Reklama

Siły zbrojne

Rosja przetestuje wozy wsparcia Terminator podczas manewrów Zapad 2021

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na manewrach Zapad 2021, które odbędą się we wrześniu na Białorusi i Rosji, przetestowane zostaną rosyjskie wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator - podały w piątek "Izwiestija". Dziennik podkreśla, że żadna armia świata nie ma sprzętu wojskowego tej klasy, choć oczywiście wiadomo że zakupiła je od Moskwy Algieria.

Podczas ćwiczeń sprawdzane będą możliwości Terminatorów w działaniach ofensywnych i obronnych na dużą skalę. Pojazdy zostaną też przetestowane w warunkach miejskich i w warunkach blokady grup dywersyjnych - relacjonują "Izwiestija".

Reklama
Reklama

Terminator to projekt wykorzystujący podwozie czołgów, ze wzmocnionym opancerzeniem, wyposażony w dwie 30 mm armaty automatyczne i cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych kierowanych Ataka. Uzbrojenie dopełnia karabin maszynowy 7,62 mm. Załogę Terminatora stanowi pięciu ludzi. Masa bojowa wozu to 48 ton, prędkość - 65 km/h, moc silnika - 1000 koni mechanicznych.

W grudniu zeszłego roku w armii rosyjskiej sformowano pierwszy eksperymentalny odział Terminatorów, w składzie 90. gwardyjskiej dywizji pancernej, stacjonującej na Uralu. W lutym br. resort obrony ogłosił, że zakończył pierwszy etap testów pojazdów.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiadał w czerwcu br., że manewry Zapad 2021 zostaną poprzedzone całą serią ćwiczeń przygotowawczych. W związku z manewrami wojskowi Rosji i Białorusi zaplanowali na bieżący rok rekordową serię wspólnych przedsięwzięć - podkreślają "Izwiestija"

Źródło:PAP

Komentarze