Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie systemy S-400 i Pancyr ćwiczą na Krymie

Fot.: mil.ru
Fot.: mil.ru

Na Krymie trwają ćwiczenia rosyjskich jednostek z udziałem ponad 6 tys. żołnierzy. Wykorzystywane są m. in. systemy przeciwlotnicze S-400 i Pancyr-S1, samoloty Su-30, i Su-25SM oraz śmigłowce szturmowe Ka-52. W manewrach biorą też udział okręty i lotnictwo Floty Czarnomorskiej.

Ćwiczenia sił powietrznych Floty Czarnomorskiej i 4. Armii rosyjskich sił zbrojnych rozpoczęły się 6 czerwca i obejmują wszystkie rodzaje sił zbrojnych stacjonujące obecnie na Krymie. Scenariusz ćwiczenia zakłada odparcie powietrznego i morskiego ataku na kontrolowany obszar, desant jednostek specjalnych i piechoty morskiej oraz zwalczanie jednostek pływających przeciwnika.

Prowadzone obecnie działania podzielone są na kilka odrębnych zadań, które zapoczątkowało odparcie symulowanego zmasowanego ataku powietrznego przez systemy S-400 i Pancyr-S1, od ubiegłego roku stacjonujące na Krymie. Rolę napastnika pełniły samoloty sił powietrznych i Floty Czarnomorskiej. Następna faza obejmowała starcia lotnictwa i odparcie desantu na wybrzeżu. W ćwiczeniu wzięło udział około 60 samolotów i śmigłowców, w tym Ka-52, Ka-27, Mi-28N, Su-25SM, Su-30, Su-27SM i Su-34. Dwa okręty Floty Czarnomorskiej symulowały jednostki przeciwnika, które wspierały desant piechoty morskiej. Zwalczaniem jednostek „przeciwnika” zajmują się systemy rakietowe Bal i Bastion.

Do ciekawszych elementów ćwiczeń należy kombinowana operacja, której elementem był m. in. desant śmigłowcowy, wsparcie powietrzne sił naziemnych oraz operacji ewakuacji załogi „zestrzelonego śmigłowca”, czy tankowanie śmigłowców na improwizowanym stanowisku.

Łącznie w ćwiczeniach na Krymie bierze udział ponad 6 tys. żołnierzy, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz okręty Floty Czarnomorskiej. Równocześnie jednak ćwiczą również inne jednostki Południowego Okręgu Wojskowego. Na przykład w rejonie Stawropola systemy balistyczne Iskander-M odbyły przemarsz na wysunięte stanowiska ogniowe i przeprowadziły symulowane odpalenia pocisków w celu zniszczenia „stanowisk dowodzenia wyimaginowanego przeciwnika”. W działaniach tych wzięło udział pół tysiąca żołnierzy.

Reklama

Komentarze (13)

 1. realista

  Armia okupacyjna ćwiczy.

 2. kedawa

  cwicza strzelanie do samolottow bo w tym jest s400 i pancyr najlepszy

  1. realista

   Szczególnie do pasażerskich.

 3. Yugol

  Jak czytam komentarze na Defence 24 czuję się jak na targowysku. Wystarczy tylko opublikować prowokujący temat naklepać bzdetów i bzdur a potem cieszyć się popularnością czytając wypociny i jazgot.

  1. Davien

   No jak widze Olgino sie juz pokazało:)

 4. sztabista

  Czy \"wyimaginowany przeciwnik\" brzmi w oryginale po ros. \"usłownyj protownik\"? Jeśli tak - to po polsku będzie to \"nieprzyjaciel pozorowany\"

 5. rober

  S-400 i Pancyr to systemy obronne a nie ofensywne... Ćwiczenie desantu morskiego na plaży to ćwiczenie ataku a to ćwiczą ostatnio niektóre państwa natowskie...

  1. Wódz

   Rosjanie cwiczyli to nie raz,w tym atak jadrowy na Warszawe,mówi Ci to coś,dla kogo pracujesz?

  2. Nie dziękuj

   \"desant jednostek specjalnych i piechoty morskiej \"

  3. Davien

   Tia :) bajanie jak zwykle , my będziemy posiadac Patrioty co wtedy powiedzą ruski . Takie pokazywanie że ich broń jest lepsza od naszej nic nie da :)

 6. Jr

  Przywalą im podczas mistrzostw w piłkę, tak jak to było podczas poprzednich igrzysk

 7. Davien

  Tia: Ćwiczenia z wojska czynią mistrza ! Taksamo USA na Litwie,Estoni,Łotwie oprucz kierowców strikerów :)

  1. Davien

   Witam podszywacza z Olgino:)) jak widze dalej wstydzisz sie swojego nick\'u i kradneisz cudze.

  2. xawer

   Po jakości postu mniemam, że jesteś erzacem prawdziwego Daviena:-) \"Oprucz\" tego, naucz się pisać po polsku:-D

  3. b72

   Litosci, wy wstydu nie macie, nawet polskiej gramatyki i ortografii nie znacie. Skladnia zdan , to juz dla was Himalaje. Davien jest Polakiem wy od czasow prawa popasu, bardziej Mongolami.

 8. Miko z Warszawy

  Co w tym dziwnego? Każdy ma prawo do manewrów na swoim terytorium! Krym to cześć Federacji Rosyjskiej!

  1. 22

   Krym to część Ukrainy. Rozumiesz rosyjski najemniku?

  2. Davien

   Krym panie z Olgino to tereny Ukrainy okupowane przez Rosje wiec daruj sobie propagande z Kremla.

  3. AMM

   Podbitym zbrojnie terytorium. Miejmy nadzieję, że czasowo tylko.

 9. cremaster

  Do czego ćwiczą strzelanie? Jak B-1 odpala pociski w Syrii w zasięgu S-400, Pancyr nawet wolnego drona nie jest w stanie ustrzelić. Ćwiczą by nie wyjść z wprawy w zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich?

  1. Polon64

   Co ty bydlaku piszesz!

  2. Stop propagandzie

   Jeżeli chodzi o zestrzeliwanie samolotów pasażerskich, to \"wprawę\" w tym mają Amerykanie (vide: Airbus A300 w 1988 roku) i Ukraińcy (vide: Tu-154M w 2001 roku), natomiast problem z \"ustrzeleniem\" drona mieli Izraelczycy (Orłan-10 w 2016 roku)...

  3. antypropaganda

   Dodajmy do tego Aerolinee Itavia 870, gdzie po 30 latach, gdy już nie dało się ukarać sprawców (ale wiadomo, że byli z NATO) włoski sąd stwierdził, że został zestrzelony \"zabłąkaną rakietą przeciwlotniczą\" (jednak nie podał czyją). No i nie pomijaj Izraela: w 1973 zestrzelił libijskiego pasażerskiego Boeinga 727 lecącego nad Egiptem - nie ma mowy o pomyłce, bo zestrzelił F-4 z bliska przy pomocy działek i \"na nieszczęście\" niemiecki drugi pilot, w przeciwieństwie do pasażerów, przeżył i opisał w śledztwie izraelski bandytyzm.

 10. czar prysł...

  Uderzenia lotnicze Trumpa i Izraelczyków w Syrii już \"pokazały skuteczność tych propagandowych \"broni\"... czar prysł... strategia pompowania balonika propagandowego w którym Rosja Lenina, Stalina itp bardzo się \"wytrenowały\" w czasach internetu i swobodnego przepływu informacji W KOŃCU przestaje działać... chwała Bogu...

  1. Magia czarów

   Czar prysł a Patriot w AS nawet nie drgnął jak Huti ostatnio strzelali, a Katar S400 chce kupować a Turcja Pancyry. Ot czyj to czar pryska?

  2. rozbawiony wiadomo kim i czym

   Jeżeli chodzi o \"pompowania balonika propagandowego\", to obecnie przodują w tym pewne zachodnie mainstreamowe media. Natomiast jeżeli chodzi o \"Uderzenia lotnicze Trumpa i Izraelczyków w Syrii\", to te pierwsze okazały się klapą z punktu widzenia militarnego, a te drugie porażką z punktu widzenia wizerunkowego... ;-)

  3. lukas123

   Zestrzeleni ponad 70% nowoczesnych rakiet made in usa przez stare syryjskie rakiety. Uszkodzenie izraelskiego F-35 i latanie jak najdalej od ruskich baz i przekucie w tego sukces to ja bym nazwał propagandą i to najlepszą.

 11. Piotr

  he he... to te systemy co tak pięknie dały d... w Syrii :P A nie lepiej je oddać na złom lub do muzeum :P

  1. rozbawiony J-23

   Tak to te rosyjskie systemy obrony powietrznej, które w Syrii wielkim łukiem omijają samoloty tzw. koalicji zachodnio-arabskiej pod wodzą USA... ;-)

  2. Po

   Polski zestaw plot- kropidlo, proca, luk i wiadro kamieni. I jest się czym chwalić - obsługa obowiązkowo w sutannach

  3. Po

   Polski zestaw plot- kropidlo, proca, luk i wiadro kamieni. I jest się czym chwalić - obsługa obowiązkowo w sutannach

 12. azer

  RUSKI CWICZA A MY SIE ROZBRAJAMY

 13. Gulden

  Ciekawe KOGO niby rosjanie chcą desantować?Biorą się na serio za ukraińców?Tak by to wyglądało.Z Krymu tam mają do nich blisko.

Reklama