Siły zbrojne

Rosja potępia nałożenie sankcji UE na grupę Wagnera

Rosyjski żołnierz
Autor. mil.ru

Rosja potępiła we wtorek sankcje nałożone dzień wcześniej przez Unię Europejską na grupę Wagnera, rosyjską firmę najemniczą. „To histeria Zachodu” - oświadczyło MSZ w Moskwie.

"Histeria, która rozprzestrzeniła się na Zachodzie wokół tego tematu, świadczy przede wszystkim o zawiści niektórych dawnych europejskich mocarstw, które zostały zmuszone do uznania w swoim czasie suwerenności i niepodległości państw Afryki i Bliskiego Wschodu" - napisało rosyjskie MSZ w oświadczeniu.

Czytaj też

"Rosja zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na wrogie działania UE" -- dodał resort dyplomacji rosyjskiej, podkreślając, że "prywatne firmy wojskowe nie są kontrolowane przez władze Rosji i bronią "suwerenności" zainteresowanych krajów.

W poniedziałek Rada UE przyjęła decyzję o nałożeniu restrykcji na grupę Wagnera, którą obarczyła odpowiedzialną za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i na Ukrainie.

Czytaj też

Sankcje w postaci zamrożenia aktywów w UE i zakazów podróży na terytorium Unii zostały nałożone na samą grupę Wagnera, ośmiu jej członków - w tym Dmitrija Utkina vel "Wagnera" - a także na trzy powiązane podmioty.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

 1. GB

  Powinno się wysłać międzynarodowy list gończy za każdym z tych rosyjskich bandytów.

  1. Monkey

   Pomysł dobry, ale jak go wykonać? Mogłoby się bowiem okazać, iż nie tylko Rosja wysyła najemników w obronie państwowych interesów. Byłoby tych listów gończych dużo. Moim zdaniem lepiej ich po prostu załatwić tak, jak to uczynili swego czasu Amerykanie w Syrii. Rosja nie pisnie, bo oficjalnie wagnerowcy to przecież nie są reprezentanci Federacji Rosyjskiej.

  2. Valdore

   Monkey, nie dośc że jedynie robi to Rosja to jeszcze Wagnerowcy sa przestepcami nawet wg praw Federacji Rosyjskiej

  3. Monkey

   @Valdore: Jeśli byli by przestępcami nawet według rosyjskiego prawa, to możesz mi wyjaśnić, dlaczego Rosja ich broni? Przecież nawet rosyjskie MSZ według tego artykułu podkreśla, że bronią wagnerowcy suwerenności innych krajów (sic!) i zaprotestowało przeciwko sankcjom. Myślałem, że jak się ma własnych przestępców za granicami kraju to się szuka pomocy międzynarodowej w celu ich pochwycenia.