Siły zbrojne

Rosjanie ćwiczą obronę przed masowym atakiem dronów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jednostki obrony powietrznej Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęły ćwiczenia, w których po raz pierwszy będą trenować obronę przed masowym atakiem bezpilotowych maszyn uderzeniowych. Oprócz artyleryjskich i rakietowych systemów obrony powietrznej w działaniach tych zostaną wykorzystane również systemy walki elektronicznej.

Szkolenia będą realizowane m. in. na terenie Krymu, Dagestanu, Czeczenii, Osetii Południowej oraz regionów: dońskiego, wołgogradzkiego, astrachańskiego i Kraju Krasnodarskiego. W sumie na ponad 30 poligonach. Ich zwieńczeniem będą ostre strzelania realizowane na poligonie rakietowym Kapustin Jar w regionie astrachańskim. Weźmie w nich udział ponad 3,5 tys. żołnierzy i 750 jednostek sprzętu wojskowego, w tym systemy artyleryjsko-rakietowe Tunguska i Pancyr oraz rakietowe Osa, Tor-M2, Buk-M3, Strieła-10M a nawet S-400.

Po raz pierwszy w programie szkoleń znalazło się odpieranie zmasowanych ataków z użyciem bezpilotowców uderzeniowych, oraz ogólnie zwalczanie zagrożeń jakie niosą tego typu systemy. Jest to wynikiem doświadczeń z konfliktu w Syrii, gdzie duże grupy prostych bezzałogowców wykorzystano m. in. do ataku na rosyjską bazę wojskową Chmejmin. Najsłynniejsze z tego typu działań miały miejsce na przełomie grudnia 2017 i stycznia 2018 roku.

Co istotne, obrona przeciwlotnicza będzie również trenować współdziałanie w zakresie neutralizacji bezzałogowców z jednostkami walki elektronicznej. Rosja intensywnie rozwija ten rodzaj działań bojowych, szeroko stosując zarówno systemy zakłócające łączność czy GPS, jak też umożliwiające przejecie kontroli czy namierzenie operatora bezzałogowców. Stanowi to istotny element wielowarstwowej struktury Anti-Access/Area Denial (A2/AD) rozwijanej przez Rosję jako środek działań defensywnych ale również doktryny agresywnego i kierunkowego oddziaływania na przeciwnika.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.