Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na oporządzenie dla Wojska Polskiego rozstrzygnięty

Szelki do przenoszenia oporządzenia wz. 988B/MON.
Szelki do przenoszenia oporządzenia wz. 988B/MON.
Autor. Profil Szeregowy Inwestor @szer_inwestor na portalu X

Na portalu X (dawniej Twitter), pojawiła się informacja na temat rozstrzygnięcia przetargu na oporządzenie dla Wojska Polskiego.

Zgodnie z informacjami które się pojawiły, rozstrzygnięty przetarg na szelki do przenoszenia oporządzenia wz. 988B/MON wygrało konsorcjum Bogmar BB i JOAN Nowicki, firmy te na co dzień zajmują się środkami ochrony indywidualnej i szyciem odzieży.

Co istotne, pomimo że szelki te noszą podobne oznaczenie, to są konstrukcyjnie odmienne od cieszących się złą opinią w Wojsku Polskim, szelek wz. 988/MON i wz. 988P/MON. Na szelki wz. 988B/MON składają się następujące elementy:

 • Pas biodrowy z szelkami nośnymi;
 • Panel piersiowy z szelkami nośnymi;
 • Ładownica na magazynki do broni długiej;
 • Ładownica na magazynki do broni krótkiej;
 • Ładownica na granat;
 • Ładownica na radiostację;
 • Ładownica administracyjna;
 • Ładownica cargo;
 • Ładownica na apteczkę;
 • Ładownica na drobne przedmioty;
 • Worek zrzutowy;
 • Zestaw łączników do panelu piersiowego.

Jest to więc rozwiązanie lepsze niż dotychczas stosowane modele wz. 988/MON i wz. 988P/MON, natomiast nadal można mieć zastrzeżenia co do niektórych zastosowanych rozwiązań. Ogółem pozyskanych ma być około 10 tysięcy sztuk za kwotę około 20 mln złotych.

Czytaj też

Nasuwa się oczywiście pytanie, czy 20 mln złotych nie można by spożytkować lepiej? Kupując na przykład dodatkowe modułowe kamizelki balistyczne wraz z oporządzeniem, a takie kamizelki, jak najbardziej znajdują się przecież w ofercie polskiego przemysłu.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. PatriotW

  Bez sens. W tej cenie można było kupić kamizelki z oporządzeniem.

  1. Extern.

   No nie koniecznie, gołe kamizelki KWM-02 MON kupuje po 11 tysięcy od sztuki.

  2. Pucin:)

   @Ekstern - chyba przesadziłeś. Pakiet MON to miedzy innymi balistyka miękka i twarda d0 KWM-02 a to wydatek rzędu 5-7 tys, PLN nie wspomnę o i innym wyp0sażeniu, np.: szelki pierwszej linii z pasem taktycznym i dodatkami (by przy najmniej wytrzymały 1 rok) ect.. Noszak kamizelka zintegrowana Katafrakt CIBV (doskonały sprzęt) to koszt ok. 1800 PLN. Zwykły plaite-carier na płytę 25*30 cm - to ok. 850 PLN.

  3. Pucin:)

   @Extern. - dobra balistyka twarda (nie chiński produkt) to cena 1szt./ 1650 PLN. Budżetowa wersja to 1szt/1300 - norma NIJ IV (7.62x63 M2 AP): wersja >> Stand-alone, waga 3,4 kg. Zatem 2 szt to ok. 2600 do 3300. Noszaki na płyty to zupełnie inna pieśń.

 2. Franek Dolas

  To chyba najważniejsza umowa przygotowana i.pidpisana przez nową ekipę. Kupić coś średnio przyfatniego za duże pieniądze w "przetargu" to pewnie te zapowiadane nowe standardy. Ciekawe ilu było oferentów.

 3. mroku

  Co za marnotrawstwo, 2000 za sztukę? WTF, poniżej tej kwoty byłyby plate carriery najlepszych światowych marek.. DirectAction, templars, Agilite, Helikon i wiele innych SKANDAL ŻENADA wywalamy miliony na bezsensowne zakupy - ciągle jakieś szmatki za miliony te "szelki" to jakiś żart w 2024, zupełny anachronizm zakupy nic nie zwiększające naszego potencjału obronnego, a wręcz nas osłabiające

 4. Facetoface

  Woda ze szpejem się rozlała więc trzeba gawiedź uspokoić.

 5. Pucin:)

  A mówiłem od 2022r. zbroić się i kupować szpej po kawałku!!! :) Wojna z Rosją jest tuż tuż!!! Powinny być odpisy podatkowe na szpej z podatku dochodowego!!! :) I dostęp do produktów Maskpolu i innych licencjonowanych producentów. :) Dobry przykład to Eko-Okna z Kornic i kamizelki kuloodporne dla żołnierzy WOT. :)

 6. rober

  20 mln zmarnowanych publicznych pieniędzy . Zakup który nic nie wnosi w zakresie ochrony osobistej żolnierza za niewiarygodnie dużą kasę od szt. 2000 zł Kto w 3RBLog zatwierdza takie nieefektywne " wywalanie" pieniedzy

 7. Gruders

  Czyli akcja szpej na poziomie sił zbrojnych 3go świata. Ukraina pokazuje, że ochrona balistyczna to podstawa a u nas nadal lata 60. Boże miej w opiece żołnierzy. Artyleria, odłamki a co tam... Mamy żołnierzy z kevlaru, są kuloodporni.

  1. Nico44

   skąd wiesz że kamizelek kuloodpornych oraz specjalnych kamizelek chroniących przed atakiem nożem nie kupili ..

 8. Opornik

  Ja nie chce niczego sugerować, ale albo to kwota która ma być wydana na przygotowanie pełno skalowej produkcji zmniejszającej docelowo cenę, albo bezpośredni nadzór nad wszystkimi zakupami powinno miec ABW, CBA i NIK.

 9. rober

  MARNOSTRASTWO ....I SZOK

 10. Robzak

  Niektórzy proponują zbroje zamiast uzbrojenia (dodatkowe magazynki apteczki itp)

 11. rocky

  Cena z kosmosu 2000 zł. za szelki z kieszonkami..

 12. szczebelek

  Na konferencjach mity i legendy, a rzeczywistość wszystko werykuje, więc zamiast tarczy wschód będzie durszlak.

Reklama