Siły zbrojne

Rosyjskie BMD-4M gotowe do desantu wraz z załogami

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie wojska powietrznodesantowe (WDW) otrzymały już pierwsze nowe systemy do zrzutu ciężkiej techniki bojowej wraz z załogami. Jest to o tyle istotne, że wraz ze zwiększeniem ilości eksploatowanych najnowszych BMD-4M oraz transporterów BTR-MDM Rakuszka występują poważne braki w systemach umożliwiających ich rzut, lub takie w ogóle nie są eksploatowane.

Ponadto nowe konstrukcje pozwolą na stopniowe wyeliminowanie nadal używanych starszych platform. Przypomnijmy, że BMD-2 (Obiekt 916 Budka) może być desantowany z wykorzystaniem uniwersalnego zestawu desantowego PRSM 925 (916)  na wysokości od 500 do 1500 metrów. Z kolei BMD-3 jest desantowany systemem wielospadochronowym PBS-950 Bachcza-PDS (bez platformy) z samolotów IŁ-76M (trzy pojazdy w ładowni) a pojazd wsparcia ogniowego 2S25 Sprut-SD (Obiekt 952) za pomocą systemu PBS-925 Szelf (Sprut-PDS z P260M).

O dostarczaniu do poszczególnych jednostek nowych systemów poinformowało oficjalnie Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w komunikacie cytowanym przez IHS Jane's. Spadochronowo-bezplatformowy system desantowania techniki wojskowej z załogami typu PBS-950U Szelf-2U (Bachcza-U-PDS) opracowała firma MKPK Uniwiersał wchodzącą w skład holding Technodynamika.

PBS-950U i PBS-955 specjalnie zaprojektowano do zrzutu najnowszej techniki bojowej WDW. Ich zaletą jest też możliwość desantowania wraz z pojazdem ludzi i jego pełnego wyposażenia bojowego. Możliwe, że przy ich opracowaniu uwzględniono już spełnienie wymagań pod następcę wozów rodziny BMD-1/2/3/4/4M, który to ma definitywnie zerwać z dotychczasowym układem konstrukcyjnym. W eksploatacji ma być też  wielozadaniową platformą spadochronową dla desantowania z powietrza uzbrojenia, ładunku oraz wojskowej i specjalnej techniki o wadze od 5 do 18 ton typu UMP-18.

Desantowanie wozu bojowego wraz z tzw. szkieletową załogą ma na celu jak najszybsze osiągniecie przez niego gotowości do podjęcia działań na lądzie. Z praktyki wcześniej realizowanych ćwiczeń dochodziło do przypadków, że załogi lądowały nawet do 5 km od swoich pojazdów. Spadochronowo-bezplatformowy system desantowania umożliwiają zrzut z niższego pułapu (rzędu 200-300 metrów), pojazd z nim może samodzielnie się poruszać czy pokonywać przeszkody wodne. Automatyka takiego zestawu umożliwia wejście wozu do działań już po 40-60 sekundach (przy ręcznym przygotowaniu po ok. 2 minutach).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.