Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska armia buduje wielkie centrum szkoleniowe

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu budowy nowego, międzyresortowego centrum szkolenia, mającego zajmować powierzchnię ponad 45 000 hektarów (450 km2). Będzie w nim można prowadzić szkolenie dla ponad 50 tysięcy żołnierzy rocznie.

Budowa rozpocznie się na początku 2016 r. we Wschodnim Okręgu Wojskowym. Centrum ma powstać w oparciu o już istniejący poligon „Cugoł” w Kraju Zabajkalskim. Rosjanie chcą w nim realizować zarówno ćwiczenia faktyczne (z użyciem zespołów taktycznych) i zadania ogniowe (ze strzelaniem rakiet krótkiego zasięgu), jak i szeroko wykorzystywać trenażery oraz symulatory.

Szczególna uwaga ma zostać położona na zespołowe trenażery, mające pozwolić wirtualnie odtworzyć mapę dowolnego terenu, a także trenować wykorzystanie uzbrojenia bez użycia amunicji (przy zastosowaniu wskaźników i detektorów laserowych).

Rosjanie informują, że część sprzętu niezbędnego do budowy zaawansowanych stanowisk szkoleniowych znajduje się już, zmagazynowana, na miejscu. Chodzi, między innymi, o mobilne, satelitarne systemy wideotransmisji.

Reklama

Komentarze (7)

 1. ito

  Sankcje, sankcje i po sankcjach. Było od początku oczywiste, ze z czasem przystosują się do funkcjonowania w warunkach restrykcji. Co gorsza sankcje spowodowały, że musieli ruszyć obszary, którymi się dotąd nie zajmowali, efekt finalny będzie taki, ze zyskają wiele zdolności, których dotychczas nie mieli, a dodatkowo, ze względu na tanie surowce, będą musieli odejść od opierania gospodarki na prymitywnym eksporcie surowcowym. Sankcje zawsze tak działały- wystarczy prześledzić efekty embarga a dostawy broni do RPA czasie Apartheidu.

 2. dwa

  jeżeli nawet tylko gadają to i tak gadają o tematach bardziej ambitnych niż nasi z mon

 3. gosc

  Czesc to maja od Niemcow przy okazji budowanego centrum szkoleniowego/poligonu ktory podobno nie zostal skonczony z powodu ruskiej agresji na Ukraine i aneksji Krymu. Podobno, bo tak mowili Niemcy, ale Rosjanie "super zaawansowani w nowoczesnej technologi" powiedzieli, ze niby sami potrafia zakonczyc budowe tego poligonu. Czy aby na pewno? Czy po cichu Niemcy jednak nie udostepnili technologii i programow komputerowych sterowania systemem? Podobnie jak ktos bez zadnych problemow ukradl elektronike/komputery z Mistrala.

 4. Tomek72

  Tak się zastanawiam czy my nie moglibyśmy zaproponować budowy takiej bazy NATO w Polsce? Dać teren w dobrej cenie lub nawet za free (wydaje mi się że zarobimy w inny sposób) - a NATO niech go wyposaży, trenuje z nami i da zarobić okolicznym mieszkańcom

 5. olo

  Kiedy Rosja wyprodukuje TV czy KOMPUTER oczywiście nie składany tylko z własnych części jak kiedyś wybuchowy Rubin. Bez tego nie przekona mnie żaden wpis o tym co i jak robią Rosjanie.

  1. antyosiołek

   Produkuje osiołku, produkuje i to wiele modeli. Co prawda sam procesor kosztuje ok. 3000$ i jest jakieś 20% wolniejszy od topowego Intela, ale biorąc pod uwagę, że USA nie umieści w nim nic szpiegującego to warto i taki sprzęt idzie do wojska i organów administracji. Wystarczy wklepać w google "russian microprocessors" by to znaleźć, zamiast popisywać się głupotą. Obecnie tylko USA i Rosja produkują mikroprocesory do PCetów.

  2. osiołku

   Bajkał i Elbrus to rosyjskie procesory. Lenovo przechodzi właśnie teraz na Bajkała.

 6. edi

  Niech budują tylko NIEMCY nie sprzedadzą SERCA czyli tego co jest najważniejsze. Tak więc te centrum to będzie namiastka.

 7. morgul

  a my co NATO ? repliki Beryli i ..... yyyyyy nnnoooooo yyyyyy 50 000 rocznie ! powszechny dostęp do broni ! milionowa armia jak się zacznie to nasz MON zaprosi radziecką armię na konsultacje a po 17 latach konsultacji to nie będą wiedzieli skąd przyszli i dokąd zmierzają :)

Reklama