Siły zbrojne

Przeciwlotnicze Tory w Donbasie. Przerzut z Dalekiego Wschodu

Wyrzutnie Tor-M1-2U - fot. mil.ru
Wyrzutnie Tor-M1-2U - fot. mil.ru

Wśród jednostek przerzuconych w ostatnim czasie na Wschodnią Ukrainę znalazł się batalion przeciwlotniczy wyposażony w rakietowy system Tor-M1-2U. Jest to system znacznie nowocześniejszy od wyrzutni typu Buk-M1, jaka została wykorzystana do zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH17 w lipcu 2014 roku. Jednostka uzbrojona w 12 wyrzutni Tor-M1-2U została przerzucona z Buriacji, na dalekim wschodzie Rosji. 

Jak informuje wywiad wojskowy Ukrainy, Rosjanie w ostatnim czasie przemieścili na teren kontrolowany przez separatystów oraz do baz znajdujących się blisko granicy rosyjsko-ukraińskiej znaczne siły wojskowe. Znalazły się wśród nich stacjonujące na stałe w Buriacji, na południowym-wschodzie Rosji, pododdziały należące do 60. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Na podstawie rozkazu nr. 136 z 10 lipca 2016 roku zostały one przemieszczone w rejon Nowoczerkaska w „do pełnienia zadań bojowych”.

Czytaj więcej: System przeciwlotniczy Tor-M2. Rosyjska odpowiedź na broń precyzyjnego rażenia

Zdaniem ukraińskiego wywiadu znaczna część jednostek z 60. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej znajduje się obecnie na terytorium kontrolowanej przez separatystów części obwodu donieckiego, na zachód od Mariupola. Jest wśród nich m.in. 170 osobowy batalion przeciwlotniczy wyposażony w 9 ręcznych wyrzutni MPADS typu 9P516 systemu „Igła” oraz 12 samobieżnych wyrzutni przeciwlotniczych 9А331MU, radar 35N6 „Kasta” i pojazdy pomocnicze.

Z całości sprzętu najbardziej interesujące, i potencjalnie niebezpieczne, są wyrzutnie 9А331MU, należące do systemu Tor-M1-2U. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych wariantów tego systemu, w którym zastosowano szeroką automatyzację procesu wykrywania i śledzenia oraz zwalczania celów.

Bazę dla wyrzutni stanowi pojazd gąsienicowy, identyczny jak zastosowany w zestawach artyleryjsko-rakietowych 2K22 Tunguska. Każdy zestaw zdolny jest do autonomicznego działania, dzięki wyposażeniu we własne stacje radarowe zdolne śledzić jednocześnie do 40 celów i naprowadzać pociski na 4 z nich. Osiem rakiet znajdujących się w pionowych wyrzutniach może zwalczać zarówno śmigłowce, bezzałogowce, jak i samoloty bojowe oraz pociski manewrujące w odległości do 10 km i na pułapie 6 tys. metrów. Tor-M1-2U zdolny jest do zwalczania celów w ruchu, co zostało sprawdzone podczas testów poligonowych we wrześniu 2015 roku. Rosja posiada na uzbrojeniu ponad 170 wyrzutni systemu Tor różnych wersji, z których około 50 zostało zmodernizowanych do standardu Tor-M1-2U.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.