Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odbierają kolejne T-72B3M

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/ CC BY SA 4.0.
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/ CC BY SA 4.0.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała o przekazaniu przez zakłady Uralwagonzawod przekazały rosyjskiemu ministerstwu obrony najnowszą wersję T-72B3M, o której pisaliśmy na początku listopada. Powstała ona na bazie doświadczeń z wojny na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Omawiana wersja ma odznaczać się większym poziomem ochrony załogi, nowe/dodatkowe opancerzenie ma pomóc „w walce z bronią kombinowaną, ale także w trakcie działań wojennych z masowym użyciem broni przeciwpancernej". Dodatkowo poprawiono inne podzespołu czołgu, co miało poprawić jego mobilność i siłę ognia, jednak nie podano, co konkretnie uległo zmianie/poprawie poza zastosowaniem nowego systemu kierowania ogniem. Po opis zmian w opancerzeniu na bazie materiału filmowego i zdjęciowego, odsyłamy do artykułu poniżej.

Czytaj też

„Dzisiaj Rosja szczególnie potrzebuje pomocy Uralwagonzawod, naszej pomocy. Dlatego pracujemy w specjalnym trybie. Wielkość produkcji wzrosła, warsztaty pracują przez całą dobę. Zespół jest ustawiony w sposób bojowy. Wszyscy rozumieją, że to jest ważne i konieczne. Zrobimy wszystko, co od nas zależy!" - powiedział starszy brygadzista ds. naprawy sprzętu warsztatu montażu mechanicznego Uralvagonzavod Oleg Biełusow.

Reklama

Według redaktora naczelnego rosyjskiego magazynu Obrona Narodowa, tego typu prace modernizacyjne pozwalają na zwiększenie możliwości starszego typu czołgów tanim kosztem. „Niedrogi sposób na jakościowe nasycenie żołnierzy sprzętem" - powiedział.

„Taka modernizacja co najmniej spełnia oczekiwania i możliwości. Biorąc pod uwagę, że flota w bazach magazynowych jest dość duża, jest to stosunkowo tani i szybki sposób na sprawne nasycenie wojsk pojazdami opancerzonymi, a w szczególności czołgami" — powiedział w rozmowie z TASS.

Czytaj też

W dalszej części materiału TASS rosyjski ekspert podkreśla podatność czołgów rodziny T-72 na modernizację. Wśród elementów możliwych do wymiany podał: opancerzenie dodatkowe, systemy ochrony aktywnej i pasywnej, system kierowania ogniem czy samą amunicję. Podkreślił jednak, że każdy rodzaj sprzętu w tym czołgi starszego typu mają kres swojej modernizacji.

Czytaj też

Czołgi rodziny T-72B3 to głęboka modernizacja radzieckiego pierwowzoru. Otrzymały nowy pancerz reaktywny Relikt, nowy system łączności i kierowania ogniem (w późniejszych wariantach dodatkowo zmodyfikowany poprzez dodanie zdolności hunter-killer i panoramicznego przyrządu obserwacyjnego dla dowódcy). Sercem nowszej odmiany czołgu, typu T-72B3M, jest 1130 konny silnik W-92S2F. Według strony Oryx Rosja straciła ponad 400 czołgów T-72B3 i jego pochodnych podczas obecnej inwazji na Ukrainę, z czego wiele z nich udało się Ukraińcom zdobyć w bardzo dobrym stanie technicznym.

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (5)

 1. SpalicKreml

  Modernizowac te pudla moga mniej wiecej tak samo jak truchlo towazysza Lenina. Troszke pudru ti itam, i juz nie smierdzi,, znaczy sie rdzy nie widac. Wania napisz do gazety ze nowe systemy wsadzilismy, a nawet towot na przednie kola, poznajcie potege ZSRR!

 2. szczebelek

  A te czołgi wyjeżdżają z przodu i wjeżdżają tyłem by za miesiąc ogłosić, że są następne... Bo na Ukrainie T62 królują.

  1. bc

   Ojtam ojtam na pewno już za raz za chwilę wjadą eszelony T14, T15, Kurganców, T90M, BMPT i Koalicji SW dla tych 20 "pułków" mobików szkolonych w matuszce.

  2. Monkey

   bc: Pokuszę się o małą korektę do twojego komentarza. Powinno być: "szkolonych":-)

 3. Monkey

  Brzmią te deklaracje jak za starego, "dobrego" ustroju. Ciekawe, ile w tym prawdy... Oby jak najmniej.

 4. kertog

  10 000 ruskiego cięzkiego sprzętu już juest złomem. Ile sa w stanie wyciągac ze smietnika i modernizować ? kilkaset rocznie ? max Ukraincy będą je niszczyć 10 razy szybciej niż ruscy wyprodukują czy zmodernizują. Kiedy do ruskich onuc dotrze wreszcie, że przeciwko NATO wspierajacemu Ukrainę nie mają najmniejszych szans? Potrebne im koniecznie kolejne 100 000 ruskich trupów i wywalone 100 miliardów USD w błoto?

  1. Sorien

   To nie jest taki proste... Owszem jeżeli NATO bronilo by nieba nie pozwalając na ataki na energetykę to owszem raczej by nie wygrali no chyba że 6mln amie by zrobili .... A tak to wszystko na stole

 5. wert

  lemingi się emocjonowały że kacapia już upadła, że nie mają sprzętu że walczyć nie chcą. Tylko ta wojna taka dziwna że ciągle trwa.

  1. X

   Myśli Zebrane - tom 1, strona 1.

  2. edzio

   To proszę podaj ile tych cudownych czołgów wprowadzili do lini w 2022. Pracując 24/h przez 7 dni.

  3. zbigtramp

   Ciekawe ile sztuk wyprodukowali. Jeżeli tyle, co T-14 Armaty to nadal śmiejemy się. Przypominam Ci, że 2 armia świata (?) miała zająć Ukrainę w 10 dni i dokonać aneksji całego kraju do sierpnia b.r. Jakoś nie wyszło. :)

Reklama