malechowa, Kamieńca, Pilchowa, Brojc, Przybiernowa czy Siemyśla.

Reklama
Autor. 14. ZBOT
Reklama

Co czwarty nowy żołnierz „czternastki" to kobieta. Panie mówią, że szkolenia się nie boją. - Już w pierwszych minutach się poznałyśmy i postanowiłyśmy, że będziemy trzymać się razem i pomagać sobie - mówi Aneta, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego ze Mirosławca. - Wstąpiłam, bo chcę przeżyć przygodę, chcę pomagać i chcę bronić. Szkolenia i wysiłku się nie boję, bo aktywnie uprawiam sport. Kiedyś pływałam na żaglach, grałam w siatkówkę a teraz uprawiam sporty siłowe.

Sportowców właśnie wśród nowych żołnierzy nie brakuje. Wśród nowo przybyłych do 14. ZBOT jest ich trzech. Dwóch siatkarzy, jeden był środkowym w Treflu Gdańsk, Skrze Bełchatów i KPS StalPro Joker Piła a drugi to libero z WKS Sobieski Arena Żagań. Kolejny, Dawid, to biegacz z Myśliborza. Może pochwalić się świetnymi wynikami. Jego rekordy życiowe to 1000 metrów w czasie 2.29.46 a 800 metrów w jedyne 1.59.46 sekundy! Zdobył mistrzostwo LZS na 1500 metrów i drużynowe wicemistrzostwo Polski w biegach przełajowych. - Wyzwaniem będzie dla mnie nie tyle sama „szesnastka", bo nie boję się wysiłku, ale samo bycie żołnierzem - sportowcem 14. ZBOT, bo jednostka drugi raz z rzędu zdobyła mistrzostwo WOT. Mam nadzieję, że przysłużę się do kolejnych sukcesów brygady - mówi Dawid.

Za tydzień, w ramach szkolenia uzupełniającego, dołączy do nich Oliwia, lekkoatletka z Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego w Szczecinie. To członkini kadry narodowej U23 lekkoatletów. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski w Piasecznie zajęła trzecie miejsce na dystansie 5 tys. metrów, a w Mistrzostwach Europy w Boras w Szwecji w 2019 roku była szósta na dystansie 1500 metrów.

W sumie, za tydzień na szkoleniu uzupełniającym (adresowanym do osób, które były w wojsku lub innych służbach mundurowych lub ukończyły Legię Akademicką) przybędzie zachodniopomorskiej brygadzie kolejnych 35 osób.

Cieszę się, że młodzi ludzie dopisali, że postanowili poświęcić swój wolny od nauki czas na szkolenie wojskowe, by stać się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Mogę ich zapewnić, że szkolenie choć będzie wymagające, dostarczy im satysfakcji i pozwoli posiąść nowe umiejętności
Zastępca dowódca 14. ZBOT ppłk Tomasz Rejczak

Nowi żołnierze 14. ZBOT po umundurowaniu w Szczecinie, przejściu badań lekarskich i wypełnieniu niezbędnych dokumentów, pojechali do 141. batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, gdzie będzie odbywało się szkolenie. Tam otrzymali broń i przejdą testy sprawnościowe. Przez kolejne dni szkolić się będą z wojskowej taktyki, strzelania, udzielania pomocy przedmedycznej, zaznajomią się z topografią, nauczą się wyznaczać azymut i poruszać w nieznanym terenie, będą także zimowe zajęcia z surwiwalu.

Szkolenie zakończy się 26 lutego, złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej w koszarach w Choszcznie. W uroczystości będą mogły wziąć udział rodziny i znajomi nowych żołnierzy 14. ZBOT.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. leśnydziad

    (cz3) To nadal wschodni sposób myślenia. Jak to się sprawdza u Rosjan widać. U Ukraińców jest trochę lepiej bo to bardzo zawzięta nacja. No i tylko pozornie u nich jest mobilizacja. Kto chciał to się opłacił i uciekł za granicę albo załatwił sobie zwolnienie. Walczą praktycznie tylko ochotnicy. Stąd ich wyższe morale i lepsza skuteczność niż Rosjan. Maja też znacznie lepszy sprzęt i wyposażenie osobiste. Naszej armii bliżej jednak do rosyjskiej niż ukraińskiej. I mentalnością i wyposażeniem. Sportowcy w wojsku? Wraca PRL? Sportowiec na etacie żołnierza by jednostka była najlepsza w statystykach rywalizacji sportowej? Wołałbym by mieli inne priorytety w szkoleniu.

    1. wert

      komentarz frustrata widzącego tylko negatywy. Naprawa i budowa pozytywnego wizerunku to nie są sprzeczności. Nie uważasz że pedagogiki wstydu mamy już aż za nadto?

  2. leśnydziad

    (cz2) Służby mundurowe jak i wojsko wciąż mają dwie ścieżki kariery. Zaczynasz od zera i osiągasz poziom od którego Ci drudzy zaczynają swoją karierę. To jednak nie USA, gdzie wyłapują w swoich szeregach urodzonych przywódców i starają się kierować tych najinteligentniejszych z nich na uczelnie wojskowe. A ludzi z doświadczeniem starają się jak najdłużej trzymać w służbie. U nas wciąż traktuje się wojsko jak sposób ustawienia się wygodnie w życiu. A doświadczenia i wiedzy się nie ceni. Liczy się sztuka. Stąd u nas masowe odejścia doświadczonych żołnierzy. Co z tego że przyjmuje się więcej nowych skoro skutecznie żołnierze to z nich będą za 2-3 lata. Bo tyle trwa szkolenie zawodowca.

  3. leśnydziad

    (cz1) Co tu zaskakującego? Poziom studiów obecnie jest żenujący. Wzrosła ilość absolwentów ale nie oznacza to że ludzie są inteligentniejsi w swej masie. Obniżono po prostu poziom nauczania do poziomu tej masy. Wielu nie ma szans dostać dobrze płatnej pracy w swoim wyuczonym zawodzie. Budżetówka zapewnia im jakąś stabilność. Wojsko to jednak budżetówka. Nawet na budowach obecnie ponad 10% ma studia. W firmie w której pracuję wśród pracowników fizycznych świadczących usługi u klientów to nawet 50%. Jeden ma nawet 2 fakultety. Z obecności kobiet bym się tak nie cieszył. Gdy ich życie się stabilizuje zakładają rodzinę, mają dzieci i wtedy żołnierz (czy funkcjonariusz) robi się z nich tylko na papierze. Są oczywiście nieliczne wyjątki. Większość jednak ląduje wtedy za biurkiem. Nie są już pełnowartościowymi żołnierzami.

  4. wert

    Ciekawe dane demograficzne od 18SBOT: - 52% żołnierzy ma wyższe wykształcenie - 28% to studenci - średnia wieku to 32 lata - 25% stanu osobowego to kobiety