Geopolityka

Grupa Wagnera objęta unijnymi sankcjami

Autor. mil.ru

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw Unii Europejskiej na spotkaniu w Brukseli dali zielone światło na sankcje wobec rosyjskiej Grupy Wagnera, która składa się z najemników walczących na całym świecie, m.in. na Ukrainie, w Syrii, Mali i Sudanie - przekazało PAP źródło unijne.

Sankcje zostaną nałożone także na trzy osoby prawne i osiem powiązanych z nią osób fizycznych.

W listopadzie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział przyjęcie ukierunkowanych sankcji UE przeciwko „odpowiednim osobom i podmiotom powiązanym z Grupą Wagnera", a także przeciw osobom i podmiotom z nimi współpracującymi.

Czytaj też

O objęcie restrykcjami Grupy Wagnera zabiegał o dłuższego czasu Paryż, który krytykuje udział najemników z tej firmy we wspieraniu reżimu wojskowego w Mali. Francuski dziennik "Le Figaro" zapowiedział, że 13 grudnia na posiedzeniu unijnej Rady do Spraw Zagranicznych przyjęte zostaną stosowne sankcje, a przyznanie pomocy dla malijskiej armii w wysokości 24 mln euro zostanie uzależnione od zerwania współpracy z rosyjskimi najemnikami.

Pod koniec listopada Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą zbrodnie popełnione przez Grupę Wagnera i powiązane prywatne formacje wojskowe.

Czytaj też

"Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami" - głosi rezolucja, która podkreśla, że działalność Grupy Wagnera przyczynia się do rozprzestrzeniania się wpływów Rosji w strefach konfliktu.

PE uznał, że Grupa Wagnera i inni podwykonawcy sił bezpieczeństwa, kierowanych przez Rosję, powinni być traktowani jako podmioty zależne państwa rosyjskiego.

Grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie, w Syrii, Mali, Sudanie, Mozambiku, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i Wenezueli.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (5)

 1. ito

  Nie słyszałem, żeby Unia nałożyła jakieś sankcje na Blackwater kiedy bydliła się po Iraku mordując ludzi na prawo i lewo do tego stopnia, że nawet USA zależny rząd Iraku uparł się, żeby bandziorów wywali,ć i aż musieli, żeby amerykański sąd mógł "nie wiedzieć o kogo chodzi" zmienić nazwę na Academy. Zwyczajny ciąg dalszy niewypowiedzianej, "zimnej" wojny z Rosją.

  1. RifRaf

   Dokladnie tak samo jak US nie ma nic przeciwko lamaniu praw czlowieka w Arabii Saudyjskiej, taki urok amerykanskiej demokracji.

  2. Valdore

   Ito, daruj sobie te kłamstwa w obronie bandy zwyrodnialców i zbrodniarzy od Wagnera. A BlackWater nigdy nie była najemnikami, w Iraku byli jako ochroniarze i odpowiedzieli za tą strzelanine jak zwykli przestepcy A samo Blackwater przestało istnieć. więc skończ i wstydu sobie oszczędź.

  3. ito

   Hm. Wpisuję w google "Blackwater- wyskakuje "Academi (poprzednio jako Blackwater USA, Blackwater Worldwide oraz Xe Services LLC) "- więc chyba jednak NIE przestała istnieć. Cofam się o jakieś 11- 15 lat na portalu, na którym jesteśmy. Cała seria artykułów i analiz o problemach Amerykanów z powodu działalności Blackwater w Iraku, o odmowie pomocy przez amerykańskich żołnierzy "ochroniarzom" z Blackwater nawet w gardłowych sytuacjach (patrz słynne powieszenie czterech amerykańskich"cywilów: na moście przez tłum) z powodu różnicy zarobków. Artykuły o tym, jak to pod przykrywką firm ochroniarskich US army angażuje grupy najemnicze do zadań, z którymi amerykańscy żołnierze nie powinni być kojarzeni... Obawiam się, że z nas dwóch to nie ja kłamię. Albo kolega wykazał się totalnym brakiem wiedzy w temacie, na który się wypowiada.

 2. Monkey

  Ależ szybkie są instytucje europejskie. Tą grupę należało już dawno obłożyć sankcjami tak jak Amerykanie obłożyli ją swojego czasu bombami w Syrii. To państwowi terroryści, i tyle. Biada Polsce, jeśli kiedyś Rosjanie wtargną, że sie tak wyrażę, nagle. Bęziemy sami. NATO nie jest o wiele szybsze.

 3. Wojtek_3

  Póki nie wleżli w szkodę Francuzom, to jakoś byli tolerowani. Ale Putin za dużo chciał ogarnąć i Paryż mimo prorosyjskości się zdenerwował.

  1. Valdore

   A kto ich tolerował? Tylko satrapi i osobnicy ala Asad, choc w Syrii przekonali się jak ich "toleruje" Zachód.

 4. Archipelag Gułag

  Rosja to dziwny kraj,potrafią tylko siać korupcję i zamordyzm.

  1. RifRaf

   Za to Ameryka to za to normaly kraj, brak publicznej sluzby zdrowia, kazdy kazdego moze sobie zastrzelic a i jeszcze chec przekazywania ich demokratycznych wartosc po caly swiecie przy pomocy US Army, USMC, Navy i USAF.

 5. Rudy

  Teraz wagnerowcy przestaną płacić pensje! Panowie ministrowie w Brukseli nie mają nic więcej do roboty. Na co oni w ogóle liczą? Przeciwko Academy, G4S i Aegis Defence Services sankcje zostaną nałożone?

  1. Valdore

   Wagnerowcy to bandyci nawet w Rosji ścigani za zbrodnie wojenne więc daruj sobie Rudzik.