Siły zbrojne

Rosjanie z nowym bombowcem. Dziewiczy lot Tu-160M

Tu-160M
Fot. Rostiech

Rosjanie poinformowali o oblocie pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M, który został skonstruowany od podstaw, bez korzystania z istniejących samolotów wariantu podstawowego i posiadanych w magazynach części. Nowe maszyny powstają w Rosji na podstawie przepisanej dokumentacji technicznej, z wykorzystaniem nowocześniejszej techniki i oprzyrządowania.

Koncern Rostiech napisał w komunikacie, że do oblotu bombowca Tu-160M doszło 12 stycznia bieżącego roku w Kazaniu, na terenie lotniska należącego do Kazańskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego, spółki wchodzącej do rosyjskiego przedsiębiorstwa Rostiech i trwał on pół godziny. Możemy powiedzieć, że w pewien sposób pierwszy lot Tu-160M odbył się przy obecności wyjątkowych kremlowskich oficjeli, w tym rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Denisa Manturowa, prezesa zarządu Zjednoczonej Korporacji Lotniczej Jurija Slusara i prezesa zarządu spółki Tupolew Wadima Korolewa. Maszyna pilotowana przez pilotów Tupolewa podczas lotu osiągnęła najwyższy pułap na poziomie 600 metrów, sprawdzając jednocześnie wszelkie systemy awioniki jak i łączności samolotu.

Czytaj też

Modernizacja bombowców niemal czterdziestoletnich bombowców Tu-160M polega na zamontowaniu czterech nowocześniejszych silników NK-32-02, lepszej awioniki, systemów komputerowych, sterowania uzbrojeniem i prowadzenia walki elektronicznej. Przy kompletowaniu powłoki bombowca zdecydowano na spawanie tytanowych elementów konstrukcji metodą próżniową. Również zdecydowano się na obniżenie sygnatury radarowej przebudowanych bombowców. Dodajmy, że zdaniem Rostiechu w proces modernizacji, a w zasadzie budowy od podstaw bombowca strategicznego Tu-160M zostało zaangażowanych wiele przedsiębiorstw z różnych dziedzin, a faktyczne prace zostały ułatwione dzięki pełnej digitalizacji dokumentacji omawianego samolotu, co dodatkowo "wykluczyło" współudział dawnej, posowieckiej dokumentacji technicznej, opartej o przestarzałe rozwiązania.

W 2015 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podjął decyzję o przebudowaniu bombowców Tu-160 i zbudowaniu wariantu "M" od całkowitych podstaw. Było to podyktowane chęcią dalszej optymalizacji opracowanej jeszcze w czasach Związku Radzieckiego konstrukcji, zwiększając zarazem jego możliwości ataku na wrogą infrastrukturę naziemną. Najsampierw w 2020 roku w powietrze wzbił się wariant oparty o istniejący wówczas samolot podstawowej wersji Tu-160, zaś pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o rozpoczęciu testów państwowych pierwszego egzemplarza bombowca Tu-160M zbudowanego od podstaw z nowych części.

Czytaj też

Rosyjskie Tu-160 stworzone zostały tak jak podobne jednostki tego typu, do przeprowadzania jądrowego uderzenia głęboko za tyłami wroga. Z tego też tytułu od wielu lat pełnią funkcję odstraszania nuklearnego, gdyż Blackjack jest zdolny do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych z głowicami jądrowymi, takich jak nowe rakiety stealth Ch-102, aczkolwiek przewidziano także możliwość przenoszenia konwencjonalnych bomb i pocisków oraz zarezerwowano miejsce dla przyszłego uzbrojenia hipersonicznego.

Tu-160M
Fot. Rostiech

Komentarze