Siły zbrojne

Przeciwpancerny Javelin odpalony z wyrzutni kontenerowej

W trakcie ostatniej serii prób wykonano strzelania ppk Javelin z pojazdu i wyrzutni kontenerowej, a także przenośnego systemu CLU. Na zdjęciu strzelanie z użyciem systemu przenośnego. Fot. Sgt. 1st Class Rodney Jackson/US DoD via Wikipedia.
W trakcie ostatniej serii prób wykonano strzelania ppk Javelin z pojazdu i wyrzutni kontenerowej, a także przenośnego systemu CLU. Na zdjęciu strzelanie z użyciem systemu przenośnego. Fot. Sgt. 1st Class Rodney Jackson/US DoD via Wikipedia.

Spółka Javelin Joint Venture przeprowadziła we współpracy z US Army serię strzelań próbnych pociskami przeciwpancernymi Javelin, w tym odpalanymi z pojazdu i wyrzutni kontenerowej.

Przedstawiciele Javelin Joint Venture, produkującego przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin, wraz z delegacją reprezentującą US Army obserwowali w Redstone Arsenal w Huntsville w Alabamie testy ogniowe pocisku. W ich trakcie sprawdzano zdolność rażenia broni pancernej przeciwnika z użyciem Javelinów odpalanych z różnych rodzajów wyrzutni. Był to element sprawdzenia systemu przeciwpancernego wynikający bezpośrednio z trwającej w Stanach Zjednoczonych sprzedaży pocisków Javelin do odbiorców zagranicznych, w tym Litwy oraz Estonii.

W trakcie omawianego ćwiczenia zastosowano podstawową przenośną wyrzutnię, określaną jako CLU (Command Launch Unit), którą mogą obsługiwać chociażby żołnierze piechoty. Javeliny zostały również odpalone ze zdalnie sterowanej wyrzutni umieszczonej na pojeździe, czyli RWS (Remote Weapon Station).

W lipcu zeszłego roku informowano na łamach Defence24.pl, o przeprowadzeniu udanej próby przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin odpalanych ze zdalnie sterowanej wyrzutni zainstalowanej na pojeździe. Testy zrealizowano wtedy na życzenie nieujawnionego klienta, zainteresowanego integracją tego systemu na kołowym transporterze.

W trakcie obecnie zrealizowanej serii prób przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin został także odpalony z wyrzutni kontenerowej CWS (Containerized Weapon System), opracowanej dla US Army. Testy, w przypadku wyrzutni CLU, obejmowały rażenie celu znajdującego się w odległości do 4000 metrów, a w zakresie RWS i CWS odpowiednio 1100 metrów oraz 700 metrów. Strzelania przeprowadzano do celów o parametrach czołgów. Według oficjalnego komunikatu próby przebiegły pomyślnie.

Po ćwiczeniach Richard Benton, dyrektor programu ze strony Lockheed Martin Missiles and Fire Control podkreślił, że przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin wykazał się zdolnością do zwalczania celów nawet poza zasięgiem wykazywanym dotychczas przez samego producenta. Przypomnijmy, iż pierwotnie zakładano że Javeliny mają być zdolne do zwalczania celów odległych o 2500 m. W trakcie testów potwierdzona ponadto została możliwość używania tej broni w przypadku różnych wyrzutni, umożliwiających dostosowywanie się Javelinów do wymogów konkretnej misji czy też potrzeb danego odbiorcy.

(JR)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.