Reklama

Siły zbrojne

Rakiety balistyczne zestrzelone nad Arabią Saudyjską

Fot. Ministerstwo obrony Holandii
Fot. Ministerstwo obrony Holandii

Obrona przeciwlotnicza Arabii Saudyjskiej przechwyciła i zniszczyła w piątek nad ranem kilka pocisków balistycznych wystrzelonych z terytorium Jemenu - poinformowała saudyjska agencja prasowa SPA.

Według agencji pociski były wystrzelone z rejonu stolicy Jemenu - Sany przez wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, a ich celem były saudyjskie miasta. Agencja powołała się na informacje koalicji, pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, walczącej z rebeliantami. Huti, jak dotychczas nie przyznali się do tego ataku.

Oficjalnie nie podano, jakie systemy przeciwrakietowe zostały wykorzystane do zestrzelenia pocisków balistycznych. Według niepotwierdzonych informacji saudyjska obrona powietrzna użyła do przechwycenia przynajmniej z nich rakiet Patriot PAC-3.

W Jemenie trwa wojna domowa między proirańskimi rebeliantami Huti i koalicją pod przywództwem Saudów, wspierającą centralny rząd Jemenu. Jej początkiem były protesty w latach 2011-2012, które doprowadziły do obalenia prezydenta Alia Abda Allaha Saliha i zastąpienia go przez nowo wybranego Abda Rabbuha Mansura Hadiego. Wskutek ofensywy szyickich bojówek Huti, przeprowadzonej na początku 2015 roku, zajęta została stolica kraju (Sana) oraz utworzono Radę Rewolucyjną jako nowy rząd Jemenu.

Społeczność międzynarodowa uznała go jednak za organ nielegalny i w marcu 2015 r. dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja międzynarodowa rozpoczęła interwencję zbrojną. Trwające walki doprowadziły do poważnego kryzysu humanitarnego w Jemenie.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (12)

 1. najszybszy rosyjski zegarek

  Niemożliwe. Przecież wg kreml-botów Patriot zawodzi w AS. Te kremlowskie kłamstwa ciągną się niczym brazylijski serial.

  1. Papi

   Przywieźli Patrioty i się skończyło latanie, a s400 jeszcze nie włączają nawet bo się boją - taki jest skuteczny

  2. Rhotax

   Jak włączą to wszystkie pasażerskie pospadają wkoło -- lepiej niech ich nie odpalają .

 2. sd

  Najprawdopodobniej użyto PAC3 CRI

  1. vvv

   oni nie maja takich.

 3. Niuniu

  Pojawiło się trochę więcej informacji o tym ataku. np. SalamNews z Azerbejdżanu pisze: „Jemeńskie pociski i drony bojowe zaatakowały elektrownie i cele strategiczne w Arabii Saudyjskiej w tym w portowym mieście Yanbu, położonym około 165 kilometrów na zachód od Medyny (Mekka).” To znacznie dalej z Jemenu niż do Rijadu. Jak donosi SalamNews , zostało to ogłoszone na konferencji prasowej w stolicy Sany przez przedstawiciela Sił Zbrojnych Jemenu (buntowników Huti), generała brygady Yahya Sari. Według niego, jemeńskie siły zbrojne użyły eskadry 12 dronów bojowych Sammad-3 (Invincible-3), a także strzelały do ​​celów pociskami dalekiego zasięgu i pociskami balistycznymi. Generał ponadto oświadczył: „Jemeńskie siły zbrojne zastrzegają sobie prawo do reagowania na zbrodnie popełnione przez saudyjski sojusz wojskowy przeciwko narodowi jemeńskiemu”. 15 lutego saudyjskie lotnictwo zabiło w Jemenie ponad 30 cywili oraz wielu raniło.

  1. Davien

   Niuniu, Huti nie sa Siłami Zbrojnymi Jemenu ale banda buntowników i piratów walczączych z legalnym rzadem, wiec daruj sobie propagande. Sammad-3 to irańskie drony dostarzane Hutim o zasięgu ok1500km

  2. Bartek

   Aż chce się zadać pytanie davienku kto i gdzie jest legalny

  3. Davien

   Panie Bartek nie jest legalny rzad buntowników i piratów( a tym sa Huti) ale rzad Saliha, który usiłowali obalic więć bez kiepskich manipulacji prosze:)

 4. MAZU

  Wystrzelono Toczki czy "rury kanalizacyjne"? Wiem, wiem,"klony" BM21 nie są "balistyczne", ale brak jest danych czym strzelali. Tak czy inaczej, relacja koszt-efekt to (około) od 1:20 do 1:100...

  1. spoko

   Mazu Arabia Saudyjska moze sobie na to pozwolic

 5. Paweł P.

  Przy okazji, na jakiej to wysokości potencjalne lotnictwo przeciwnika będzie to "królowało na polskim niebie"?

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   A co to ma do tej sprawy w końcu zestrzelono rakiety co potwierdza skuteczność Patriota jako systemu antyrakietowego, A jeżeli już chcesz wiedzieć to ci odpowiem Myśliwce latają i zaczynają walkę na pułapach 10-12 km niektóre wyżej, samoloty uderzeniowe bynajmniej ruskie na pewno by latały na minimalnych pułapach, ćwiczą loty na wysokościach kilkudziesięciu metrów taki ruski "stealth" a później górka i łubudu. Dlatego ważna jest Narew i wszystko co ma Pioruna.

  2. Z ukosa

   Nie zejdą ponizej pułapu Groma/Pioruna. Tak stało się w Gruzji i stało się w Syrii. Jak tylko pojawiły się tam i tam manpadsy Rosjanie natychmiast podnieśli pułapy operacyjne na powyżej 5000 m. Ani w Syrii ani Gruzji nie było praktycznie rakiet o wyzszym pułapie. Tak długo jak nie będzie u nas Narwii, to mają szansę. To czego mamy najwięcej i najskuteczniejszego to tylko najniższy pułap. A nasz MON skandaliczne zaplanował już np. wycofanie naszych OS, bez ich następcy!! Czy kiedykolwiek dowiemy się kto w MON najpierw podejmuje twardą decyzję o wycofaniu systemu, zanim wprowadzi jego następcę?? Mamy coś ok 60 szt OS w wersji P brakuje im tylko lepszych rakiet a takie są do łatwego zdobycia, ale "ktoś" w MON zaciekle i skutecznie nas rozbraja. Jeszcze szybciej, jeszcze przed OSami zostaną też wycofane nasze Kuby. Oba te systemy mobilne - mają być wg MON "częściowo" zastąpione przez pozostające wciąż na papierze i do tego przecież nie mobilne.... systemy Narew. Cóż za absurd!! MON nam już zagwarantował wycofanie posiadanego sprzętu plot, niczego nie gwarantując zamiast tego wycofywanego!! Gdzie prokurator? Gdzie NIK? Gdzie komisje sejmowe?? Gdzie kontrwywiad??

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Jak to gdzie? gdzieś siedzą przy stołach piją czerwone winko zagryzając kawiorem i opowiadają sobie kto ma na kogo jakiego haka i tamci inni jakie to h są.

 6. Hipokryci Wschodu

  Zaraz anty Daviena zaczną pisać że zestrzelili tylko stary pocisk balistyczny i że to o niczym nie świadczy , dobra ale co takiego zestrzeliły s400 że nazywacie je najlepszymi opl na świecie ?? .

  1. Paragraph23

   @Hipokryci Wschodu Ale z artykułu kompletnie nic nie wynika i kompletnie nie wiadomo kto i co zestrzelił. Nawet jest dziura w tekście cytuję "...Według niepotwierdzonych informacji saudyjska obrona powietrzna użyła do przechwycenia przynajmniej z nich rakiet Patriot PAC-3..." Brakuje liczebnika czy innego orzeczenia w tym zdaniu więc po co sie emocjonujesz ?!

  2. Davien

   Panie paragraph AS wiekszość zestzreleń( ok 90%) uzyskała za pomoca pocisków PAC-2 GEM-T. Na pewno wiadomo o tzrech przypadkach uzycia PAC-3 z czego 2x w obronie Rijadu. A Huti stzrelali zapewne pociskami Burkan H-2 o zasiegu do 1400km

  3. FgT

   A Sayyad-1 to "stary SM-1 zakupiony jeszcze za szacha", prawda specjalisto?

 7. Anty Antydavien

  Ale według antydaviena patrioty są całkowicie nieskuteczne i Tylko kompromitują się w jemenie nie to co s400 , które mimo że jeszcze nic nie zestrzeliły to według niego są lepsze od patriotów .

  1. fifi

   Domowe przedszkole wpadło na goscinne występy?

  2. Wwp

   Turcy są bardzo zadowoleni z s400 chętnie odsprzedadzą...

 8. Voodoo

  Nie ma info....ile przeszło przez sito OPL

  1. marcin

   Nic nie przeszło - postawili Pancyry i wszystkie ptaki zestrzelili...

 9. broń

  Po klęsce Patriota w Arabii Saudyjskiej, gdzie nie był on w stanie zestrzelić partyzanckich średniowiecznych rakiet, postanowiono zrobić mała oszustwo... Podłożono kilka prymitywnych rakiet , niby zestrzelonych i to ma być dowód na to,że Patrioty coś zestrzeliwują i naiwnym trzeba je sprzedać.

  1. Towarzyszu zajmijcie sie lepiej własnym krajem bo jak tak dalej pójdzie to z głodu za 10 lat na Wschodzie będziecie skamleć o chińskie paszporty a na Zachodzie błagać Niemców by wrócili do Konigsberga i zaopiekowali się tym całym bajzlem

  2. Ukulele

   No tak faktycznie zestrzelenia pocisków wroga to klęska:) Czasem ciężko skomentować niektóre wypociny. Cóż AS jest zadowolona z patriotów a wam pozostaje utyskiwać. Pytanie tylko czemu niektórych boli że system ten funkcjonuje i sprawdza się w boju? Strącił pociski przeciwnika faktycznie kompromitacja:)

  3. rED

   Tak to się robi w Rosji. Nic dziwnego że akurat tobie wpadł taki pomysł.

 10. Pustynna bryza

  Niebywały zasieg ponad 1000 km do rhyiadu Czym oni strzelali?

 11. Niuniu

  W czasie kolejnego ataku chłopaków w sandałach przeprowadzonego na sąsiadującą z Jemenem Arabię Saudyjską za pomocą kilku rakiet balistycznych w zaatakowanej Arabii przebywa z oficjalną wizytą amerykański sekretarz stanu M. Pompeo. Atak został prawdopodobnie przeprowadzony na jego cześć. Na szczęście dla amerykanów tym razem udało się zestrzelić atakujące pociski. Ale i tak zdolność używania zaawansowanej broni przez powstańców Jemeńskich po tak wielu latach wojny z koalicją pod wodzą AS jest godna podziwu. Jemeńczycy podali, że był to odwet za ostatnie bombardowania przez Saudyjczyków w Yemenie cywilnych obiektów. Zapowiadają kolejne ataki.

 12. dsh

  Raz mogli Saudyjczycy dać się zaskoczyć niedspodziewanym atakiem. Ale teraz mysz się tam nie prześlizgnie.

Reklama