Reklama

Siły zbrojne

Rusza produkcja nowej wersji śmigłowca Mi-28

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie zakłady Rosvertol uruchamiają seryjną produkcję śmigłowca Mi-28N w wersji szkolno-bojowej. Maszyny o zdwojonym układzie sterowania mają służyć do zaawansowanego szkolenia i mają trafić do wszystkich rosyjskich jednostek eksploatujących śmigłowce tego typu. 

Rozpoczęcie seryjnej produkcji nowej wersji zostało ogłoszone przy okazji obchodów 75 rocznicy powstania zakładów Rostvertol w Rostowie nad Donem. Wersja szkolno-bojowa śmigłowca Mi-28N, jak zapewnia producent, zachowuje pełne zdolności bojowe i możliwość użycia zarówno kierowanego jak i niekierowanego uzbrojenia.

Główna różnica pomiędzy bojowym Mi-28N i przeznaczonym do szkolenia Mi-28UB to dodanie układu sterowania i niezbędnej awioniki w przedniej kabinie, którą zajmuje instruktor. Zachowuje ona przy tym funkcje niezbędne dla operatora uzbrojenia.

Zgodnie z założeniami rosyjskiego ministerstwa obrony każda jednostka wyposażona w śmigłowce Mi-28N powinna posiadać od czterech do sześciu maszyn Mi-28UB, aby przyspieszyć szkolenie pilotów i przejście na nowy typ z dotychczas używanych Mi-24/Mi-35M. Zakładane zamówienia to około 60 maszyn dla sił zbrojnych Rosji. W przyszłości śmigłowce szkolno-bojowe będą też z pewnością dostępne dla odbiorców zagranicznych w konfiguracji zgodnej w wersją eksportową Mi-28NE. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Skoczek

  Może zastanawiać rozmach zamówienia.

 2. aurel

  no cóż..Rosjanie sami przyznali że Mi 28 jest kopią Apache. K50 to ich samodzielna robota,ale nie Mi...

  1. pawełełek

   Nie odróżniasz "wzorowania się" od "kopiowania"

 3. ®

  Xero i mix Apache & Cobra.

  1. Tramapar

   Taaa,to jego odpowiednik w WWS Rosji , żadna kopia. Śmigłowiec M-28 jest wzorowany na Mi-24 (do jego stworzenia nakłoniły ZSSR , Amerykańskie doświadczenia w Wietnamie). Za dużo Gazety W obywatelu

  2. Elocom

   A T-90 to kopia Abramsa bo ma Armatę oraz Gąsienice , MiG 29 to kopia f-16 bo ma skrzydła...

Reklama