Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Zmodyfikowany system przeciwlotniczy Pancyr jeszcze w tym roku

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosjanie poinformowali, że zmodernizowany artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S zostanie wprowadzony do wojsk jeszcze w tym roku. Najważniejszą zmianą wprowadzoną w tym systemie jest zwiększenie zasięgu rakiet z 20 km do 30 km.

Wcześniej zakładano, że Pancyr-S2 zostanie wprowadzony dopiero w 2016 r. - pomimo, że jego testy zakończyły się już w 2014 r.

Po modernizacji będzie to jednak nadal zamontowany na podwoziu samochodowym autonomiczny zestaw przeciwlotniczy, wyposażony w dwie armaty 2A38M kalibru 30mm oraz sześć rakiet przeciwlotniczych 57E6-E (które gotowe do startu są umieszczone w specjalnych kontenerach).

Zwiększenie zasięgu o 10 km zmusiło do nieznacznego wydłużenia rakiet, ale nie wymagało to wprowadzania zmian w mechanizmie obrotowym samej wieży. Zachowano przy tym takie same działka (o zasięgu 2-4 km i szybkostrzelności do 5500 strzałów na minutę) oraz radar (który może wykrywać obiekty powietrzne na odległości ponad 30 km i śledzić do 10 obiektów na dystansie do 24 km).

Reklama

Komentarze (5)

 1. Drago

  Blyskawica to nowa rakieta dla systemow typu Osa itp. Dla Poprada jest grom i miejmy nadzieje ze wkrotce piorun.

  1. FT

   piorun to żaden wielki przełom.. nie przeceniaj go...

  2. rechot

   Nic Drago nie kumasz dlaczego Rosja wprowadziła Tory czy Pancyry (a chce Morfeusza) a nie modernizowała chluby naszych przeciwlotników czyli.. 50 letnich(!) Os. A wprowadziła dlatego, że OSA JEST JEDNOKANAŁOWA (może zwalczać na raz tylko jeden cel) i żadne nowe rakiety do Osy tego nie zmienią!

 2. Wojmił

  Loara - po wyborze podwozia do BWP albo do Kraba trzeba wieżę Loary przekonstruować tak aby była mniejsza aby zamontować na tym podwoziu i zbudować kilkadziesiąt sztuk do bezpośredniej ochrony czołgów, bwpów i artylerię samobieżną... No i trzeba wyposażyć także w rakiety conajmniej Grom... Potrzebujemy tego...

  1. vvv

   glupis oj glupis. najelpiej wierze 2x30mm obsadzic na podwoziu rosomaka i to 6x6 i niech strzela laserem i innymi pierdolami. armaty 30-35-40mm sa wycofywane z uzytku i niemcy wycofaly swoje Gepardy 2x30mm. działkami to ty mozesz strzelac...ale w balony. grom to przestarzala rakieta igla-m+ i dopiero piorun jest w miare nowoczesna rakieta i o pioruny bedzie oparty propad.

  2. Snooker

   Wieża Loary nie jest aż taka wielka, był projekt przewoźnego kontenera z wieżą. Tym bardziej nie trzeba jej przerabiać do montażu na podwoziu K-9.

 3. Tomb

  A czy u nas nie można zrobić czegoś podobnego? Połączyć Poprada z z 35 mm Hydrą (najlepiej zdwojoną), wiem że to nie ten sam zasięg, ale przy tym co mamy obecnie, już to by coś było

  1. vvv

   sa przetargi na obrone przeciwlotnicza sredniego, bliskiego i bardzo bliskiego zasiegu. ostatni to bedzie glownie propad oparty o 4xblyskawica i bezzalogowe dzialka 35mm. nie planujemy natomiast modernizacji loary bo zamiast tego moglismy pozyskac gepardy ktore zostaly wycofane z niemiec. obecnie kazdy odchodzi od dzialek i opl opiera na rakietach

 4. Bartek

  Coś ala Pancyr dla Polski - zdecydowanie TAK. Coś ale Propad - zdecydowanie NIE. Pancyr - Autonomiczność + zasięg Propat - mobilność?

  1. ap

   To systemy zupełnie różnych klas, tak jakbyś porównywał czołg z bwp.

 5. dropik

  Wielkie to bydle, jak stary roland, choć oczywiście rakiety latają ciut dalej

Reklama