Reklama

Siły zbrojne

Rakietowy Uragan po afgańsku

Wyrzutnia BM-27 Uragan.
Wyrzutnia BM-27 Uragan.
Autor. mil.ru

Postsowiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet BM-27, z racji na już przestarzałe podwozie jest często modernizowana, poprzez m.in. jego wymianę na nowocześniejsze rozwiązanie jak, chociażby Tatrę T-815. Z podobnym pomysłem wyszli Talibowie, którzy jednak posadzili wspomniany system rakietowy na znacznie mniejszej ciężarówce - Navistar International 7400.

Reklama

Wybór nowego nośnika dla wyrzutni pocisków rakietowych kal. 220 mm jest dość niecodzienny, zważywszy na zastosowanie tutaj samochodu ciężarowego w układzie 6x6. Dotychczas nowe podwozia dla BM-27 charakteryzowały się posiadaniem czterech osi, zatem decyzja o wyborze mniejszej bazy może nie być korzystna. Sam wybór ciężarówki Navistar International 7400 wynika z tego, że Afganistan otrzymał w ramach pomocy od USA kilka lat temu łącznie ponad 2200 tego typu pojazdów dla armii oraz służb porządkowych w różnych konfiguracjach.. Powstanie tej wersji BM-27 spowodowane jest zapewne brakiem części zamiennych do podwozi 18 Uraganów (ZIŁ-135M), jakie miało posiadać afgańskie wojsko. Pytanie czy będzie ono w stanie wytrzymywać długotrwałe użytkowanie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

BM-27 Uragan to sowiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych kal. 220 mm wdrożony do Armii Radzieckiej w 1975 roku. System rakietowy został oparty o podwozie samochodu ciężarowego ZIŁ-135M, który napędzany jest za pomocą dwóch silników benzynowych V8, każdy o mocy 180 KM. Pozwalają one na rozpędzenie tej ważącej łącznie 20 ton samobieżnej wyrzutni rakiet do 65 km/h. Uzbrojenie systemu stanowi łącznie 16 rakiet kal. 220 mm umieszczonych w rurowych wyrzutniach. BM-27 może razić cele oddalone maksymalnie o 35 km, za pomocą rakiet o różnych typach głowic, od tych klasycznych odłamkowo-burzących, poprzez te chemiczne, kończąc na efektorach przenoszących miny przeciwpancerne lub przeciwpiechotne. Obecnie tego typu pojazdów używają armie m.in. takich krajów jak Rosja, Ukraina, Armenia, Białoruś, Kazachstan czy Syria.

Czytaj też

BM-27 Uragan (zdjęcie poglądowe).
BM-27 Uragan (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama