Reklama

Siły zbrojne

Rosja odpowiada Paszynianowi: Iskandery sprawdziły się w Syrii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wystosowało oficjalny komentarz do słów premiera Armenii Nikola Paszyniana, który powiedział publicznie, że systemy Iskander „nie działają”. Strona rosyjska powołuje się przy tym na liczne, bojowe wykorzystanie tych pocisków w czasie konfliktu syryjskiego.

Szef armeńskiego rządu w wywiadzie dla jednego z lokalnych portali  informacyjnych powiedział, że wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych 9K720 Iskander nie działają prawidłowo, a ich pociski nie eksplodują. Dodatkowo ich ogólna skuteczność bojowa w czasie tego konfliktu miała wynieść zaledwie 10 proc. Słowa te stanowiły jego odniesienie się do oskarżeń ze strony byłego prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, który stwierdził, że użyłby bojowo Iskandera już czwartego dnia wojny w Górskim Karabachu i pytał, dlaczego systemy tego typu nie wykonały ataków rakietowych na instalacje naftowo-gazowe na terytorium Azerbejdżanu.

Słowa te spotkały się z szybką medialną krytyką ze strony zastępcy szefa sztabu armeńskiej armii Tirana Khachatryana, który został za to zdymisjonowany. To z kolei spowodowało wydanie oficjalnego oświadczenia przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Republiki Armenii, który zażądał dymisji obecnego premiera. W odpowiedzi Paszynian zdymisjonował także samego szefa Sztabu Generalnego Onika Gasparia, a stanowisko generalicji nazwał "próbą wojskowego zamachu stanu".

image
Reklama

W swoim komunikacie rosyjski resort obrony miał stwierdzić też, że armeńskie siły zbrojne w czasie trwania obecnej odsłony wojny armeńsko-azerskiej w Górskim Karabachu nie użyły bojowo systemów Iskander, a cała amunicja do nich znajdowała się w armijnych magazynach. Z kolei słowa armeńskiego premiera rosyjskie ministerstwo obrony przyjęło „ze zdumieniem i zdziwieniem” oraz wyraziło nadzieję, że został on wprowadzony w błąd lub wykorzystał niepotwierdzone, lub nieprawdziwe informacje.

Zdaniem Rosjan system ten miał być wielokrotnie z powodzeniem testowany w warunkach bojowych w czasie wojny domowej w Syrii w trakcie prowadzonych tam operacji przeciwko siłom ugrupowań rebelianckich oraz tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). W czasie tych działań system miał wykazać się bardzo wysoką skutecznością zarówno jeśli chodzi o samą sprawność działania systemu jak i jego zdolności bojowe. Na potwierdzenie tych słów przez agencję RIA Novosti zamieszczona została także kompilacja nagrań wideo dokumentujących bojowe użycie Iskandera w Syrii na których widoczny jest start pocisków i ich uderzenia w wyznaczone cele.

Reklama

Komentarze

    Reklama