Reklama

Siły zbrojne

Royal Marines na Litwie

Fot. Royal Navy
Fot. Royal Navy

Brytyjskie Royal Navy poinformowało, że żołnierze z Piechoty Morskiej wzięli udział w ćwiczeniu na Litwie jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczenia Baltops.

Royal Marines rozpoczęli swój udział w zakrojonych na szeroką skalę sojuszniczych ćwiczeniach Baltops-50 na Litwie. Niemniej ich aktywność rozpoczęła się tuż przed ćwiczeniami – przeprowadzili pozorowaną operację z udziałem komandosów.

Głównym uczestniczącym była 45. Commando (odpowiednik batalionu) z Arbroath. Komandosi przybyli na Litwę 1 tygodniu czerwca. W pozorowanej operacji towarzyszyli litewskiej brygadzie piechoty zmechanizowanej oraz jednostce Ochotniczych Sił Obrony Narodowej (lokalna obrona terytorialna).

Kompania X-Ray 45. Commando przeprowadziła desant na wybrzeże w pobliżu Kłajpedy. Towarzyszyła dodatkowo część żołnierzy z 47. Commando, tudzież z drugiego batalionu brytyjskiej piechoty morskiej. Po przeprowadzonym desancie obie jednostki przemieścili się do miejscowości Kairiai, na północy Litwy.

Następnie, w ramach szkolenia Marines zostali „zaatakowani” przez wroga, za pomocą pocisków moździerzowych. W konsekwencji musieli szybko ewakuować rannego żołnierza oraz wycofać się z zagrożonego rejonu. W następnej kolejności został on opatrzony przez lekarzy, do momentu, gdy helikopter nie zabrał go do szpitala polowego.

Ćwiczyliśmy zdolność do przeprowadzenia ataku na wskazany cel, zneutralizowania przeciwnika oraz skutecznego leczenia i ewakuacji poszkodowanego. Dzięki szczegółowo i sprawnie przećwiczonej ewakuacji oraz przeprowadzonej opiece przedmedycznej, jesteśmy gotowi szybko zareagować w wypadku przyszłego zagrożenia.

Kpt. Hugh Mackenzie, drugi dowódca kompanii X-Ray, 45. Commando

Jako ważny punkt wspólnych ćwiczeń była przeprowadzona wymiana uzbrojenia, w celu wzajemnego zdobycia doświadczenia z użytkowania sojuszniczej broni. Dodatkowo uczestnicy zostali podzieleni na mieszane pod względem narodowościowym zespoły, by przeprowadzić szkolenie strzeleckie.

Na koniec ćwiczenia brytyjscy Marines udali się do koszar batalionu dragonów im. Wielkiego Księcia Litewskiego Butygejda, w celu inauguracji ćwiczeń Baltops-50.

Reklama
Reklama
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy

Komentarze