Siły zbrojne

Rosyjskie myśliwce i bombowce skierowane na Krym

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Od kilku dni na Krym przylatują dziesiątki rosyjskich samolotów bojowych różnego typu, wśród nich kilkanaście transportowych Ił-76, ale też bombowce naddźwiękowe Tu-22M i myśliwce MiG-29.

Zarówno mieszkańcy, jak i eksperci są zaniepokojeni liczbą rosyjskich maszyn jakie od początku maja przelatują w przestrzeni powietrznej Krymu. Wśród dziesiątków samolotów, które jak mówią mieszkańcy, codziennie pojawiają się np. nad Symferopolem czy Sewastopolem, są Su-27 i Su-34, bombowe Tu-22M, myśliwskie MiGi-29 oraz maszyny do tankowania w locie i transportu sprzętu. Na lotnisku Belbek pod Sewastopolem ponownie wylądowało kilkanaście samolotów Ił-76 z ludźmi i sprzętem.

Jak mówią świadkowie wiele samolotów przelatuje na małej wysokości. Niektóre zdają się tankować w locie, lub co najmniej trenować tego typu działania. Największe natężenie działań miało miejsce w sobotę, 3 maja.

Przez całą sobotę niebo nad Krymem było ciemne od samolotów. Tak natężonego przerzutu (wojsk) nie było prawdopodobnie od czasu okupacji Krymu przez Niemców w 1941 r.

Alarmuje agencja informacyjna Ukrinform
 

Cześć ekspertów mówi o wzmocnieniu stacjonujących na Krymie wojsk i pokazie siły, lub nawet przygotowaniach do operacji na terytorium Ukrainy. Prawdopodobnie jednak wyjaśnieniem tej nietypowej aktywności są obchody 9 maja Dnia Zwycięstwa – uroczystości związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Z tej okazji w całej Rosji organizowane są parady lądowe, morskie i powietrzne. Uroczystości na Krymie z pewnością będą bardzo okazałe, ze względu na swoje znaczenie propagandowe. Jak podaje dziennik „Kommersant” na paradę wojskową do Sewastopola, głównej bazy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, ma przybyć prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.

Wzmożona aktywność może więc stanowić część ćwiczeń do parady powietrznej, ale też wiązać się z przerzutem mającego w niej wziąć udział sprzętu i wojska. Rosyjskie ministerstwo obrony odmawia komentarza. Zarówno w sprawie wzmożonej aktywności sił powietrznych nad Krymem,  jak też ewentualnej obecności prezydenta Putina w Sewastopolu 9 maja. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.