Reklama

Siły zbrojne

Rosyjsko-egipska "przyjaźń". Spadochroniarze pod Kairem [FOTO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Trwają bilateralne ćwiczenia wojskowe z udziałem armii Rosji i Egiptu. Rosyjskie ministerstwo poinformowało o szkoleniach, jakie przechodzą żołnierze obu państw na kontynencie afrykańskim. Ostatnie polegało na przeprowadzeniu strzelania z broni szturmowej, granatników oraz odbicia dzielnicy miasta zajętej przez wrogie siły.

Wspólne ćwiczenia, które odbywają się od 17 do 29 października, noszą nazwę "Obrońcy przyjaźni-2021" (Защитники дружбы-2021, Zaścitniki drużby-2021) i odbywają się nieopodal Kairu, stolicy Egiptu. Obejmują szkolenia grup spadochronowych z Rosji oraz Egiptu, a także na ćwiczenia odpowiednich działań przydatnych podczas operacji taktycznych.

Z rosyjskich Wojsk Powietrznodesantowych (a dokładniej z 7. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej) i spadochroniarzy pochodzących z egipskiego wojska utworzono międzynarodowy kontyngent liczący 500 żołnierzy. Żołnierze rosyjscy oraz egipscy są desantowani z samolotów Sił Powietrzno-Kosmicznych Ił-76MD oraz Sił Powietrznych Egiptu C-130 "Hercules" oraz z Ch-47 Chinooków również egipskiego lotnictwa.

Jednym z istotnych elementów ćwiczenia była wymiana uzbrojenia, tak by dwie strony mogły zapoznać się z uzbrojeniem posiadanym przez sojusznika. W ten sposób egipscy spadochroniarze mieli okazję do strzelania z jednego z najnowszych karabinków szturmowych będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, czyli AK-12. Pozostając w tematyce karabinków od Kałasznikowa, rosyjscy spadochroniarze przypomnieli sobie strzelanie z legendarnego karabinka AK. Ostrzał był prowadzony na dystans od 150 do 500 metrów.

Rosyjskie ministerstwo obrony dodało, że taktyczne strzelanie opierało się również na korzystaniu z granatników przeciwpancernych, a dokładniej również "ponadczasowych" granatników RPG-7 i RPG-7D, spośród których ostatni wariant został przed wieloma dekadami przygotowany z myślą o wojskach powietrznodesantowych, gdyż pozwala na rozłożenie lufy, a co za tym idzie - zmniejszenie jej rozmiaru do kompaktowego, możliwego do wygodnego użytku przez np. wojska WDW (wozduszno-diesantnyje wojska). Tym razem były neutralizowane cele oddalone na dystansie od 250 do 400 metrów.

Reklama
Reklama

Warto też wspomnieć o jednym z ostatnich epizodów, jakie miało miejsce, w podkairskim ośrodku szkoleniowym egipskich sił zbrojnych. Spadochroniarze z Rosji oraz Egiptu podczas symulowanej operacji doprowadzili do oblężenia i neutralizacji wroga, który opanował dzielnicę jednego z miast. W tej operacji wykorzystano do osłony zasłonę dymną, a w następnej kolejności żołnierze przy prowadzeniu ognia skorzystali z technik poznanych na początku szkolenia.

W poprzednich latach (poza 2020 rokiem) również odbywały się ćwiczenia "Obrońcy przyjaźni" i w czasach przedpandemicznych nie dość, że były one liczniejsze (liczba uczestników dochodziła do tysiąca spadochroniarzy), tak były wzbogacone o białoruską obecność. Wieloletnia tradycja związana z rosyjsko-egispką "przyjaźnią" poza wymiarem umacniania interoperacyjności może być wiązana z czynnościami mającymi na celu umocnienia rosyjskiej obecności na Bliskim Wschodzie i w Afryce jak i również sprawdzenia, na jakim poziomie są rozwinięte siły szybkiego reagowania, także w rejonach o krajobrazie odmiennym od tego, jaki znajduje się w Rosji.

image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (6)

 1. Maras2

  Jedno jest pewne ruskie gogle sa wieksze od tych uzywanych przez Egipcjan,

  1. zdrada

   google, FB, Gmail - wsztsko to jest podsluchwane przez USa. Podsuchuja Cie a nawet nie wiesz.

  2. Wania

   On pisał o goglach na oczy... Tych widocznych na zdjęciach

 2. ja

  Rozne kraje widza ze USa pozstawia a to Kurdow, a to ucieka z Afgastanu. Z koleii Rosja wspiera Syrie mimo atakowi obcinaczy glow uzbrajanamy przez Turcje i USa.

  1. Fiodor Fiodorowicz

   Sprecyzuj: różne kraje.

  2. Cała prawda o was samych

   Pewnie, że wspiera. Obcinając głowy jej mieszkańcom, rękoma najemników Wagnera ( de facto zakamuflowanej formacji specjalnej, podległej GRU). Wspiera, bo Syria to jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, który dał się Rosji tak mocno wziąć pod but, że nawet bazy wojskowe akceptują. Z Iranu, dajmy na to, wyniesli sie szybciej w 2016, niż się wprowadzili.

  3. i jak żyć ...

   @Cała prawda o was samych Rosjanie wynieśli się z Iranu ?? Ale chyba nie tak jak amerykanie uciekali z Afganistanu. ups. Rosjanie nadal wykorzystują jedno z lotnisk w Iranie jako wsparcie dla swoich lotów nad BW, wiec coś nie do końca masz aktualna informację.

 3. jerzys

  memo twórcze zdjecia :)

 4. nild

  A kto im zabroni, ogólnie mówiąc to kogo to obchodzi, co robi Rosja to jej sprawa.

 5. Piękne rumuniatko

  Tak czytałem że Rosjanie posiadają pół miliona nieruchomości w samej Bułgarii, z Egiptem to mają ogromną nadwyżkę dzięki eksportowi zbóż więc też pewnie inwestują!!!

 6. Tadziu

  Dodam że zabrakło ruskich helikopterow armii egipskiej Powód brak części zamiennych

Reklama