Reklama

Siły zbrojne

Rosja grozi Danii atakiem jądrowym na okręty

 • Budowa gazoportu w Świnoujściu. Fot. materiały prasowe spółki Polskie LNG.
  Budowa gazoportu w Świnoujściu. Fot. materiały prasowe spółki Polskie LNG.

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Danii Michaił Wanin stwierdził, że okręty marynarki wojennej Danii mogą stać się celem rosyjskiego uderzenia jądrowego po włączeniu do systemu obrony przeciwrakietowej NATO.

Zgodnie z doniesieniami Copenhagen Post, rosyjski ambasador stwierdził, że Duńczycy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji przystąpienia do systemu obrony przeciwrakietowej. Zaznaczył, iż duńskie okręty mogłyby stać się celem ataku jądrowego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Wypowiedź ambasadora Rosji została potępiona przez przedstawicieli władz Danii. Rzecznik NATO Oana Lungescu zapewniła według agencji BT, iż Sojusz jest gotowy do obrony wszystkich państw członkowskich, w wypadku wystąpienia każdego z rodzajów zagrożeń.

Władze Danii poinformowały o chęci przystąpienia do sojuszniczego systemu obrony przeciwrakietowej w ubiegłym roku. Wstępne plany przewidują wyposażenie jednego lub więcej okrętów w systemy radiolokacyjne, umożliwiające wykrywanie i śledzenie pocisków balistycznych.

Rosyjskie władze wcześniej wielokrotnie zagrażały zniszczeniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie. Jako przykład można przywołać wypowiedź rosyjskiego generała Nikołaja Makarowa, który stwierdził w 2012 roku, że Federacja może podjąć atak prewencyjny na instalacje NATO na Starym Kontynencie. W jego opinii jednym z elementów rosyjskiej odpowiedzi mogłoby być rozmieszczenie elementów systemu Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim.

Warto przypomnieć, że siły zbrojne Federacji mają na wyposażeniu pociski przeciwokrętowe, przystosowane do przenoszenia głowic jądrowych. Należy tutaj przytoczyć choćby rakiety Ch-22, przeznaczone dla bombowców Tu-22M3, jakie miały zostać rozlokowane na Krymie w ramach ostatniego tzw. sprawdzianu gotowości bojowej. Według szacunków Bulletin of Atomic Scientists z 2014, Rosjanie dysponują również m.in. pociskami manewrującymi z głowicami jądrowymi, odpalanymi z okrętów podwodnych czy wyrzutni nadbrzeżnych. Państwa NATO nie posiadają obecnie rakiet przeciwokrętowych wyposażonych w głowice jądrowe.

Reklama

Komentarze (10)

 1. jang

  Ambasador Rosji po tej wypowiedzi powinien otrzymać tytuł "non grata" , spakować manatki i powędrować do swej potężnej ojczyzny

  1. taki jeden

   Dokładnie tak samo pomyślałem ...hmmm... choć właściwie - mniej dyplomatycznie ;-)

 2. n@ti

  Ambasadorze Federacji Rosyjskiej czy znasz powiedzenie o ,, wojującym mieczu''!

 3. Luke

  ot i cała siła Rosji - postraszyć atomem małe kraje.

 4. Arti

  Totalny kretyn atakowałby korwetę pociskiem wyposażonym w głowicę A.

  1. robi

   Zgadzam się w 100%. Zresztą już to kiedyś pisałem. Zanim ludzie pomyślą to strach wygra.

 5. Katon Starszy

  A nie da się zacząć straszyć Rosjan odwetem? Jeżeli na Polskę użyją takiej broni to może się znaleźć osoba, która poświęci całe swoje życie i majątek aby w ramach zemsty zniszczyć Rosję ( wiele osób tak twierdzi w prywatnych rozmowach- nie poszliby do wojska tylko zaczęliby studiować aby swoją pracą zniszczyć FR). Np. kupić, uprowadzić/ bombę i zdetonować w Moskwie. Użyć broni biologicznej i zatruć wodociągi jakimś wirusem, na którego nie ma leku a łatwo się rozprzestrzenia. Czy Rosjanie spaliby spokojnie wiedząc, że cały czas są gdzieś osoby, które pracują aby ich zniszczyć. W historii świata wiele jest motywów osobistej zemsty, po której padały królestwa. Jednym z nich jest " a poza tym uważam iż Kartaginę należy zniszczyć" jak się to skończyło to wiemy i życzymy tego Rosji.

 6. andy

  jak są bezbronni - to w porządku - rosja im nie grozi, a jak włączą się do natowskiej obrony p-lot to mają być mniej bezpieczni???? odłóż pan ten karabin, bo inaczej cię zabiję....

  1. hp7

   nie karabin, a kamizelkę kuloodporną

 7. Solmyr

  Rosja robi sukcesywnie samych wrogów dookoła siebie. Genialna strategia :) Na Kremlu panuje przekonanie, że strachem wszystko można załatwić, a prawdziwe interesy robią tylko z państwami równymi sobie bądź mocniejszymi od siebie. Brak wiarygodnych sojuszników, słabiutka gospodarka, potężni wrogowie. To się musi źle skończyć.

 8. Hagar

  Bracia Rosjanie nadal stosują stare metody a'la Chruszczow i walenie kapciem w stół. Byle się znalazł drugi Kenedy czy Regan, który będzie miał wystarczające cojones by powiedzieć "sprawdzam".

 9. Iron

  Dobrze niech zniechęcają do siebie jeszcze więcej państw...tak trzymać Wołodia. ;)

 10. Tyberios

  Absurd... bandyta grozi że jeżeli w domu zamontujesz zamki w drzwiach to on ci chałupę w odwecie spali... niedługo to pierdnąć nie będzie można bez Rosjan grożących atakiem jądrowym.

  1. vvv

   putin blefuje i blefuje. prewencyjny atak jadrowy? :D to mogli wymyślić tyko w rosji :)

  2. As

   Gdy Amerykanie chcieli budować w Polsce tarczę antyrakietową to ruscy ujadali, że zagrozi jej bezpieczeństwo. Ale przerzucanie Iskanderów w okolice Królewca nie grozi niczyjemu bezpieczeństwu. Ambasador FR w Polsce Siergiej Andriejew mówi: "Rosja nikomu nie grozi, nie groziła i grozić nie ma zamiaru." Ambasador FR w Danii Michaił Wanin mówi: "...duńskie okręty wojenne staną się celem rosyjskich pocisków nuklearnych" Jeszcze do kompletu brakuje komentarza Łżewrowa...

Reklama