Reklama

Siły zbrojne

Republikański senator blokuje sprzedaż broni dla Węgier

HIMARS i wóz dowodzenia na Humvee po wyładunku z C-17 Gwardii Narodowej
HIMARS i wóz dowodzenia na Humvee po wyładunku z C-17 Gwardii Narodowej
Autor. Army Capt. Angelo Mejia

Republikanin James E. Risch z senackiej Komisji Spraw Zagranicznych USA wstrzymał wartą 735 mln dolarów sprzedaż broni dla Węgier jako odpowiedź na blokowanie przez Budapeszt ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO - napisał w środę amerykański dziennik „Washington Post”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak pisze dziennik, jest to próba wywarcia presji na rząd Viktora Orbana, aby ten zatwierdził akcesję Szwecji przed lipcowym szczytem Sojuszu w Wilnie.

„Od pewnego czasu bezpośrednio wyrażałem swoje obawy wobec węgierskiego rządu w związku z jego odmową przyspieszenia głosowania za przystąpieniem Szwecji do NATO" - napisał Risch w oświadczeniu dla „Washington Post".

Reklama

Czytaj też

„W związku z tym, że mamy już czerwiec, a sprawa wciąż nie jest załatwiona, zdecydowałem, że sprzedaż nowego amerykańskiego sprzętu wojskowego na Węgry zostanie wstrzymana" - dodał.

Według dziennika chodzi między innymi o 24 wyrzutnie rakiet HIMARS wraz z ponad 100 rakietami.

Jak przyznaje „Washington Post", Węgry nie ogłosiły oficjalnie swojego zamiaru zakupu Himarsów, jednak doniesienia węgierskich mediów, powołujących się na źródła w ministerstwo obrony Węgier, wskazywały wcześniej na takie zamiary.

„Systemy rakietowe, którym przypisuje się zwiększenie zdolności Ukrainy do udaremniania rosyjskich ataków, są już w posiadaniu lub zostały zamówione przez wiele krajów na wschodniej flance NATO. Polska odebrała swoją pierwszą dostawę Himarsów w zeszłym miesiącu i zamierza kupić około 500 kolejnych" – konkluduje amerykański dziennik.

Czytaj też

Pod koniec marca parlament węgierski zagłosował po wielu miesiącach za przyjęciem Finlandii do NATO, niedługo przed decyzją Turcji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy węgierski parlament będzie głosował nad wnioskiem szwedzkim.

„Stosunki pomiędzy Budapesztem a Sztokholmem muszą ulec poprawie zanim Szwecja zostanie przyjęta do NATO" – powiedział pod koniec maja premier Orban. Węgierscy politycy oskarżają Szwecję o ingerencję w wewnętrzne sprawy swojego kraju.

Czytaj też

Węgry są ostatnim prócz Turcji państwem Sojuszu, które nie ratyfikowało jeszcze przystąpienia Szwecji do NATO.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. kapusta

  I to jest właśnie demokracja - parlamentarzyści coś realnie mogą! A u nas manekiny, wyłącznie od podnoszenia rąk na komendę.

  1. Pankracy

   I tu się w pełni zgodzę. Nieudolność naszych polityków jest porażająca. Wpakowaliśmy kupę sprzętu,pomocy dla cywili i wparcia na międzynarodowym forum że szczerze można powiedzieć że dzięki nam Ukraina przetrwała. Finał będzie taki że przy odbudowie dostaniemy tyle co w Iraku a nawet gorzej bo Ukraina zaleje nas swoimi tanimi produktami żywnościowymi i i stanie się silną konkurencjądla naszego rynku co właściwie już się dzieje. Oświadczenie Zełeńskiego i Sholza jak to niemcyto jak jak siarczysty policzek ale jak widać naszych polityków to nie otrzeźwiło. Teraz liczy się ten kto jeszcze jest w stanie coś dać a my polegamy na sentymentach i wdzięczności. Nawet Czesi wynegocjowali tańsze Vipery za pomoc dla Ukrainy, My dajemy a potem prosimy, z takiej pozycji się negocjuje..

  2. Davien3

   @pankracy Ukraina przetrwała dzieki USA a nie Polsce choc tez mamy w to swój wkład

 2. MiP

  A Kaczyński dalej buduje w Warszawie drugi Budapeszt 🤣

Reklama