Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska dywizja strzela w Kaliningradzie. T-72B3 w ogniu

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wykonaniu pierwszego tegorocznego letniego strzelania poligonowego przez formowaną 18. gwardyjską dywizję zmechanizowaną (zmotoryzowaną). W ćwiczeniu wzięło udział około 150 żołnierzy, oraz ponad 30 pojazdów wojskowych.

Jak głosi komunikat resortu obrony, na jednym z poligonów obwodu kaliningradzkiego jednostki pancerne 11. korpusu armijnego Floty Bałtyckiej wykonały pierwsze tegoroczne strzelanie poligonowe w okresie letnim. Do niego wykorzystano 30 czołgów T-72B3 oraz innych pojazdów pomocniczych, które były obsługiwane przez 150 żołnierzy.

W ramach szkolenia bojowego załogi tychże czołgów strzelali w cele imitujące pojazdy opancerzone, jak również i potencjalnie wrogą siłę żywą, w odległości od 700 m do 2 km. Strzelanie poligonowe odbywało się w dzień oraz w nocy przy użyciu noktowizorów.

W ramach ćwiczenia przeprowadzono również sprawdzenie szeregu rodzaju umiejętności związanych z obsługą czołgu. Do nich możemy zaliczyć ładowanie amunicji, montaż i demontaż karabinów maszynowych, szybkie wykrywanie i rozpoznawanie celów. Kierowcy czołgów na poligonie musieli zmierzyć się ze sprawnym pokonywaniem różnego rodzaju przeszkód terenowych. Jako ciekawostkę dodajemy, że w trakcie ćwiczenia role załogi wielokrotnie się zmieniały, tj. kierowca stawał się strzelcem, strzelec kierowcą, a dowódca mógł na chwilę stać się kierowcą.

W ostatnim czasie rosyjskie siły zbrojne rozbudowują jednostki lądowe w Obwodzie Kaliningradzkim, docelowo ma tam zostać sformowana pełna dywizja zmechanizowana (zmotoryzowana), dysponująca m.in. pułkiem czołgów, trzema pułkami zmotoryzowanymi oraz jednostkami wsparcia. Do Kaliningradu od pewnego czasu trafiają więc czołgi T-72B3/B3M, stanowiąc wyposażenie rozwijanych jednostek.

Reklama
Reklama

Jak informowaliśmy w maju, nowa dywizja wejdzie w skład 11. korpusu armijnego Floty Bałtyckiej. Według napiętego harmonogramu pełna gotowość została przewidziana na jesień bieżącego roku. Niemniej w jej skład wchodzi wiele jednostek istniejących od dłuższego czasu, aczkolwiek zreorganizowanych, takich jak 11. samodzielny pułk pancerny. W 2020 do Obwodu Kaliningradzkiego dostarczono co najmniej 30 czołgów T-72B3M. 

Czołgi T-72B3M to głęboka modernizacja radzieckiego pierwowzoru z pancerzem reaktywnym 4S23 ERA Relikt. Czołg otrzymał nowy system łączności oparty o radiostacje R-168-25U-2 Akwieduk i nowy system kierowania ogniem, działający na zasadzie hunter-killer. Sercem czołgu jest 1130 konny silnik W-92S2F. W Obwodzie Kaliningradzkim służą też czołgi starszych odmian serii T-72B3, dysponujące m.in. słabszym silnikiem i mniej rozwiniętym systemem kierowania ogniem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. babamac

    poproszę o pomysły jak zdemilitaryzować Obw. Kaliningradzki...

Reklama