Siły zbrojne

Przeciwpancerne BMP-2M w brygadzie "doświadczonej" na Ukrainie

BMP-2M. Fot. kbptula.ru
BMP-2M. Fot. kbptula.ru

Osiem zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M trafiło na początku maja do 21 Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych stacjonującej w obwodzie orenburskim. Są to pierwsze w tej jednostce pojazdy w wersji uzbrojonej w cztery pociski kierowane Kornet, a więc o znacznie zwiększonych możliwościach zwalczania czołgów. Łącznie Rosja planuje w ramach zawartej w 2017 roku umowy podnieść do nowego standardu niemal pół tysiąca pojazdów.

Dostarczone do 21 Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych pojazdy BMP-2M należą do maszyn zmodernizowanych w ramach szerokiego programu podnoszenia możliwości bojowych pojazdów opancerzonych. Jednostka, należąca do 2 Gwardyjskiej Armii Pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego ma za sobą świeże doświadczenia bojowe, gdyż jej pododdziały brały udział w walkach na terenie wschodniej Ukrainy, m.in. w rejonie Iłowańska w roku 2014 i w starciach na obszarze Donbasu w roku 2015. W walkach utracono znaczącą liczbę wozów BMP-2 i T-72B.

21 Brygada, jak wynika z informacji prasowych, jest drugą po 74 Gwardyjskiej Samodzielnej Brygadzie Piechoty Zmotoryzowanej formacją do której skierowano zmodernizowane pojazdy BMP-2M. Obie jednostki należą do Centralnego Okręgu Wojskowego. Nowe pojazdy zastępują maszyny wyeksploatowane, które w miarę możliwości kierowane są do modyfikacji. 

BMP-2M to wariant podstawowego obecnie rosyjskiego bojowego wozu piechoty opracowany dla zwiększeni mobilności i niezawodności, ale przede wszystkim siły ognia. Główny element modernizacji, poza unowocześnieniem układu zawieszenia i trakcji, to moduł uzbrojenia (zmodernizowana wieża) B05Ja01 "Bereżok" (rus. Б05Я01 "Бережок"). Uzbrojenie wieży „Bereżok” to nadal automatyczna armata kalibru 30 mm typu 2A42 z 500 nabojami i karabin maszynowy 7,62 mm PKTM (2000 sztuk amunicji), ale wzbogacono je o dwie podwójne wyrzutnie kierowanych rakiet typu Kornet. Zamiast pojedynczej wyrzutni powolnych rakiet Konkurs mamy więc cztery nowoczesne, naprowadzane laserowo pociski naddźwiękowe o zasięgu do 5,5 km.

image
Odpalenie pocisku 9M133 Kornet przez BMP-2M. Fot. kbptula.ru

Zmodernizowane wozy mogą wykorzystywać pociski rakietowe Kornet pięciu wersji - przeciwpancerne z głowicą tandemową 9M133-1 i 9M133-2 oraz trzy wersje termobaryczne do zwalczania siły żywej 9M133F-1/2/3. Na szczycie wieży znalazło się jeszcze miejsce dla zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z 30 mm granatnikiem automatycznym AGS-30 i 300 nabojami, który może skutecznie razić siłę żywą przeciwnika i cele opancerzone na dystansie ponad 1500 metrów. Znacznie utrudnia to zwalczanie pojazdu przez piechotę, z użyciem ręcznych granatników i innych środków krótkiego zasięgu.

Równie istotne co zmiany w uzbrojeniu są modyfikacje obejmujące system obserwacji oraz automatykę kierowania ogniem. Strzelec i dowódca otrzymują odrębne systemy optoelektroniczne i osobne dzienno-nocne kanały celowania oraz śledzenia. System uzbrojenia wyposażony jest w autotracker celów, dalmierz laserowy, nowy komputer balistyczny oraz wskaźnik celów dla pocisków rakietowych Kornet. Znacznie zwiększa to precyzję prowadzenia ognia w każdych warunkach pogodowych i przy zmiennej prędkości i kierunku jazdy. Co ważne, system umożliwia odpalanie i naprowadzanie pocisków rakietowych Kornet podczas ruchu pojazdu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.