Siły zbrojne

Rakietowe porozumienie PGZ i MBDA. "Narew, uzbrojenie śmigłowców, pojazdów, okrętów..." [Defence24.pl TV]

Fot. R. Surdacki / Defence24
Fot. R. Surdacki / Defence24

Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła z koncernem MBDA porozumienie ws. współpracy w obszarze technologii rakietowych. "Dzisiejszy dzień jest otwarciem budowy kompetencji PGZ w dziedzinie szeroko rozumianych najwyższych technik rakietowych. " - powiedział podczas uroczystości Prezes Zarządu PGZ Arkadiusz Siwko. Głównym obszarem jest kooperacja w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”, ale zakres porozumienia obejmuje też inne systemy uzbrojenia. 

W podpisaniu umowy ramowej w Warszawie wzięli udział reprezentujący PGZ Prezes Zarządu Arkadiusz Siwko i Członek Zarządu Lew Mirski, oraz przedstawiciele władz koncernu MBDA - Group Export Director Jean Luc Lamothe oraz Wiceprezes MBDA na Europę Paul Stanley. Dokument dotyczy współpracy obu spółek, udziału w łańcuchach dostaw i wsparcia eksploatacji produktów MBDA oraz transferu kompetencji w zakresie programów rakietowych ujętych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza projektu dotyczącego przeciwlotniczego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew”.

Porozumienie zakłada, że jeżeli Ministerstwo Obrony Narodowej zdecyduje o wyborze oferowanych przez MBDA rozwiązań z zakresu systemów rakietowych i rakiet, europejski koncern zrealizuje uzgodniony wspólnie transfer technologii w tym zakresie do spółek skupionych w Grupie PGZ. W takim przypadku MBDA zadeklarowało także wolę przekazania stronie polskiej know-how oraz możliwość włączenia krajowych spółek przemysłu obronnego w międzynarodowy łańcuch dostaw.

Po wielomiesięcznych negocjacjach doszliśmy do porozumienia dotyczącego szeroko rozumianej kooperacji i wymiany technologii pomiędzy firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz firmami prowadzonymi przez MBDA. To daje nam dzisiaj pewność, że będziemy w stanie w Polsce, w naszym przemyśle, w oparciu o transfer technologii, uzyskać kompetencje i realizować szereg niezmiernie istotnych programów wojskowych.

Arkadiusz Siwko, Prezes Zarzadu PGZ

Głównym obszarem porozumienia na obecną chwilę jest rozpoczęcie współpracy w zakresie systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”, ale plany zarysowane są w tym dokumencie znacznie szerzej. MBDA jest zainteresowane wprowadzeniem na uzbrojenie sił zbrojnych naszego kraju różnego typu systemów uzbrojenia ze swojej oferty, w tym m. in. rakiet przeznaczonych dla lądowych i morskich systemów przeciwlotniczych, pocisków woda-ziemia, woda-woda, czy powietrze-ziemia. Uzbrojenia dla okrętów nawodnych i podwodnych, śmigłowców, samolotów oraz wojsk lądowych. 

Przede wszystkim program obrony przeciwlotniczej Narew, ale także inne programy w których kompetencje będziemy mogli w ramach tej kooperacji posiąść. To jest dla nas ważne i otwierające perspektywę kooperacji z przemysłem w krajach europejskich które funkcjonują w NATO, co dla nas jest szczególnie istotne.

Arkadiusz Siwko, Prezes Zarzadu PGZ

Prezes Zarządu PGZ Arkadiusz Siwko zwrócił uwagę na znaczenie porozumienia w kontekście perspektywy kooperacji polskiego przemysłu z przedsiębiorstwami z europejskich krajów NATO. Zakłady przemysłowe wchodzące w skład Grupy PGZ zyskują możliwość rozpoczęcia współpracy z MBDA w zakresie pocisków rakietowych, wyrzutni, systemów dowodzenia i kierowania, systemów transmisji danych, wozów wsparcia, integracji systemów, zarządzania programem, serwisowania oraz szkolenia.

Wśród potencjalnych beneficjentów tej współpracy wymieniono m. in. PIT-Radwar S.A., Mesko S.A., PCO S.A., Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności S.A., OBR Centrum Techniki Morskiej S.A., Hutę Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. oraz Stocznię Remontową „Nauta” S.A.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.