Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie z nowym bombowcem. Dziewiczy lot Tu-160M

Tu-160M
Autor. Rostiech

Rosjanie poinformowali o oblocie pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M, który został skonstruowany od podstaw, bez korzystania z istniejących samolotów wariantu podstawowego i posiadanych w magazynach części. Nowe maszyny powstają w Rosji na podstawie przepisanej dokumentacji technicznej, z wykorzystaniem nowocześniejszej techniki i oprzyrządowania.

Koncern Rostiech napisał w komunikacie, że do oblotu bombowca Tu-160M doszło 12 stycznia bieżącego roku w Kazaniu, na terenie lotniska należącego do Kazańskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego, spółki wchodzącej do rosyjskiego przedsiębiorstwa Rostiech i trwał on pół godziny. Możemy powiedzieć, że w pewien sposób pierwszy lot Tu-160M odbył się przy obecności wyjątkowych kremlowskich oficjeli, w tym rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Denisa Manturowa, prezesa zarządu Zjednoczonej Korporacji Lotniczej Jurija Slusara i prezesa zarządu spółki Tupolew Wadima Korolewa. Maszyna pilotowana przez pilotów Tupolewa podczas lotu osiągnęła najwyższy pułap na poziomie 600 metrów, sprawdzając jednocześnie wszelkie systemy awioniki jak i łączności samolotu.

Czytaj też

Modernizacja bombowców niemal czterdziestoletnich bombowców Tu-160M polega na zamontowaniu czterech nowocześniejszych silników NK-32-02, lepszej awioniki, systemów komputerowych, sterowania uzbrojeniem i prowadzenia walki elektronicznej. Przy kompletowaniu powłoki bombowca zdecydowano na spawanie tytanowych elementów konstrukcji metodą próżniową. Również zdecydowano się na obniżenie sygnatury radarowej przebudowanych bombowców. Dodajmy, że zdaniem Rostiechu w proces modernizacji, a w zasadzie budowy od podstaw bombowca strategicznego Tu-160M zostało zaangażowanych wiele przedsiębiorstw z różnych dziedzin, a faktyczne prace zostały ułatwione dzięki pełnej digitalizacji dokumentacji omawianego samolotu, co dodatkowo "wykluczyło" współudział dawnej, posowieckiej dokumentacji technicznej, opartej o przestarzałe rozwiązania.

W 2015 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podjął decyzję o przebudowaniu bombowców Tu-160 i zbudowaniu wariantu "M" od całkowitych podstaw. Było to podyktowane chęcią dalszej optymalizacji opracowanej jeszcze w czasach Związku Radzieckiego konstrukcji, zwiększając zarazem jego możliwości ataku na wrogą infrastrukturę naziemną. Najsampierw w 2020 roku w powietrze wzbił się wariant oparty o istniejący wówczas samolot podstawowej wersji Tu-160, zaś pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o rozpoczęciu testów państwowych pierwszego egzemplarza bombowca Tu-160M zbudowanego od podstaw z nowych części.

Czytaj też

Rosyjskie Tu-160 stworzone zostały tak jak podobne jednostki tego typu, do przeprowadzania jądrowego uderzenia głęboko za tyłami wroga. Z tego też tytułu od wielu lat pełnią funkcję odstraszania nuklearnego, gdyż Blackjack jest zdolny do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych z głowicami jądrowymi, takich jak nowe rakiety stealth Ch-102, aczkolwiek przewidziano także możliwość przenoszenia konwencjonalnych bomb i pocisków oraz zarezerwowano miejsce dla przyszłego uzbrojenia hipersonicznego.

Tu-160M
Autor. Rostiech
Reklama

Komentarze (14)

 1. Tani35

  Są dwa nowe Su-57. Armia je przejęła ale opublikowano filmik i fotki tylko jednego

  1. Tani35

   Ten opublikowany ma numer niebieski 52 więc ten drugi powinien mieć 51. Czyli plan wykonali na 2022 ma być cztery. Dwa są bo fotka z czerwca 21 pokazała cztery w montażu. Na koniec info z MO Rosji. 17 samolotów bojowych w 21r dostały siły zbrojne.

 2. Monkey

  Stary, ale jary. To dalej niezła maszyna, do tego śmiertelnie groźna. Mozna się śmiać, iż Rosjanie odtworzyli dokumentację z czasów ZSRR, ale dali radę. Oczywiście nie są to samoloty tej samej generacji co najnowsze, a także powstające bombowce made in USA, ale też nie jest ich zadaniem zapiuszczanie się nad terytorium państw NATO. To po prostu wielka platforma do odpalania uzbrojenia i niestety, to zła wiadomośc dla Polski, że im się udało.

  1. Valdore

   Monkey, po pierwsze te Tu-160 dla Polski nie sa żadnym zagrożeniem bo Rosja nie będzie uzywała strategicznych bombowców w ataku na Polskę, maja znacznie nowsze i trudniejsze do wyeliminowania srodki niż 17 Tu-160, z których lata obecnie zdaje się 4.. Te same pociski co Tu-160 przenosza tez Tu-22M3 i Tu-95MS, a tych Rosjanie maja znacznie więcej więc tak na serio, jaki sens ma wznawianie produkcji Tu-160, jak podobno pracuja nad PAK-DA?

  2. Gnom

   No własnie Valdore, sam sobie odpowiedziałeś, choć nie świadomie, na pytanie: "jaki sens ma wznawianie produkcji Tu-160, jak podobno pracuja nad PAK-DA?", Własnie taki, na czymś trzeba odtworzyć zespoły ludzkie i powiązania przemysłowe. Najlepiej na sprawdzonym i przydatnym potem sprzęcie (tu na Tu-160M) by potem nie ponosić dodatkowych kosztów i straty czasu na dużo bardziej złożonym problemie PAK-DA. Tworzenie MS-21 to jednak za mało, OAK na czyms musi się oprzeć

  3. Valdore

   Gnomie, padłęm ze śmeichu:)) Więc wg ciebie prace nad przestarzałym bomnbowcem spzred 40-stu lat mają odtworzyć zespoły ludzkie i powiazania przemysłowe dla których PAK-DA bedzie czarna magia?? No chyba ze wg ciebie to ma byc kolejna odmiana Tu-160?:) To równei dobrze taki Dassault mógłby na Mirage III bazowac przy FCAS:)

 3. BadaczNetu

  Zna ktoś jakiś rosyjski program CAD w którym można projektować takie samoloty ?

  1. ppp

   Coś tam podobno mieli z programów zorientowanych na komputerowe projektowanie obiektowe w przemyśle lotniczym . . Programy zorientowane na rysunek techniczny w rodzaju Autocada od dawna oferowali i można było znaleźć kopie tego oprogramowania . .

  2. J_P_C

   Kompas 3d robioony przez Ascon - jakosciowo cos pomiedzy Solid Edge i NX czyli lata swietlne gorzej od CATIA

 4. Tani35

  Ten samolot ma całkiem inne znaczenie nie liczą się jego osiagi i inne parametry. Ten samolot pokazuje ze Rosja odbudowała łańcuch produkcyjny po upadku ZSRR. Czyli po naszemu bez państw byłego ZSRR są w stanie zbudować każdy samolot. I to jest najgorsze dla nas,bo w ciagu tylko 6 lat odbudowali to co stracili 40 lat temu i wydawało się że nie dadzą rady. Dali... Teraz im będzie łatwiej bo tylko będą gonić króliczka. Który dostaje zadyszki finansowej.

  1. Ziuta

   dokładnie, teraz Rosja buduje Gwiazdę Śmierci i myśliwiec 220 generacji i pozamiatane. Jak on się nazywa? Zapomniałem.....a nie, nazywa się Czekmejt czy inny Checkmate albo co.

 5. Zniesmaczony

  Może trochę z innej beczki, ale jednak dalej w temacie lotnictwa wojskowego. Nie kto inny jak nasz @Valdorek ex Davienek, od zawsze zaklinał rzeczywistość, że F-22 są wyposażone w IRST. A nie dalej jak 14 stycznia 2022 roku w zachodniej, anglojęzycznej prasie (tytułów nie podam, ale wystarczy wpisać w wyszukiwarce "IRST F-22", aby łatwo te artykuły odnaleźć) pojawiły się takie oto rewelację, które pozwole sobie zacytować: "The U.S. Air Force has finally kicked off plans to integrate an infrared search and track sensor, or IRST, capability on its stealthy F-22 Raptor air dominance fighter. Under the Advanced Tactical Fighter (ATF) program, the F-22 was originally planned to have an IRST", CDN, cały komentarz pzrekracza 1000 znaków.

  1. Valdore

   Widzisz biedny Zniesmaczony, jakos bardziej wierzę czemus co się nazywa Lockheed Martin niż twoim "rewelacjom". Ale dla twojej zerowej wiedy, poszukaj sobie czegoś co nazywa sie MDL i ile lat temu zmodernizowano go do pełnego IRST. A obecny artykuł dotyczy oddzielnego systemu, czegos na wzór EOTS .

  2. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, napiszę ci krótko. Zacytuj coś na potwierdzenie swoich słów, tak jak ja zacytowałem.

  3. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, MLD to " infrared and ultraviolet Missile Launch Detector", który nie ma niczego wspólnego z IRST. A co to jest MLD i do czego służy, to sobie doczytaj, chociaż już sama nazwa wskazuje. Ty wiesz, co to jest IRST i do czego służy? Bo nie wydaje mi się...

 6. Esteban

  jak tak dalej pójdzie w związku z niemocą w temacie projektu T14 Armata Rosja rozważa wznowienie produkcji T34. wiem, że to ponury i nie na miejscu żart, ale równie ponurym żartem jest fakt, ze mocarstwo, które mnieni się światowym, nie jest w stanie wyjść z technologią po za lata 80 u.w.

 7. Zniesmaczony

  Ciąg dalszy... "a sensor that provides a significant capability to detect and track other aircraft at long ranges, including stealthy ones, that is totally passive and immune to electronic warfare, but it was ultimately dropped on cost grounds. Now, the service is at least looking at ways to insert the capability back into the jet.". Teraz pytanie do @Davienka, ups, przepraszam @Valdorka? Miały te F-22 wcześniej IRST, czy "NEI" miały? Znowu życie boleśnie zweryfikowało bajki opowiadane wcześniej przez @Davienka, ups, przepraszam, @Valdorka.

  1. Holub

   A jak życie zweryfikowało wasze bajki o najlepszym na świecie su 57 ?

  2. Zniesmaczony

   I co @Holub, znowu bolesna nie do nie do zniesienia dla ciebie prawda? Dlatego w obliczu niewygodnej dla ciebie prawdy próbujesz mnie zdyskredytować, wmawiając że jestem ruskiem?

  3. ppp

   Bez ciągłości prac rozwojowych i badań nie da się stworzyć czegoś najlepszego . Mało kto wierzył w tą propagandę sukcesu producenta tych samolotów . Zresztą n ie ma czegoś takiego jak najlepszy samolot a raczej mówić możemy o pewnym efekcie związanym z parametrem koszt-efekt . Póki Rosjanie nie wdrożą do produkcji seryjnej na większą skalę samolotów Su-57 i może Su-75 nie można wiele powiedzieć o efekcie ich prac i osiągniętych wskaźnikach jakości i parametrów względem ceny . Wyrósł im jednak konkurent w postaci przemysłu lotniczego ChRL .

 8. Wania

  Zastosowali nowe technologie spawania tytanu, bo fachowcy produkujący tu-160 od dawna są na emeryturze, a maszyny dawno zostały zezłomowane. Teraz czekamy na wznowienie produkcji t-55. Na pewno zastosują nowe technologie spawania, unowocześnią silnik i dadzą nowe przyrządy optyczne. 80 procent części też będzie nowych. Ale nadal to będzie stary poczciwy t-55. Jak i ten stary poczciwy tu-160. Zamiast wydawać miliardy rubli na wznowienie produkcji od podstaw po kilkudziesięciu latach mogli zbudować namiastkę b-2. Ale jak nie ma technologii i umiejętności to trzeba topić miliardy w stare szroty. Wizualizacja pak-da i makieta z dykty su-75 muszą społeczeństwu wystarczyć.

  1. Zniesmaczony

   Wania, nie uprawiaj taniej propagandy. USA będzie używało B-52 do 2050 roku.

  2. Сhyżwar

   Akurat T-55 nawet obecnie może być zagrożeniem na polu bitwy. Ogromną zaletą tego czołgu, w porównaniu do behemotów takich jak Abrams albo Leopard 2 są jego kompaktowe wymiary. To jest praktycznie wysokomobilna, opancerzona tankietka ze 100 mm działem. Wersje produkowane w Polsce miały na dodatek SKO Merida, który o ironio był lepszy niż SKO montowane współcześnie w T-72 i PT-91. Jak zapewne wiesz koncepcja użycia tankietek polega na szybkim, niespodziewanym ataku, wycofaniu się, okrążeniu przeciwnika i ponownym ataku (do skutku) a nie bohaterskim frontalnym natarciu wprost pod działo uranowe. Moim zdaniem wycofanie T-55 było błędem bo nawet dziś mogły by służyć do skutecznych działań nieregularnych na froncie w Niemczech lub Francji.

  3. hermanaryk

   Kolego Сhyżwar, tak się składa, że trochę jeździłem T-55 i miałem do czynienia z Meridą. Otóż nazwanie ten czołgu - który ma problem z wjechaniem na kilkunastometrowy wzgórek o łagodnym stoku - wysokomobilnym to zdecydowana przesada, a Merida mogłaby być świetnym SKO, gdyby ją systematycznie rozwijano, zwłaszcza pod kątem ergonomii i zautomatyzowania, a przede wszystkim gdyby... działała, co zdarzało jej się nader rzadko :)

 9. ito

  "Również zdecydowano się na obniżenie sygnatury radarowej przebudowanych bombowców."- to znaczy co konkretnie w tym kierunku zrobili?

 10. Extern.

  Ładna maszyna, Rosjanie umieją robić ładne samoloty. Szkoda że nam wroga.

 11. JAGODA

  Jaki on całkowicie nowy ? Wystarczy trochę w necie poszperać i okazuje się, że płatowiec został zdjęty z pomnika na dalekim wschodzie !

  1. Bryxx

   No nie ten.

  2. szalony Antek

   Okazuje się jednak, że szperać to trzeba umieć i jeszcze trzeba zrozumieć to co się wyszperało, he, he.

  3. Valdore

   Z pomnika to sciagali Tu-22 a nie Tu-160.

 12. Μonkey

  Zaraz się zlecą davieny i reszta loży szyderców a ja przekornie zapytam: iloma bombowcami dysponuje polska i w jaki sposób będziemy w stanie odpowiedzieć na agresję ze strony Niemiec, Austrii lub państw Unii Europejskiej? Wystawienie do boju T-72 i Honkerów zamiast bombardowania strategicznego to trochę słaba taktyka.

  1. yar

   Typowa narracja propagandysty. A ja się zapytam jakie PKB ma Rosja? I dlaczego mimo posiadanego potencjału to nadal jest tylko "Górna Wolta z rakietami"? I też przekornie się zapytam: dlaczego Rosjanie emigrują na zachód, w tym o dziwo do Polski, a Polacy i inni Europejczycy jakoś do Rosji emigrować nie chcą? I kolejne pytanie? Po co "miłującej pokój" Rosji bombowce strategiczne? Bo Polsce taki sprzęt jest zupełnie niepotrzebny. My po prostu nie mamy zamiaru nikogo napadać! A tym bardziej bombardować strategicznie. A z Austrią nie mamy wspólnej granicy i z państwami UE nie mamy takich konfliktów, które wymagały by użycia wojska! I poza Rosją, która mentalnie tkwi jeszcze w ZSRR w czasach II wojny światowej, to w Europie nikt nie ma ochoty na wojnę!

  2. Alaris

   A od kiedy Polska to supermocarstwo. Ty lepiej porównaj Ruskich do amerykańskich samolotów i chińskich. A w takim porównaniu Rosjanie wypadają żałośnie

  3. Bryxx

   Alaris w czym nam to porównanie pomoże? Hmmm??? To prówna ie w razie W zniszczy rosyjskie samoloty? Czołgi? A państwo gdzie podnoszone są roszczenia do naszych ziem mamy po sąsiedzku i państwo to zbroi się na potęgę w sumie to nawet mamy dwa potencjalnie wrogie państwa sąsiednie i dwa z roszczeniami do naszych ziem razem to juz daje 3 ., 1 państwo oficjalnie wrogie (toczymy a nim hybrydowy konflikt graniczny) i dwa państwa z roszczeniami terytorialnymi.. Żałosna jest wiara różnych ludzi że nagle ktoś inny będzie chciał umierać za jakiekolwiek nasze miasto. Żałosne jest takie chwalenie się że ja to mam kumpla większego od ciebie i jak cos to ci przywali, tylko że anim ten kumpel przyjdzie i o ile przyjdzie to ty będziesz ząbki zbierał do kieszeni.

 13. Rain Harper

  Piękna manufaktura, a nawet ilość przeddefiladowa ;)

  1. DIM

   @Rain Harper. Takie samoloty, to po pierwsze gotowi do akcji grabarze naszej cywilizacji. I jest to zupełnie obojętne czy zadziała ich tylko 10, czy np. 200.

 14. Holub

  Jest tak nowy jak rok w którym został zaprojektowany.

Reklama