Reklama

Siły zbrojne

Rosja przyspiesza dostawy przeciwpancernych BMP

BMP-2M z wieżą "Biereżok" i 4 pociskami przeciwpancernymi 9M133 Kornet. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
BMP-2M z wieżą "Biereżok" i 4 pociskami przeciwpancernymi 9M133 Kornet. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, następuje przyspieszenie realizacji dostaw zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M Bierieżok do kolejnych pododdziałów zmechanizowanych sił zbrojnych, a wszystko w ramach prowadzonego programu modernizacji technicznej.

26 kwietnia br. kolejna partia zmodernizowanych wozów BMP-2, liczącą łącznie 60 egzemplarzy, miała trafić (według opublikowanego komunikatu) do nieujawnionego pododdziału zmechanizowanego rosyjskich wojsk lądowych. Teraz, ich załogi mają rozpocząć szkolenie i zgrywanie na nowych sprzęcie.

Pierwszy kontrakt, zawarty we wrześniu 2017 roku pomiędzy rosyjskim resortem obrony i spółką Kurganmaszzawod, zakłada modernizację 540 egzemplarzy obecnie używanych  przez rosyjską armię bojowych wozów piechoty BMP-2 do standardu BMP-2M, z terminem dostaw w latach 2018-2025. W czerwcu br. wozy zostały dostarczone do pododdziałów zmechanizowanych 74 Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Centralnego Okręgu Wojskowego. We wrześniu 2019 roku, kolejną partię 40 egzemplarzy otrzymała Dalekowschodnia Akademia Dowódcza im. marszałka Konstantego Rokossowskiego, gdzie są obecnie wykorzystywane do szkolenia specjalistycznego oficerów pododdziałów pancerno-zmechanizowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

BMP-2M "Bierieżok", to modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-2, opracowana przez Kurganmaszzawod. Ma ona na celu dostosowanie, tej starzejącej się już konstrukcji, do wymagań współczesnego pola walki. Następuje to w wyniku poprawieniu siły ognia, poprzez wymianę uzbrojenia przeciwpancernego oraz zwiększenie mobilności pojazdu.

Nowy system uzbrojenia został opracowany przez Biuro Konstrukcyjne KBP  i zakłada montaż nowego systemu wieżowego Bierieżok (B05S011), który jest uzbrojony w dotychczasowe uzbrojenie lufowe oraz w, aż cztery, nowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Korniet (po dwie po każdej stronie wieży). Dodatkowo zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia oraz dodano nowy system kierowania ogniem.

Poprawa mobilności została zaś osiągnięta poprzez instalację nowego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23, o mocy 360 KM, który pozwala (przy masie pojazdu zwiększonej do 16 ton) na uzyskanie współczynnika mocy do masy na poziomie 22,5 KM/t oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 65 km/h. Jak również zwiększenie prędkości pływania do 7 km/h i zasięgu do 600 km.

Obecnie na uzbrojeniu SZ FR znajduje się blisko 4,5 tys. egzemplarzy tych wozów, z których 3 tysiące znajduje się w służbie liniowej, a pozostałe 1,5 tysiąca w rezerwie. Modernizacja części posiadanych egzemplarzy pojazdów pozwala rosyjskiej armii na skokowe podniesienie zdolności bojowych, szczególnie w zakresie zwalczania broni przeciwpancernej potencjalnego nieprzyjaciela.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Rafael

  Najbardziej charakterystyczną cechą tego forum jest wyjątkowa dwubiegunowość w komentarzach, których przedstawiciele wykorzystują niemalże każdy pretekst do wychwalania swojej idei bądź krytykowania opozycyjnej. Gdzie zaś leży prawda? Zazwyczaj po środku... Patrząc neutralnym wzrokiem Rosjanie do 2025 roku chcą zmodernizować 540 swoich bojowych wozów piechoty do nowszego standardu obejmującego nieco podrasowane wyposażenie. Czy to gwałtownie wpłynie na ich zdolności bojowe? Nie, a przynajmniej w mojej opinii. Stabilizacja uzbrojenia wraz z nowym SKO może delikatnie wpłynąć na celność ale nie zmienia to faktu, że to nadal będzie to samo małokalibrowe działko. Nowy silnik polepszy nieco mobilność, chociaż jednocześnie zwiększy masę całościową wozu co w sumie przełoży się na jeszcze mniej wyczuwalny wzrost prędkości. Co zostaje? Podwojona liczba przeciwpancernych pocisków kierowanych. W pewnym stopniu to istotne zwiększenie możliwości pojazdu, bo w końcu może teraz zaatakować "grubszą zwierzynę" aż czterokrotnie. Silniejsze nasycenie środkami ppanc danych pododdziałów z pewnością da Rosjanom większy komfort. Jak więc to jest z tą modernizacją? Ano nic niezwykłego, Rosja wykonuje standardowy ruch, który pozwoli im przedłużyć okres służby BMP-2 przy polepszeniu ich wartości bojowej. Nie wpłynie to skokowo na zdolności ich sił zbrojnych, ani nie spowoduje nagłego przechylenia szali potencjału militarnego na stronę Federacji. Te zmodernizowane BMP-2 nadal pozostaną BMP-2. Będą po prostu odrobinę lepiej wykonywać swoje dotychczasowe zadania.

  1. Transformers

   > chyba ty tak ku pokrzepieniu serc piszesz. Miło> Ale przecież ta modernizacja oznacza wzmocnienie potencjału starego przecież BMP-2! Poprzez dodanie 4x ppk Kornet ten wóz już jest wyraźnie mocniejszy! Nie chce mi się odpowiadać całej reszcie poniżej ale ppk Kornet 9M133 nawet zakładając że są to starsze wersje tego ppk gdzie cel musi być cały czas podświetlany to i tak podniesienie potencjału tego wozu jest ogromne. Efekt-koszt rewelacyjny a takich taksówek ma być ogrom więc jak to się ma do naszego parku takich maszyn. Przsmiewsze posty Davienopodobnych wytworów internetu siejących propagandę wyższości (NO własnie wyższości kogo- nad kim bo na pewno nie działają dla dobra naszego- PL) niczego nie zmienią poza tym że przeciętny leming będzie po przeczytaniu tego spał lepiej. Dopiero nadejście Borsuka i wież ZSSW-30 zmniejszy ten dystans<

  2. Davien

   Panei transformers w kazdej wersji pocisku Kornet cel musi być stale podświetlany i do tego cały czas widoczny dla stzrelca, ot taka specyfika SACLOS i naprowadzania w wiazce. I naprawdę twoje zmyslenia niewiele zmienią ale popłacz sobie dalej.

  3. mobilny

   A ten nadal swe bagienko uprawia. Nadal nie podważyłeś (bo to jest fakt) że taka modernizacja BMP2 robi z niego o wiele grozniejszą maszynę niż była przed modernizacją (a mają tylko sporo) Proponuję trzeźwo i obiektywnie (choć wiem że do ciebie to niedotrze) spojrzeć na sprawę. Wiem macie Bradleye (i tak są lepsze od BMP2- Ave) ale my w Polsce mamy BMP1 z 73mm i ppk malutka oraz KTO Rosomak tylko z 30mm bez ppk. BWP Borsuk jak nadejdzie sprawi że będziemy w posiadaniu pojazdu na miarę ich Kurganca a lepszego od ich BMP. Ty piszesz o sobie (USA) a ja o nas (Polska) a to dwie inne rozkminki czego (tak wiem) ty nie zrozumiesz

 2. vodafone

  Przykład tego co można zrobić coś z niczego tanio i szybko

 3. Plush79

  Wolałbym 5000 słabiej opancerzonych BWP niż 1000-2000 ciężko opancerzonych. Nie ustępują w niczym poza opancerzeniem zachodnim BWP a bierze się to z ich założeń, o tym jak będzie wyglądał przyszły teatr pola walki w Europie. Szybko i skutecznie.

  1. Orthodox

   Sowieci co tylko mogli robili lekkie i pływające, z zestawami rakiet taktycznych czy przeciwlotniczych włącznie, ze względu na ofensywną doktrynę ataku na Europę Zachodnią.

  2. mobilny

   ....i nic się nie zmieniło od tamtego czasu co jest zwyczajnie w świecie zrozumiałe....

 4. werte

  Bez zmiany opancerzenia to nadal jest łatwy cel dla granatników jednorazowych. Nie mówiąc o Spike czy Javelinach. Jak w końcu pojawi się Pirat to też nie będzie miał z tą maszyną problemów.

  1. Sssssssssss

   Tego nie da się w nich sensownie poprawić. Nadal są to wartościowe wozy i warto je modernizować szczególnie przy tej ilości jak u nich. Zastąpienie nową konstrukcją 3000 bmp-2 to nie na ich kieszeń. To olbrzymie koszty.

  2. werte

   1) I bardzo dobrze. 2) W pełnoskalowym konflikcie mają mizerniutkie szanse i nie warto ich modernizować, więc z naszej perspektywy to korzystne kroki które drenują ruski budżet. 3) I bardzo dobrze.

  3. T-Power

   1. Nie dobrze. 2. Właśnie w konflikcie pelnoskalowym ma to sens a więc środki które na ten cel przeznaczają nie są pozbawione sensu. 3. I właśnie bardzo nie dobrze

 5. jancenty

  Na ten ichny "zmodernizowany sprzęt" do zniszczenia swobodnie wystarczy przestarzała 23 mm. Już bezpieczniej quad 2 ludzi i ppk Spike.

  1. mobilny

   A wiesz że na zachodni bwp dwóch ludzi i ppk spike też wystarczy.

 6. FIODOR

  Pomyśleć 3 bataliony takich BWP i miejsce ostatniej modlitwy struktur NATO zatrzymuje się na wzgórzach Sellow pod warunkiem że na Odrze stanie armada amerykańskich lotniskowców

  1. Wd40

   Wspomnę o przemielonych Wagnerowcach w Syrii.Bez lotniskowców.

  2. Ale śmieszny wpis

   Pomyśleć o tej dywizji pancernej Rosji którą wybili w Groznym niemal do do nogi Czeczeńcy, i to tylko starymi RPG7. Ponad 200 czołgów i te ich biedne załogi....Fiodor, wspólczuleś ich matkom? Wątpię. Albo te tysiące wybitych Rosjan przez pasterzy kóz w Afganistanie. Z podkulonymi ogonami wiało aż miło. A tam nie było żadnych Spike, no i ani Afgance ani Czeczeni nie mieli wsparcia NATO. A te twoje blaszane BWP to daje się przestrzelić z dobrego karabinu np. 8.6 mm 0.338 Lapua Magnum. Co dopiero z byle działka? Zatem nawet 15 batalionów nigdzie nie dojedzie. Ha ha ha.

  3. y

   Nie darmo rosyjscy żołnierze rozwijają skrót BWP (BMP) jako bratnia mogiła piechoty. A BMD jako bratnia mogiła desantu. I w Afganistanie, Czeczeni i Gruzji woleli jeździć na pancerzach, a nie w środku wozu. 3 bataliony takiego złomu to żaden problem nawet dla lekkiej piechoty z WOT-u. Pancerz tego BWP nie chroni nawet przed amunicją strzelecką z km! Nie mówiąc o granatnikach. A na Odrze to możesz postawić armadę rosyjskich lotniskowców :-) Aaaaa. Zapomniałem, Rosja nie ma lotniskowców? Tak więc nie pitol głupot.

 7. ja

  Smiec nie smiec. Przy tej ilosci i wposazeniu i tak rozjechali by Polske w szerz i w zdluz lacznie z naszymi Leopardami. Straty? Jakie straty? W zniewiescialej Europie Rosjanie straty zaczeliby ponosic dopiero za Odra i to pod warunkiem, ze wlaczyliby sie Amerykanie. Przez Polske mieliby spacerek z glowa w chmurach. W Europie nie ma armii, ktora pojedynczo moglaby walczyc z Rosjanami. A Polacy dalej moga sie smiac z Rosji. To chyba jest smiech wynikajacy ze swiadomosci niemocy polskiej armii. Przepraszam. U nas mamy raczej harcerstwo niz prawdziwa armie.

  1. GPAS1

   Oczywiście odsłużyłeś coś w tej armii że tak komentujesz.

  2. Wd40

   Zero strat ? Nikt nie wystrzeli? A może nikt się nie wysadzi z bolszewikami? ZAPOMNIJ.może i rozjadą ,ale zapłacą sporo.

  3. y

   Tak. Rosja w swej historii parę razy wkraczała do Polski. Ale bez strat to się jej nigdy nie udało! A często dostawała boleśnie po grzbiecie. I ostatecznie, choć czasem po wielu latach to zazwyczaj MY byliśmy górą. I nie gloryfikuj tak rosyjskiej armii. To, że jest duża, nie znaczy że silna i nowoczesna. To tylko więcej celów do trafienia! Czyli problem czysto logistyczny :-) I historia ostatnich lat to potwierdza. Czy to np. Czeczenia czy ostatnio Syria, to mimo olbrzymiego zaangażowania to militarnie sukcesy to "cienienizna".

 8. Plush79

  Na nasze nieszczęście bardzo dobra decyzja władz rosyjskiego MON. Borsuka nie ma, ZSSW30 nie ma. Jest trochę ppk spike i będzie troszku Jevlinow. Ktoś udaje że coś robi i ktoś udaje że jest naszym sojusznikiem.

  1. Gość 444

   Zgadzam się

  2. Marek

   Przecież Rosiek z HITFISTem rozwali to pudło bez najmniejszych problemów. BWP-1 także mu dogodzi.

  3. Plush79

   Tak? A jaki zasięg ma kornet a jaki roskowy 30mm? Jak mobilność bmp a jaka roska?

 9. Tutejszy II

  MON tez zamawia "przeciwpancerne" rosomaki. Tylko że u nas obsługa będzie musiała najpierw wyjść na zewnątrz i dopiero wtedy porozstawiać swoje spajki. Nie ma się co śmiać z Rosjan w sytuacji, gdy robimy coś jeszcze głupszego.

 10. Zły jest tylko jeden

  Nie wiem czemu Błaszczak się aż tak ośmiesza, ale przy tym artykule, że ruskie każdego skadinąd trupowatego BWP uzbrajają aż w 4 zintegrowane i bardzo dobre ppk, to MON dopiero p l a n u j e zakup dodatkowych 60 wciąż bezbronnych "spajkobusow" żeby przewoziły wewnątrz(!!!) "aż" po 2 wystawiane do użycia.. na zewnątrz, wyrzutnie Spike. Przecież to jest tragiczne. Gdy cały normalny świat instaluje ppk na wszelkich pojazdach, to MON chce zafundowac jednorazowego użytku wyrzutnie wynoszone ręcznie żeby je ustawić w krzakach, po to żeby dało się odpalić choć jeden pocisk. Jednorazowe, bo po odpaleniu pierwszego pocisku jego obsługa szybko zginie. Przecież to skrajna, straszliwa nieodpowiedzialność. To jawna kpina z wojska, to bezczelne granie życiem żołnierzy obsługujących te wyrzutnie. A MON uruchamia dialog na najgorsze z możliwych, gąsienicowe niszczyciele czołgów: bardzo drogie (bo mają być nowe!) , ciężkie, trudne do pozyskania, bardzo skomplikowane w produkcji i kosztowne w utrzymaniu, na które będzie trzeba czekać baaaardzo długo, których choćby z powodu ogromnych kosztów ich podwozi będzie m a ł o!! Za tak absurdalną decyzję, każdy jej twórca powinien "dać głowę" za karę. Tym bardziej, że mamy już w Polsce, mniej czy bardziej udane podwozia lekkie, opancerzone i nawet pływające, oraz wyglądający na znakomity pomysł w postaci projektu modułu AMUR, przenoszącego w gotowości do odpalenia jednocześnie po 4 Gromy i do 6 pocisków Spike. Nie można kontynuując pomysł, na konstrukcji Poprada umieścić 4 czy 6 Spike? A tymczasem p. Błaszczak kupuje "gołe" do tego całkowicie bezbronne wobec jakiegokolwiek ataku Rośki, gdy Rosja na niemal każdym pojeździe będzie mieć od 2 do 4 gotowych do natychmiastowego użycia ppk. Czy za naszego życia, kiedykolwiek w MON zapanuje n o r m a l n o ś ć?

 11. jancenty

  Na ten ichny "zmodernizowany sprzęt" do zniszczenia swobodnie wystarczy przestarzała 23 mm. Już bezpieczniej quad 2 ludzi i ppk Spike.

  1. dim

   Nie wiem czy bezpieczniej, w warunkach gdy nad okolicami pola walki zawsze już krążyć będą drony obserwacyjne - naprowadzające ogień ? Gdyż takiego BMP trzeba trafić bezpośrednio, czyli co np. pociskiem naprowadzanym laserowo. Gdy na quad wystarczy, że ogarną go odłamki amunicji starego typu, której ruskie mnóstwo mają z zapasów. Ale jeśli mylę się, poproszę zawodowców o skorygowanie.

  2. Orthodox

   Niestety nasz jest jeszcze gorszy.

  3. Davien

   Dim po pierwsze przy naprowadzaniu w wiązce te twoje drony nic sobie nei naprowadzą, po drugie ta sama 23mm bedzie dla nich smiertelnym zagrozeniem

 12. Towarzysz Polak

  Pudrowanie złomu, mają te swoje nieposiadające analogów bumerangi to klepią stary badziew, który przestrzeli byle ukm.

  1. Olo

   Za grosze mają sprzęt, który swoim pociskiem przestrzeli na wylot nasze spróchniałe T-72. Zaiste pudrowanie trupów. Na takich "przeciwników" jak Polska w zupełności im starczy.

  2. Fanklub Daviena

   Davienowe bredzenia. Ma ABC. Jest odporny na karabinowe ppanc 7,62mm z odległości większej niż 30m a od frontu na ppanc 25mm. I jeszcze musiałbyś z tym ukm podejść do tego BWP, co przy jego nowym SKO ze stabilizowaną 30mm raczej by ci się nie udało. Oprócz tego ma doczepiany zewnętrzny pancerz modułowy. Ale ja wiem, ty wolisz Humvee bez pancerza, bo amerykańskie. Albo kilka Puma na defiladę a żołnierze per pedes... :)

  3. Xd

   Nie ma to jak opinia doświadczonego konstruktora

 13. LMed

  Mniej gadają, więcej robią, jakby tak porównać.

Reklama