Reklama

Siły zbrojne

Pułk Azow: mimo blokady atakujemy pozycje wroga w Azowstalu[WIDEO]

Autor. azov. org.ua

Ukraiński pułk Azow, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, oświadczył w czwartek, że jego żołnierze, w warunkach okrążenia, prowadzą atak, by wyprzeć oddziały rosyjskie z zajmowanych przez nie pozycji na terenie kombinatu. Jednocześnie ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w hucie Azowstal - poinformował portal „Ukraińska Prawda”, cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"W warunkach całkowitego okrążenia, mimo nadzwyczaj trudnej sytuacji, braku amunicji i wielkiej liczby rannych, żołnierze pułku Azow nadal wypierają wroga z wcześniej zajętych przez niego pozycji na terenie zakładów" - oświadczył Azow. Do komentarza dodano nagranie wideo pokazujące starcia; na kadrach widać też całkowicie zniszczone obiekty na terenie Azowstalu: 

YouTube cover video

"Otworzyliśmy nową rundę negocjacji" - powiedziała ukraińska wicepremier Wereszczuk w czwartek wieczorem, wypowiadając się o podejmowanych próbach doprowadzenia do ewakuacji obrońców.

Reklama

Kijów udzielił pełnomocnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża do rozmów ze stroną rosyjską, również Turcja jest zaangażowana jako mediator.

"Chcielibyśmy, aby doszło do podpisania porozumienia, w jaki sposób ewakuacja z Azowstalu ma się odbywać, my jesteśmy gotowi je podpisać" - oświadczyła ukraińska wicepremier.

Celem jest ewakuacja w kilku etapach, przede wszystkim chodzi o uratowanie 38 ciężko rannych obrońców z Azowstalu. Jeśli to się uda to "ruszymy dalej" - powiedziała.

Ukraina jest gotowa na wymianę rosyjskich jeńców wojennych na rannych znajdujących się w hucie. Ostatni ukraińscy obrońcy schronili się w rozległym kompleksie zakładów Azowstal. Strona rosyjska do tej pory odmawia ewakuacji i żąda od Ukraińców poddania się.

Czytaj też

Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.

Zakłady Azowstal są ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy; broni ich pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    jak z doborowej jednostki, która powinna siać zamieszanie na tyłach wroga, zatruwać ujęcia wodne, podkładać miny, polować na dowódców, wysadzać zaopatrzenie zrobiono batalion forteczny? Doprawdy nie rozumiem...

    1. Pirat

      Przecież to regiment a nie siły specjalne.

Reklama