Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie ćwiczą obronę przed masowym atakiem dronów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jednostki obrony powietrznej Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęły ćwiczenia, w których po raz pierwszy będą trenować obronę przed masowym atakiem bezpilotowych maszyn uderzeniowych. Oprócz artyleryjskich i rakietowych systemów obrony powietrznej w działaniach tych zostaną wykorzystane również systemy walki elektronicznej.

Szkolenia będą realizowane m. in. na terenie Krymu, Dagestanu, Czeczenii, Osetii Południowej oraz regionów: dońskiego, wołgogradzkiego, astrachańskiego i Kraju Krasnodarskiego. W sumie na ponad 30 poligonach. Ich zwieńczeniem będą ostre strzelania realizowane na poligonie rakietowym Kapustin Jar w regionie astrachańskim. Weźmie w nich udział ponad 3,5 tys. żołnierzy i 750 jednostek sprzętu wojskowego, w tym systemy artyleryjsko-rakietowe Tunguska i Pancyr oraz rakietowe Osa, Tor-M2, Buk-M3, Strieła-10M a nawet S-400.

Po raz pierwszy w programie szkoleń znalazło się odpieranie zmasowanych ataków z użyciem bezpilotowców uderzeniowych, oraz ogólnie zwalczanie zagrożeń jakie niosą tego typu systemy. Jest to wynikiem doświadczeń z konfliktu w Syrii, gdzie duże grupy prostych bezzałogowców wykorzystano m. in. do ataku na rosyjską bazę wojskową Chmejmin. Najsłynniejsze z tego typu działań miały miejsce na przełomie grudnia 2017 i stycznia 2018 roku.

Co istotne, obrona przeciwlotnicza będzie również trenować współdziałanie w zakresie neutralizacji bezzałogowców z jednostkami walki elektronicznej. Rosja intensywnie rozwija ten rodzaj działań bojowych, szeroko stosując zarówno systemy zakłócające łączność czy GPS, jak też umożliwiające przejecie kontroli czy namierzenie operatora bezzałogowców. Stanowi to istotny element wielowarstwowej struktury Anti-Access/Area Denial (A2/AD) rozwijanej przez Rosję jako środek działań defensywnych ale również doktryny agresywnego i kierunkowego oddziaływania na przeciwnika.

Reklama

Komentarze (12)

 1. bender

  Ale sformowali już pułk latających celów złożony z miejscowych modelarzy lotniczych, czy będą raczej strzelać do wymyślonych celów? W tym drugim przypadku dramatycznie może wzrosnąć skutecznej Pancyra. Myślę, że się sprawdzi.

  1. pomz

   I 15 naboji w magazynku... To i tak progres. P83 ma 8 naboji a P63 7 sztuk...Active shooter male ma szanse u nas sie wydarzyc...

  2. Instruktor

   Wiedzę to ty masz....

  3. D.

   Zapewne chodziło o P-64 ("Czak") to 6 sztuk amunicji plus ew. jeden w komorze.

 2. Byki

  Dlatego ćwiczą i poprawiają sprzęt nie siedzą z założonymi rękami i nie narzekają . Poprawiają zdolność bojową armii. Nie bez powodu tak mocno ją rozbudowywano i rozbudowywane są możliwości. 1. Wojska Federacji Rosyjskiej są już w Wenezueli. 2. Wojska Federacji są już w Syrii i szachują resztę świata . 3. Budują sojusze w oparciu o siłę i kasę to jak gra w szachy :) nadchodzi koniec hegemoni USA Trump rozwala USA od środka a Rosja otacza Myślę że USA powinno wysłać konwój humanitarny złożony z białych ciężarówek do Wenezueli i to już jak najszybciej A do Syrii i bliski wschód Europa bo inaczej koniec jest bliski. Na co dowodem są agenci Federacji Rosyjskie którzy przemycają uchodźców do Europy i wysyłają także z ameryki środkowej i południowej do USA Kontakty polityków zachodnich jak i naszych polskich z Rosją. Nawet Izrael wyczuł spisek i zaczyna zbliżać się do Rosji Czyż nie chodzi o coś co może już w krótce nastąpić? Sojusz Europy z USA słabnie a nie umacnia się wojna handlowa różnica stanowisk i wizji współpracy Jacy amerykanie są to są ale lepiej być w sojuszu z nimi niż z Rosją

 3. obserwator

  Nie rozumiem tych całych komentarzy. "Rosjanie ćwiczą obronę przed masowym atakiem dronów" co po pierwsze nie oznacza, że ta obrona im w ogóle wychodzi, nie mają nawet jak zasymulować takiego ataku bo co innego drony rozpoznawcze a co innego działające w chmarze małe drony atakujące które ma jak na razie chyba tylko USA, których możliwości są tajne. Nie wątpię że ogłoszą sukces tych ćwiczeń, jak to zwykle.

 4. mobilny

  I z czego wy ha? Wyciągają wnioski, zmieniają, ćwiczą. Stają się coraz lepsi. Jak nasz opl stoi rodacy -hejterzy?

 5. Michał

  Niestety, ale dzisiejsza armia Rosji jest lata świetlne przez wojskiem polskim w każdej dziedzinie. My tylko zajmujemy się dialogami technicznymi, aby biurokracji żyło się dobrze. Ewentualnie dla zmyłki zamówimy kilka sztuk nowoczesnego sprzętu na parady. To kwestia w pierwszej kolejności mentalności kierownictwa, które nie rozumie współczesnych wymagań prowadzenia działań militarnych.

 6. Pirat

  Już to w Syrii przećwiczyli i wyszło na to że strezalali do ptaków...

 7. Kiks

  @jasny Nie trzeba śmiać się. Wystarczy uruchomić Pancyra. Biedne ptaki.

 8. Kaczan

  @jasny: proszę bardzo: autor nie dodał, że przed tymi ćwiczeniami wojskowi współpracując z ekologami przeprowadzili masową ewakuację lokalnego ptactwa;) pasuje? Na poważnie, to ile można tak się nabijać? To już nie jest śmieszne, a zachód sytuację w rosyjskiej armii określa już tak: "faking it full time" albo "iranian mode". Czyli trąbi się cały czas o coraz to nowym wunderwaffe, które "już, już prawie jest na stanie uzbrojenia", co kilkanaście miesięcy wprowadza się do tych samych jednostek ten sam sprzęt, który de facto jeszcze nie opuścił fabryki, itd., itd. Pomimo dużych postępów rosyjskiej armii w ostatnich latach wszyscy wiedzą jak daleko odstaje ona od zachodnich. I tyle w temacie. Co byś chciał usłyszeć kolego? Że wypasem jest obrona przed zmasowanym atakiem dronów, gdy się nawet nie jest w stanie drona uderzeniowego stworzyć? Jednego? A co dopiero roju, grupy uderzeniowej? Polska armia nie będzie, póki co, takich ćwiczeń przeprowadzać. Wiesz już dlaczego?

 9. Marek1

  Harry 2 - zapytanie od IU/MON - a CO to są drony ?? jasny - spokojnie, zaraz pojawia się tzw."turbopatrioci" przekonujący wszystkich, że armia FR to kupa złomu, a ich tanki są z tektury.

 10. Buba z Polski

  Biedne ptaki,takie propagandowe ćwiczenia zaburzą ekosystem. Co jest wart ten śmieszny sprzęt po Syrii wszyscy wiedzą na youtubie widać ,że pancyr z 200 m nie jest w stanie trafić w drona. W momencie otworzenia ognia wszystko gaśnie i się trzęsie. Bolszoja technika.

 11. Harry 2

  A my ćwiczymy obronę przed masowym atakiem dronów? Nie czytałem, nie słyszałem.

 12. jasny

  dlaczego nikt nie wyśmiewa się z Rosji jak na tym forum ma to często miejsce? - może co poniektórzy zaczęli sobie uzmysławiać ile nas dzieli od armii rosyjskiej......

Reklama