Reklama

Siły zbrojne

Rosja odwoła manewry Zapad 23?

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru

Rosja najprawdopodobniej odwołała planowane na wrzesień „połączone manewry strategiczne” Zapad 23, duże coroczne wydarzenie, które jest kulminacją roku szkoleniowego wojska - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od 2010 roku Rosja stosowała cykl czteroletni, rotując po całym kraju miejsce manewrów, jednak od 2021 roku co najmniej co dwa lata miały się odbywać w zachodniej Rosji, ponieważ priorytetowo traktuje konfrontację z tym, co postrzega jako zagrożenie ze strony NATO.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Poprzednie ćwiczenia, Zapad 21, były największymi rosyjskimi manewrami od czasów sowieckich.

"Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy. Rosja prawdopodobnie odwołała Zapad 23 z powodu zbyt małej liczby dostępnych żołnierzy i sprzętu. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny" - napisano w aktualizacji wywiadowczej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. suawek

  A mieli ponad 200 czołgów produkować miesięcznie....

  1. Szczupak

   Tak mieli. A od rozpoczęcia wojny wyprodukowali ponoć 40.sztuk. dlatego remontują wycofane 72, 80, 90 62 55-54.

 2. Buczacza

  Co to się stało? Defilady niet... Zapad niet... Ano tak sorki zapomniałem. To koszt 3 dniowej operacji specjalnej troski...

 3. easyrider

  Niedługo ważne staną się dla nich manewry Daleki Wschód, w których wrogiem będą Chiny. Państwo Środka już ich zdominowało gospodarczo i wyprzedziło o kilka długości. Militarnie też to nastąpi. Moskwa przy swoim zacofaniu nie będzie w stanie neutralizować przewagi technologicznej Zachodu ani Chin. Moskiewskie zasoby broni nuklearnej zestarzeją się i będą łatwe do przechwycenia i zniszczenia zanim czemukolwiek zagrożą. A wtedy Moskwa stanie się ziemia do rozerwania między ich sąsiadów. Od tego nie ma odwrotu.

 4. szczebelek

  Manewry powinny zmienić oficjalną nazwę na "Upadek" i zacząć ćwiczyć strategię odwrotu za Ural 🤣🤣🤣

Reklama