Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska armia z BMP nowej generacji. Pancerz, armaty 57 mm i rakiety

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

W 2020 roku do rosyjskich wojsk lądowych trafią kolejne partie nowych i zmodernizowanych wozów bojowych w ramach realizowanego obecnie planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Będą wśród nich BMP-3 z armatami 57 mm, BMP-2M z rakietami Korniet oraz ciężkie wozy BMPT.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony, do rosyjskich jednostek trafią zmodernizowane bojowe wozy piechoty BMP-3 z bezzałogowym modułem wieżowym "Epoka", zmodernizowane bojowe wozy piechoty BMP-2M "Bierieżok". Oprócz tego zostaną im przekazane ciężkie wozy wsparcia ogniowego czołgów BMPT "Terminator".

BMP-2M "Biereżok" to zmodernizowana wersja bojowego wozu piechoty BMP-2, od pewnego czasu dostarczana już rosyjskiej armii. Jak sama nazwa wskazuje, pojazd otrzymał nowy bezzałogowy moduł wieżowy "Biereżok", uzbrojony w w armatę automatyczną 2A42 kal. 30 mm, granatnik automatyczny i w aż cztery nowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Korniet (po dwie po każdej stronie wieży). Moduł ten dysponuje zaawansowanym systemem kierowania ogniem, pozwalającym na skuteczne zwalczanie celów również w ruchu. Zmodernizowany BMP-2 stanowi więc istotne zagrożenie nawet dla ciężko opancerzonych pojazdów, dysponuje zresztą zapasem czterech dodatkowych ppk.

Z kolei BMP-3 został w ramach modernizacji uzbrojony w bezzałogowy moduł "Epoch", którego główne uzbrojenie stanowi armata 57 mm. Rosjanie rozwijają amunicję programowalną i kierowaną tego kalibru, a ponadto jego wprowadzenie ma umożliwić zwalczanie nawet lepiej opancerzonych BWP, chronionych przed pociskami armat kalibru 30 mm.

Czytaj też: Rosyjskie okręty penetrują dno Atlantyku. Oficjalnie "przy okazji"

BMPT "Terminator" to ciężki wóz wsparcia ogniowego czołgów opracowany przez Uralwagonzawod na podwoziu odpowiednio zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90, na którym osadzono specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Atak. Wozy te mają zapewniać bezpośrednie wsparcie ogniowe dla czołgów podstawowych przy pomocy wyrzutni ppk przeciwko czołgom nieprzyjaciela na dalekich dystansach oraz przy pomocy armat automatycznych przeciwko lżej opancerzonym celom i sile żywej na bliskich dystansach.

Reklama

Komentarze (28)

 1. Twój Nick

  Jak cena ropy wzrośnie to Putinowi trzos spuchnie i będzie miał dla nas jeszcze więcej takich BMP. Na szczęście nasz rząd z rodzinami zdąży się ewakuować do Wiednia skąd będzie krzyczał: help help.

  1. Bzykadło

   Rodziny twoich panów, to jest wielu oligarchów z Rosji, już siedzą za granicą.

 2. Szach mat w jednym ruchu.

  Czytając egzaltację w tym temacie licznych rusboyów. Mam wrażenie ,że nawet taczanka z maximem nie miałaby analogów!

 3. Grredo

  Polska miała możliwość i powinniśmy dawno temu kupić cv-90 lub Lynx w liczbie ok 200 -300 szt. Ciężkie brygady nie mogą czekać w nieskończoność na Borsuka. decyzje polityczne niszczą armię. Ile czas ma jeszcze trwać chocholi taniec nad projektem Narew? Wszystkie branżowe analizy wskazują na CAMM a mon nadal symuluje pracę...

  1. Trzeźwy

   Zanim pewien lobbysta w Bumarze zaczął promować cv90 mieliśmy już bardzo dobre początki naszego Andersa. Niestety wycieczki do Szwecji , obiadki i pewnie coś więcej sprawiły że będąc szefem Bumaru zrobił on wszystko by zniszczyć Andersa. I praktycznie mu się to udało. Nie załatwił nic dla Polski ale zablokował Andersa! Dziś jest on prominentnym menadżerem w Leonardo. A my nie mamy ani Andersa, ani Cv90.

 4. ...

  Prawdopobnie Rosjanie po Jugoslawi i po bazach amerykanskich w Polsce, po obaeniu wadzy na Ukrainie, czy atakach na Bliski wschod - juz nie wierza w pokojowe inencjie zachdnich demokracji wiec sie zbroja.

  1. robol

   masz rację. putin to aniołek i gołąbek pokoju. a w 1939 roku, we wrześniu, to polska napadła na niemców i sowietów. a ruskich, to już niedługo chińczycy połkną, przetrawią i wydalą.

  2. ito

   1939- ty był osiemdziesiąt lat temu, a w składzie ZSRR napadli nas bracia- Ukraińcy i bracia- Gruzini, o miłujących pokój Czeczeńcach nie wspomnę. Z Rosją jakiś polski organizm państwowy ostatnio miał nieprzyjemność w roku 1831 jeśli już tak ci się zebrało na wypominki. No i sojuszniczy Niemcy, którzy w tymże 1939 nas napadli i w rozbiorach brali udział, i wcześniej brylantowym sąsiadem nie byli jakoś ci nie przeszkadzają.

 5. ito

  Swego czasu ZSU-57-2, wprowadzone jako działa plot wykazały się w konfliktach azjatyckich morderczą skutecznością przeciw piechocie- a przecież, jako działa przeciwlotnicze były opancerzone raczej przeciwodłamkowo, wieże miały otwarte od góry i generalnie nikt ich do walki z piechotą nie optymalizował, stąd należy się spodziewać, że bwp uzbrojony w szybkostrzelne działo 57 mm będzie się sprawdzał dobrze (dlatego trochę mnie dziwi uzbrojenie Terminatora w 30- tki, choć jeśli mają działać wspólnie z czołgami to może mieć sens). Ciekawe jest dążenie Rosjan do zapewnienia praktycznie każdemu pojazdowi możliwości rażenia na dużych dystansach (rzędu 5 km) i walki z czołgami, warto przy tym pamiętać, ze starają się zapewnić swoim PPKom zdolność rażenia śmigłowców- to taki temat do przemyślenia dla nas. Nasze bidne Rośki jakoś ciągle nie mogą się doczekać integracji PPKów.

 6. unifikacjaWP

  Widać jak Rosjanie się rozwijają i modernizują swoje siły a u nas dalej BWP-1 który jest pzrestarzałą niebezpieczną puszką złomu obecnie i nie widać dalej daty wprowadzenia Borsuka! Po prostu tragiczne tempo modenizacji naszych sił zbrojnych od wielu lat. Oby nie było na to za późno! Ale co tu mówić o nowym bwp jak wojska operacyjne do dziś nie mają nowoczesnego JEDNOLITEGO wyposażenia indywidualnego takiego jak chełmy, buty czy mundury itp. w pełnych stanach!

  1. B72

   Polska rozwija bwp Borsuk jako docelową platformę. Modernizacja BWP1 to glupta.

  2. mobilny

   Eh ty jo....Rosjanie mają T14 i Kurganca a pomimobto modernizują a wiesz dlaczego?

 7. Interesujące i tragiczne zarazem

  Jak wprowadzą jeszcze pociski kierowane do tych 57mm dział to będą mieć naprawdę dużą siłę ognia. Z 57mm przestrzelą Borsuka na wylot!! A już poważnie, to zwróćcie uwagę - od ponad 10 lat MON nie dopuścił do uzbrojenia naszych Rośków w ppk! No a Borsuk będzie mieć tylko 2 ppk! Skandaliczne! Niszczyciele będą nie wiadomo kiedy mimo, że proponowane konstrukcje np. na starym BWP są tak prymitywne , że do natychmiastowego pozyskania!! Zamiast pchać Spike na wszystko ruchome co damy radę kupić już, to MON będzie zwlekać do oporu wymyślając koło!! Tymczasem każdy ruski pojazd ma co najmniej 4 rakiety. A są ich już setki. My dzięki sabotażystom zakamuflowanym w MON jeszcze długo będziemy uzbrojeni w archaiczne "malutkie" na blaszankach BRDM!! To rozbrojenie naszego wojska - w szczególności w zakresie obrony ppanc. - zawdzięczamy wyłącznie MON-owi!! I nic tego nie zmieni!!

  1. ryba

   co za pacany z tym PPK ani amerykanie ani niemcy nie integruja swoich wozów z PPK a u nas już wielka afera !!!!!!!!

  2. Davien

   Taak, penetracja dla UBR-281( jedyny ppanc dla S-60) wynosi 96mm na 1000m i 105 na 500m wiec powodzenia:) Ale rozumiem z.e uparłes się uzywac pelotek jako ppanc, no ciekawy pomysł:))

  3. Miszczu

   No bo oczywiście opracowanie nowej amunicji nie wchodzi w rachubę, prawda?

 8. 7777

  Brawo Polska .W naszym kraju modernizacje tylko na papierze a jak jest to tylko malowanie bo będą piękne na polu walki jak dojadą na miejsce lub będą zacholowane liczy się szcztuka .Wszyscy Ruskich się śmieją a oni coraz lepszy sprzęt mają.

 9. zyzio

  My mamy za to prezydenta na nartach. To już nie jest śmieszne.

  1. Fkdkdkr

   Patrz na swoje urlopiki-pracuj pracuj solidnie a będą Abramsy

  2. zdrugiejstrony

   A widziałeś że ich prezydent nurkuje ,jeździ konno... To jest śmieszne.

  3. ekolog

   Oni za to mają prezydenta, który na motolotni prowadzi do domu klucz żurawi.

 10. ...

  Prawdopobnie Rosjanie po Jugoslawi i po bazach amerykanskich w Polsce, po obaeniu wadzy na Ukrainie, czy atakach na Bliski wschod - juz nie wierza w pokojowe inencjie zachdnich demokracji wiec sie zbroja.

  1. Wesolek

   Więc się zbroją? Bo zanim powstały bazy w Polsce się nie zbroili? Ha ha ha. Śmialo, pisz wiecej. Posmiejemy się. Napisz jeszcze o wyzwoleniu Krymu przez Rosję i misji pokojowej Rosji w Gruzji?!!

 11. GRZECHOTKA

  na fotce mamy Rosyjskiego BMPT "Terminator"...uniwersalny moduł do zerowania wszystkiego ( piechoty ,ppanc , umocnień,plot, minowania ) może samodzielnie wykonywać każde zadanie czy to w infrastrukturze miast czy terenie przyrodniczym ( otwartym , lesistym itp ) nie potrzebuje żadnego wsparcia i ochrony ..jakie potrzebują czołgi i inne moduły wojenne natomiast druga wersja projekt Terminatora 2( z powiększoną i przesuniętą powierzchnią załogową o 60 cm do przodu i 40 cm do tyłu ) oprócz posiadanych systemów uzbrojenia jest tak powiększony by zabierać oprócz załogi dodatkowo 2-3 żołnierzy wyposażonych w broń specjalistyczną ( broń snajperska , zespołowa ,ppanc czy plot igła) lub dodatkową przestrzeń na amunicje czy inne zasobniki również posiada z przodu lemiesz -trał ..który oprócz trałowania drogi ma możliwości dodatkowo ochronne wzmocnienie przodu pancerza czy przebijania zapór np z muru i samodzielnego okopywania się ma również walory i transportowe ..na lemieszu jako powierzchni transportowej można przewozić bezpieczne ładunki w zasobnikach w trybie awaryjnym czy pilnym ( żywność ,logistykę itp) ...i to wszystko oparte jest na podwoziu T-72 ...gdzie co niektórzy nasi "znawcy" uważają ze to system schyłkowy ...zgadzam się to system schyłkowy jeśli używa się go jako czołgu ale jako podstawa pod uniwersalny moduł bojowy jest bardzo dobrą koncepcją to samo jest jest z ukraińskim "Strażnikiem" który Ukraina zaczęła produkować z myślą z wdrożeniem go do swojej armii .. apropo rosyjskiego Terminatora ...Syria złożyła zamówienie na 100 sztuk tego typu systemów ..nie mówiąc o innch krajach arabskich ,Afryki ,czy Ameryki Łacińskiej

  1. dropik

   ten pojazd nie ma większego sensu. armata 30 mm ma niskie możliwości niszczenia celów umocnionych. a zwykly czołg tez może strzelać pociskami rakietowymi. Jako wsparcie piechoty wolabym zwykły czołg.

  2. B72

   Terminator ma już ponad 7 lat, ile udało sie sprzedać? Ile weszło organicznie do armii rosyjskiej- 8 szt. To tyle o tym "doskonałym wozie "

  3. Fengu

   Bo na USA 8 sztuk wystarczy - taki jest potężny

 12. komandor

  a gdzie wyrzutnia rakiet taktycznych? a gdzie lądowisko dla helikopterów i samolotów pionowego startu? dodatkowo napęd atomowy i możliwość latania z prędkością worp :) Kacapskie trolle się podniecają czymś co było hitem 15-20 lat sputnik krąży ..

  1. Dziadostwo

   Ja bym jeszcze antenę satelitarną mu zainstalował, rosjanie oszaleją !!!

 13. Pim

  Pytanie o: 1. Parametry balistyczne armaty 57. Rosjanie nigdy takiej armaty nie produkowali. Jest to zdaje się konstrukcja od podstaw. 2. Szybkostrzelność, czytaj konstrukcja automatu ładowania. Pocisk 57 mm jak jeszcze ma mieć mocny ładunek miotający robi się spory. Jak mają być dwie linie zasilania, to będzie masywna konstrukcja. Jak jedna i wybór naboju, spada szybkostrzelność. 3. Pojemność magazynu amunicji. Przy rozmiarze pocisku kal. 57mm nie musi być rewelacyjna. 4. Uzupełnianie amunicji. Co jak się okaże, że jednostka ognia jest mała, załadunek czasochłonny? 5. Masa całej wieży z przyległościami. Może odbić się czkawką na parametrach trakcyjnych wozu. To co na papierze wygląda rewelacyjne w realu wcale takim być nie musi. Dużo tu problemów technicznych do rozwiązania by toto było użyteczne.

  1. ale czad

   "...Parametry balistyczne armaty 57. Rosjanie nigdy takiej armaty nie produkowali..." I myślę,że zacytowanie tego" głębokiego przemyślenia" świadczącego o wiedzy wystarczy za cały ...komentarz.

  2. Szymon

   Kojarzę przynajmniej dwie radzieckie armaty 57mm. Więc to nie jest tak, że nie produkowali.

  3. 57mm AU-220M Automatic Weapon Station

 14. Tiger

  No to was rozczaroje Polska kupuje 800 nowoczesnych czołgów

  1. volfgangamadeusz

   Coś w tym musi być skoro samo Die Welt o tym pisze. Chodzi oczywiście o K2 Black panther

  2. ppp

   Tylko ciekawe za co ? Ile kosztuje nowy nowoczesny czołg zachodniej konstrukcji . Do niego trzeba będzie wszystko kupić nawet gdyby montować o w Polsce . Przy poprzednich ekipach niszczono całą infrastrukturę przemysłową związaną ze polską zbrojeniówką . Likwidowano jedyny w Polsce zakład zdolny do produkcji silników czołgowych , wysyłano na zieloną trawkę kadry posiadaąjcą doświadczenie w produkcji wysoko-obciążonych małogabarytowych przekładni średniej mocy , likwidowano wydziały hutnicze produkcji stali specjalnych ( dzisiaj pozostał jeden producent tylko czy jest w stanie zaspokoić potrzeby na cały asortyment takich stali i w odpowiedniej ilości adekwatnej do tak szerokich planów- czy ma wystarczające doświadczenie w technologii przy większych grubościach takich stali ) , kto wyprodukuje w Polsce i ma doświadczenie w produkcji nowoczesnych specjalnych wkładów do pancerza lub kto nam je sprzeda jakiego poziomu i za jakie pieniądze , kto wyprodukuje działa w odpowiedniej ilości z powodu zaorania starych potrzebnych instalacji do tego potrzebnych likwidując możliwość ich modernizacji i powiększenia ich wielkości pod przyszłe potrzeby . Raczej trzeba myśleć rozsądniej , odbudować nasze możliwości produkcyjne , myśleć o mniejszej ilości nowych czołgów mając na uwadze w perspektywie jeszcze następną generację pojazdów i potrzebne do tego zaplecze i zmodernizować dotychczasowe pojazdy . Trzydziestoletnich zaniedbań nie da się szybko nadrobić - inni uznają za sukces osiągnięcie podobnych możliwości jakie były u nas pod koniec lat 80-tych XXw . - tylko dzisiaj to u nas tylko historia i brak tego parku maszynowego , organizacji i odpowiednich doświadczonych kadr .

  3. dim

   Wiesz, licząc tylko po 15 mln USD za sztukę, wychodziłoby ze 12 mld USD :)

 15. Stary

  Polska to ma jakąś armię z konkretnym uzbrojeniem? Czy tylko pątników WOT, ubranych i uzbrojonych jak kosynierzy Kościuszki?

  1. Wielebny

   Polska ma armię kapelanów.

  2. ryba

   takie WOT w finlandi zatrzymała kilkadziesiat razy wieksza armie ruskich wybijajac przy tym naprawe sporo żełnierzy

  3. Mariusz

   Słucham ? Czy ty wiesz co piszesz ?

 16. MAZUR

  Śmieszne to jest przedstawianie pojazdu zwanego czołgiem, o masie ze 30 ton, i uzbrojonego w dwa działka małokalibrowe. Jaką ma to wartość na polu walki? Kupa złomu za ogromne pieniądze bez wpływu na działania bo za mała siła ognia. No do tłumienia cywilnych manifestacji to tak.

  1. janusz

   Natowskie 30 mm kontra pancerz t-72. Ich 57 poradzi sobie z bwp NATO, zanim one będą mogły zbliżyć się na odległość skutecznego strzału. A te 30 mm działka, granatniki automatyczne i rakiet p-panc Terminatora z obrazka to w celu demoralizacji przeciwnika. Wyobraź sobie Rosomak i Terminatora. W którym chciałbyś być :))

  2. Bbb

   Tak...jak cywilna manifestacja ma TOWy.

  3. MAZU

   "Terminator" ma służyć głównie do osłony czołgów podczas walk w miastach, gdzie ze względu na niewielki kąt podniesienia lufy czołgi nie mogą zwalczać piechoty z rpg (oraz butelkami z benzyną) na dachach (zadali 80% strat ruskim w Groznym). Ale ponieważ ma on (łącznie) aż 8 ppk, jest też groźną bronią p.panc. Aha, największym problemem "Terminatora" jest tzw. świadomość sytuacyjna, bo uzbrojenie ma potężne. P.S. Do tłumieina manifestacji wystarczą (aż nadto) zwykłe km-y. M

 17. rED

  BMPT "Terminator"powinien mieć jeszcze moździerz, miotacz płomieni oraz kuchenkę mikrofalową. Bez tego wydaje się, że projektanci stworzyli sprzęt baaardzo oszczędnościowy.

  1. Woola

   Bez fazerów, dział jonowych i odkurzacza, to kicha, nie nowoczesny sprzęt.

  2. asdf

   moze w polskim rakietowym niszczycielu czolgow lansowanym przez HSW pomiescisz wszystko co wymieniles w tym kredensie na gorze moździerz zmiesci sie spokojnie miotacz płomieni oraz kuchenka mikrofalowa . nasze T72 powinny byc modernizowane na wzor BMPT Terminator tylko ze wieza jak AU220 Bajkal z armata 57mm do tego PPK dla dowodcy obserwacyjny ZSMU z 12,7mm na miekkie cele.

  3. 48

   Cóż, brytyjskie wozy od niewinnego Land Rovera aż po Challenger 2 mają wbudowany BV (boiling vessel) do gotowania herbaty lub podgrzewania MRE.

 18. mobilny

  Rosjanie nie śpią. BMPT "Terminator" na podwoziu T-72 to pokazuje jak sensownie można wykorzystać podwozia starych czołgów. BMP-3 minus to 57mm uważam za błąd choćby dlatego że oznacza to mniejszą ilość amu na pokładzie oraz to że główną bronią p-panc będą ppk. Plus to dodatkowe panele pancerza które w razie potrzeby można zdemontować. BMP2 to bardzo dobre poprawienie możliwości ofensywnych tego bewupa.

  1. Davien

   Mobilny, po pierwsze BMPT terminator Rosja kupuje zaledwie 15 sztuk, ot tyle by je na eksport sprzedawać. BWP-3 z modułem Epoch nie ma ani jednego ppk, to pojazd przeciwlotniczy. W przypadku BWP-2 z Kornetami to spory wzrost mozliwosci bojowych choc sam pocisk taki sobie.

  2. dropik

   amunicji ma być ok 100sztuk. raczej to będzie wóz wsparcia, przede wszystkim przeciwlotniczego . Terminator jest bez sensu. wole zwykły czołg którego armata coś może w przecienstwie do 30mm armatek :P

  3. asdf

   To sie nie wzielo z kosmosu tylko po doswiadczeniach w Czeczenii gdy to ich oddzialy skarzyly sie na slabosc 30mm wola 57mm chocby kosztem zmniejeszonego zapasu amunicji.

 19. Kasia

  A u nas jak przebiega modernizacja?Paranoja......

  1. Batman

   Przebiega ! , legalnie diametralnie !!!.

 20. Borsuk nie taki zły

  I dlatego postawienie na lżejszego borsuka było dobrym pomysłem , bo nawet gdybyś stworzyli BWP o masie 38 t i tak nie wytrzymało by to serii z 57 . Dlatego lepiej postawić na mobilność i systemu celowniczo optyczne a pancerz podstawowy uzupełnić obrona aktywną . Nie zapominajmy że na obszarze przesmyku suwalskiego jest kilkaset cieków wodnych .

  1. mobilny

   BWP to BWP to taksówka dla desantu mająca dać mu osłonę i wsparcie ogniowe. Należy jeszcze uwzględnić taktykę a tym samym użycie BWP na polu walki. ASOP ze względy na rozwój i masowe użycie ppk to obowiązek. Koncepcja dodatkowego opancerzenie poprzez dołożenie paneli mimo swych ograniczeń nie jest błędna.

  2. Przesmyk Suwalski sobie daruj. Ruscy do nas przyjdą jak już zajmą pribałtikę na prośbę ich rządów i po włączeniu Białorusi. I dlatego trzeba

  3. uofca zombie

   Nie jest przypadkiem dokładnie odwrotnie? BWP walczy, a desant służy do osłony?

 21. hihihihi

  Brawo

 22. Mikroszkop

  A więc "magiczne" rosyjskie czołgi które strzelają rakietami p.panc. z armat potrzebują wsparcia w postaci WB (kosztującego tyle co czołg) wyposażonego w rakiety p.panc. I to wszystko po to żeby zwalczać czołgi największego wroga czyli naszej armii, które podobno nie mają amunicji zdolnej do zwalczania rosyjskich czołgów ?!

  1. polo

   Człowieku, gdzieś ty wyczytał ,że nasza armia jest największym wrogiem Rosji? Nie oglądaj już lepiej o 19.30 pewnego programu bo naprawdę w to uwierzysz.

  2. Sarmata

   Naszej armii to znaczy czyjej? Bo nie okresliles swojej narodowości. My Polacy nie jestesmy wrogami Rosji.

  3. Rosja stan umysłu

   Tego nikt nie ogranie. Mają tysiące czołgów a budują jeszcze dodatkowe wsparcie przeciwpancerne. I te słowa o walce z piechotą działkami 30 mm?

 23. Palant kazdy

  Technologia najnowsza o cel zabili....

 24. Fanklub Daviena

  Przecież Davien zapewniał, że Rosjanie nie mają BWP z 57mm a ponadto przekonywał, że rosyjskie 57mm są tak dziadowskie, że ich przebijalność jest niższa niż działek 30mm... :)

  1. Davien

   Bo jest funku, a BWP-3 z modułem Epoch wyposazonym w antyczne S-60 to pojazdy plot:)

  2. R

   I caly czas twierdzi, ze 57mm to stare S-60 jest.

  3. Davien pisał też że F-4 Luftwaffe uzbrojone były w pociski AIM-120 w 1972 roku!!!

 25. Ryszard 56

  A My nic

Reklama