Siły zbrojne

Pszczoła – bezzałogowy system „wykryj i zniszcz” [Video]

  • Fot. A.Hładij/Defence24.pl
  • Fot. Pixabay

Bezzałogowy system powietrzny Pszczoła to rozwiązanie, które ma zapewnić na poziomie plutonu zarówno rozpoznanie, jak też możliwość precyzyjnego zwalczania przeciwnika dzięki rozpoznawczym i uderzeniowym mini-bezzałogowym środkom latającym (mini-bsl). Przedstawiciele producenta podkreślają, że na rozwoju systemu zaważyły przede wszystkim doświadczenia polskich żołnierzy z Afganistanu, w tym z tragedii w Nangar Khel.

Inspiracją dla prac nad systemami rozpoznania dostępnymi na szczeblu pododdziału, takimi jak OKO-60, stały się wydarzenia w Nangar Khel podczas działań PKW Afganistan, kiedy kilkoro cywilów zginęło wskutek braku możliwości rozpoznania sytuacji przez dowódcę plutonu. Powstały we współpracy firm Optimum i WB Electronics z WITU pocisk moździerzowy kalibru 60 mm OKO-60 wyposażony był w oddzielający się nad celem moduł obserwacyjny opadający na spadochronie.

System Pszczoła to efekt ewolucji od „amunicji obserwacyjnej” do samodzielnie latającego środka rozpoznawczego, który ma zapewniać dowódcy plutonu możliwość obserwacji terenu w rejonie działań. W założeniu pozwoli on również na wykrycie przeciwnika, śledzenie jego ruchów i zwalczanie, także poza zasięgiem etatowych środków ogniowych plutonu. W tym celu na system składają się zarówno mini-drony rozpoznawcze jak i jednorazowe bezzałogowce uderzeniowe.

Pszczoła
Mini-BSL Pszczoła może służyć jako maszyna uderzeniowa lub rozpoznawcza, dzięki dużej prędkości i manewrowości - fot. Optimum

Pszczoła – powietrzne oczy Rosomaka

Pszczoła powstała na potrzeby piechoty zmotoryzowanej, dlatego zakładane jest wykorzystanie do przenoszenia komponentów systemu pojazdów takich, jak KTO Rosomak czy HMMWV. W podstawowej konfiguracji dwa ze znajdujących się na wyposażeniu plutonu transporterów miałyby przenosić po trzy kontenery startowe. Standardowy skład systemu to dwa miniaturowe bezzałogowe pionowzloty rozpoznawczo-obserwacyjne i cztery jednorazowe maszyny uderzeniowe.

Kontenery, nad którymi trwają prace, będą służyć zarówno do transportu, jak również startu i lądowania mini-bsl rozpoznawczych. Automatycznie otwierane przed startem i zamykane po powrocie, nie muszą być na stałe zbazowane na pojazdach, lecz mogą służyć również jako element wynośny. Start i powrót bezzałogowców rozpoznawczych do kontenera ma odbywać się z użyciem autopilota. Mini-bsl uderzeniowe również będą startować automatycznie, lecz nie posiadają możliwości lądowania. Maszyna ulegnie zniszczeniu podczas ataku na cel lub z wykorzystaniem procedury autodestrukcji.

Pszczoła może być sterowana z wnętrza KTO Rosomak umożliwiając wykorzystanie wszystkich możliwości systemu bez opuszczania pojazdu. Jeśli chodzi o start i lądowanie, to standardowa procedura zakłada automatyczne sterowanie, gdyż według producenta są to potencjalnie najbardziej ryzykowne fazy lotu. Operator zyska kontrolę nad maszyną po osiągnięciu przez nią zadanego wcześniej pułapu, jednak w sytuacjach wyjątkowych dostępny będzie tryb ręcznego kierowania startem i lądowaniem. Podczas realizacji zadania możliwe będzie zarówno ręczne sterowanie lotem bezzałogowców, jak też lot po podanej przez operatora trasie z użyciem autopilota.

Bezzałogowce rozpoznawcze i uderzeniowe

System Pszczoła opiera się na dwóch typach miniaturowych bezzałogowych maszyn latających. BSL rozpoznawczy bazuje na platformie Virtus produkowanej przez WB Electronics i posiada budowę modułową, co ma w założeniu umożliwiać wykorzystanie przez niewielki bezzałogowiec optymalnych dla realizowanego zadania środków obserwacyjnych.

Przy całkowitej masie startowej maszyny do 5 kg Virtus może poruszać się z prędkością do 40 km/h. Maszyna posiada cztery wirniki z napędem elektrycznym i zdolna jest do 40-minutowego lotu. Zasięg sterowania w terenie zurbanizowanym to 2 km. 

Virtus
BSL Virtus firmy WB Electronics - fot. Optimum

Drony uderzeniowe również mogą bazować na mini-bsl Virtus, lub ich nośnikami mogą być specjalistyczne systemy opracowane przez Optimum, wykorzystujące technologie autonomii lotu oraz rozwojowe technologie w zakresie kompleksowej platformy, sterowania oraz lokalizacji pochodzące od WB Electronics. Maszyny uderzeniowe są sterowane w sposób podobny jak mini-bsl rozpoznawcze, czyli startują automatycznie i operator zyskuje kontrolę nad nimi na wysokości kilkudziesięciu metrów. Jednak po starcie drony uderzeniowe nie posiadają możliwości lądowania i w razie niewykonania ataku na wybrany obiekt ulegają autodestrukcji. Do zniszczenia wykrytego i zidentyfikowanego celu wykorzystywana będzie kierunkowa głowica odłamkowa, przeznaczona do zwalczania celów nieopancerzonych

System Pszczoła jest obecnie rozwijany wspólnie przez Optimum i WB Electronics jako rozwiązanie przeznaczone dla jednostek piechoty zmechanizowanej i zmotoryzowanej, jednak posiada również potencjał wykorzystania przez inne, specjalistyczne formacje wymagające precyzyjnego rozpoznania sytuacji w czasie rzeczywistym i możliwości zwalczania przeciwnika w warunkach wysokiego zagrożenia. Niewykluczone jest również wykorzystanie komponentu rozpoznawczego systemu Pszczoła, z wyłączeniem bsl uderzeniowych, przez różnego typu służby ratownicze i mundurowe.

 

Komentarze