Reklama

Siły zbrojne

Prezydent wręczył nominacje

Autor. Kancelaria Prezydenta/X

Dziś prezydent Andrzej Duda mianował gen. Wiesława Kukułę na funkcję szefa Sztabu Generalnego oraz gen. Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek w Pałacu Prezydenckim zmian na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP. m.in. mianował we wtorek gen. Wiesława Kukułę na funkcję szefa Sztabu Generalnego.

Reklama

Podczas uroczystości prezydent gratulował generałowi nominacji. „Cieszę się, że pan generał należy do tych ludzi, którzy nie tylko chcą ojczyźnie służyć, ale którzy przede wszystkim także gotowi są w trudnych momentach brać na siebie odpowiedzialność za ważne, czy też wręcz najważniejsze sprawy związane z dbaniem o bezpieczeństwo ojczyzny, z dbaniem o bezpieczeństwo obywateli, ze służeniem Polsce z pełnym oddaniem i profesjonalizmem” - powiedział prezydent.

„To jest stanowisko wielce odpowiedzialne. Szef Sztabu Generalnego to pierwszy żołnierz Rzeczpospolitej. To szczególna sytuacja, ta, w której się znajdujemy. Wiemy doskonale, że obok naszej granicy, tuż za nią od półtora roku toczy się wojna wywołana rosyjską agresją” - mówił Andrzej Duda.

Reklama

„Wiemy o tym, że było w tym czasie kilka bardzo trudnych momentów. Wiemy o tym, że trzeba mieć nerwy ze stali, wielką odpowiedzialność i w sposób bardzo mądry i rozważny podejmować decyzje. Ale też trzeba cały czas, myśląc o bezpieczeństwie naszych rodaków, być niezwykle elastycznym, mądrym w dowodzeniu, mądrym w procesach decyzyjnych” - podkreślił prezydent.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (23)

 1. Jerzy45

  Andrzejczak strzelił focha i nie przyszedł odebrać dymisję... żenada. Miałem go za poważnego oficera. Jak widać pozory mylą.

  1. Z prawej flanki

   Gen. Andrzejczak jest poważnym oficerem. Jeżeli do tego doszło, to możemy się tylko domyślać jak grube były przyczyny. Mam nadzieję że opinia publiczna w końcu je pozna.

  2. Krzysztof33

   Nie strzelił focha, tylko wykonuje swoje obowiązki.

 2. Edmund

  Co sobie wyobrażacie? Czy w jakiejkolwiek armii, gdziekolwiek, czy to jest armia niemiecka, brytyjska, amerykańska, chińska, szwedzka itp. generał się stawia ministrowi MON, albo szefowi Pentagonu?

  1. Prezes Polski

   Tak, w armii izraelskiej rządzi...armia poprzez wysokich dowódców, a nie partyjni ministrowie. Armii USA i brytyjskiej proponuję nie brać do porównania, bo w tych krajach nie do pomyślenia byłoby jakieś 90% tego, co z armią nie z całym krajem wyprawia obecna władza.

  2. Krzysztof33

   Po pierwsze MON musi przestrzegać procedur i przepisów prawa. I właściwie tyle!

 3. bezreklam

  Putin odwalal generala byla afera ze "takie rzeczy tylko w Azji" - no to macie.

 4. Prezes Polski

  Do wszystkich komentujących: nie sposób ocenić, czy nominowani nadają się na te stanowiska, czy nie. Po owocach ich poznamy. Także czy owak sprawa wygląda bardzo niefajnie i jestem mocno przybity, że wokół armii jest tyle polityki.

  1. X

   Ale tacy nominaci powinni mieć już w swojej historii dużo więcej takich "owoców" niż ci.

  2. wert

   mamy sporo przesłanek do oceny wstępnej. Jakie są żywotne potrzeby Polski? Szybka żeby nie powiedzeć błyskawiczna rozbudowa WP. Czy WP potrzebuje dowódcy-Napoleona czy sprawnego organizatora? W razie W dowodzenie przejmie Poznań i polski Dowódca będzie elementem Sztabu. POTRZEBNY JEST ORGANIZATOR. Gen Kukuła udowodnił ten talent: był odpowiedzialny za program rozwoju Wojsk specjalnych który sprawdził empirycznie dowodząc JWK. Był odpowiedzialny za tworzenie WOT i mimo prymitywnego hejtu zaliczył sukces. Teraz ma tworzyć 300-tys wojsko NIEZBĘDNE do obrony Polski. Czas pytań minął, jest czas na działanie: system zachęt, tworzenie bazy sprzętowej rezerw etc OGROM zadań. A Kukuła ma b dobre kontakty z Finami

 5. Strusiu-73

  Tak mi się przypomniał chorwacki generał Ante Gotovina ,który w wieku 40-stu lat dowodził zwycięska operacja przeciwko Serbom dowodzonym przez doświadczonych sztabowców..On też pochodził z wojsk specjalnych ..Co prawda była to Legia Cudzoziemska ale zdaje się był on tam kapralem.

 6. Orion7

  Kukuła.To jest jakiś żart! Gen. Rajmund Andrzejczak był świetnym dowódcą. Pis upolitycznia armie. Czekają ich poważne konsekwencje.

  1. Edmund

   @Orion7 przypomnę, ze nikt nie zwolnił Generała Andrzejczaka tylko sam się zwolnił, a to PIS dał mu najwyższe stanowisko - to ma być upolitycznienie?

  2. Takijeden

   @Edmund To jeszcze bardziej dowodzi tego, że sytuacja w armii jest po prostu zła.

  3. kmdr

   Powyżej majora to już są stanowiska polityczne. Nie zawsze ogólnopolskie ale lokalne na pewno.

 7. OptySceptyk

  Czy Kukuła pełnił jakąś funkcję sztabową związaną z planowaniem operacji??? Szczebel jednostki komandosów pomijam...

  1. Edmund

   @OptySceptyk a dlaczego pomijasz? W Komandosach przy kwalifikacjach nie ma ludzi przypadkowych, Liczą się predyspozycje nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim intelektualne i psychologiczne. Operacje specjalne to najtrudniejsze operacje do zaplanowania i wykonania.

  2. wert

   był szefem planowania i nadzoru operacji w Dowódzctwie Sił Specjalnych. I nawet za POprzedników był mianowany. Mógłbyś najpierw doczytać zamiast pleść bzdury

 8. wert

  generałowie wywodzący się z Sił Specjalnych maja jedną przewagę nad wywodzącymi się z innych rodzajów wojsk. Specjalsi preferuja samodzielność, inicjatywę, umiejętność delegacji zadań czyli rzeczy b ważne w nowoczesnym dowodzeniu. Hierarchia tradycyjna jest dośc konserwatywna żeby nie powiedzieć nasiąknięta komunistycznym szacunkiem do szarży. Czysty autorytet siły. W izraelu gienio moze być na ty z zwykłym żołnierzem bo ma siłę autorytetu. W Polsce żołnierz niskim stopniem moknie na deszczu i nawet do głowy mu nie przyjdzie wsiąść do samochodu "gienia" bo "gienio" go oczywiście nie zauważa- taki przykład. Oby gen Kukuła był bardziej sprawny

 9. Odyseus

  No i po wielkim kryzysie , "gównoburzy" i szopce wyborczej

  1. Madagaskar

   Będzie po kryzysie, już od najbliższego poniedziałku. Myślę że wtedy Twoje wpisy też już znikną.

  2. Paweł P.

   No tak ACT'a wróci, i kto nie skacze ten za Tuskiem.

 10. Wojtek

  To chyba już po całym zamieszaniu, prawda ?

  1. Z prawej flanki

   Nie. Ta sytuacja pokazała że opowieści polityków jak to "w armii jest super, a będzie jeszcze lepiej"- to zwyczajne bzdury, i nasze Siły Zbrojne trawi poważny kryzys. Rezygnacja najważniejszych dowódców sprawy nie załatwia, bo to nie oni byli problemem, ale sytuacja przeciwko której zademonstrowali sprzeciw- najpewniej systemowa.

 11. Edmund

  Będziemy mieli 2 generałów mających odpowiednie wykształcenie, służbę w realnych warunkach bojowych i pochodzących ze służb specjalnych. Nie są biurokratami i nie chowają się w biurze za papierami. To chyba dobrze.

  1. Z prawej flanki

   A wiesz w ogóle czym zajmuje się Sztab Generalny i jaki prerogatywy ma jego Szef? Czy jak zwykle- nie masz pojęcia o co chodzi, nic nie wiesz o ludziach o których czytasz, ale komentujesz zgodnie z linią obozu politycznego z którym sympatyzujesz?

 12. Zenek2

  Przecież Kukuła nie ma kompetencji na takie stanowisko. Można tylko zadać retoryczne pytanie, skąd taka błyskawiczna kariera tego oficera.

  1. Edmund

   @Zenek myślę, że Generał Kukuła ma lepsze kompetencje od niejednego obecnego i byłego generała.

  2. Takijeden

   @Edmund Po czym wznosisz?

 13. Lycantrophee

  Czyli partyjniak grający w rytm muzyki zagranej przez ministra.

  1. Lycantrophee

   Tańczący* oczywiście.

 14. Edmund

  Generał Andrzejczak sam się zwolnił, bo zapowiedział, co tez było w jednym z artykułów na defense24.pl, że się zwolni jak zwolnią Generała Piotrowskiego. Tym samym zaszantażował najwyższe organy państwowe w tym Prezydenta RP. Czy Organy Cywilne kontroli mają racje, czy nie mają to już inna sprawa - ale prawo zatrudniania i zwalniania bez wątpienia należy do nich.

 15. Edmund

  Pamiętam wypowiedź byłego już generała Andrzejczaka w defense24.pl uzasadniającego kosmetyczną modernizację T-72 przekazanych obecnie Ukrainie: ,,bo jest do nich logistyka".

 16. z00rro

  A za moment wybory... Czyżby wojsko wyprowadzone na ulice gwarantem utrzymania się pisowskiej władzy? A pisowski generał u steru gwarantem, że to wojsko wyjdzie na ulice? Śmierdzi to z daleka!

  1. Edmund

   @zOOrro jak chcesz możesz dalej żyć w urojonej rzeczywistości, ale oszczędź to innym :). Miała być benzyna po 15 zł był wrzask, teraz jest wrzask, że za tania i zaraz wzrośnie. Prezes ORLENU zapewnia, ze ta cena utrzyma się przez następne tygodni. Jest wrzask że 10 generałów już podało się do dymisji, są oficjalne zapewnienia, że nie ma żadnych dymisji. totalna opozycja twórcy urojonej rzeczywistości.

 17. Michu

  Skoro najważniejsi oficerowie składają dymisję tuż przed wyborami, w oczywisty sposób uderzając w jedną partię polityczną i wspierając opozycję, to kto upolitycznia armię? Dzisiejszy show p. Tuska, informującego o kolejnych dymisjach, zanim nastąpiły, o ile nastąpią, zakrawa o zamach stanu. Jak inaczej nazwać zorganizowaną akcję tuż przed wyborami, mającą wpłynąć na ich wynik? Może Ci Panowie nie wiedzą co to honor oficerski, niezależność polityczna wojska i powinni odejść do cywila w stopniu szeregowca? Trzeba być skrajnie naiwnym, żeby sądzić, że data jest przypadkowa. To uderza w system bezpieczeństwa Polski i jest skrajnie nieodpowiedzialne.

 18. Minister

  Nie matura.... Generał Kukuła jest idealnym przykładem, jak podlizywaniem się politykom - pomijam opcję - zrobić błyskawiczną karierę, W 2016 został gen. brygady, a w 2021 gen, broni, a teraz dowódca WP. Zaiste, geniusz, może go jeszcze przed 15.10 Marszałkiem zrobią....

 19. Strusiu-73

  Pierwsze roczniki oficerów którzy do wojska wstąpili po upadku UW .I pierwsi ,którzy umieli nosić berety bo wcześniej to Zulu Gula krolował.

 20. KrzysiekS

  Dymisja Gen. w okresie ostatniego tygodnia wyborczego stawia nie tylko ich ale całe wojsko po stronie politycznej. To raczej źle świadczy o naszej elicie wojskowej. Jeżeli chcieli to zrobić to powinni po tej aferze z Ruska rakietą lub po wyborach a tak wciągnęli wojsko jeszcze bardziej do polityki.

 21. Andybuba

  Gen. Kukuła Szefem Sztabu Generalnego - kwintesencja obecnego rządu.

 22. Thorgal

  No cóż, mentalność w Polsce jeszcze jak za czasów Komuny. Nikt do stołka nie jest przyspawany a i nie ma ludzi nie zastąpionych.. Głosy że pan generał zna bardzo dobrze j.angielski i powinniśmy być dumni bo inni generałowie tak nie potrafią jest tego przykładem jak w nardzie się myśli...

 23. adwo

  Im grubszy dowódca, tym ojczyzna bezpieczniejsza. Widać zmian na plus.

Reklama