Reklama

Siły zbrojne

Zełenski na linii frontu

Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Jak podała agencja TASS, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek 8 kwietnia odwiedził przebywających na linii frontu żołnierzy. Rozmawiał z nimi o sytuacji w Donbasie, a także wręczył nagrody. W piątek swoje oświadczenie wydał gen. Chomczak. Podkreślił, że ukraińska armia jest gotowa do odpowiedzi w przypadku eskalacji konfliktu w Donbasie, jak i zaostrzenia sytuacji wojskowo-politycznej i wojskowo-strategicznej wokół Ukrainy.

Komunikat biura prasowego prezydenta Ukrainy zamieścił informacje o tym, że Zełenski spędził noc z czwartku na piątek, razem z żołnierzami, na linii frontu przebiegającego w Donbasie. W piątek zaś prezydent Ukrainy osobiście odwiedził stanowiska bojowe, znajdujące się na pierwszej linii obrony, mniej więcej w miejscu, w którym w czasie ostatnich dni ukraińscy żołnierze ginęli w wyniku prowadzonego ostrzału przez prorosyjskich separatystów.

W piątek swoje oświadczenie wydał generał porucznik Rusłan Chomczak – „Rozpowszechniane przez Rosję informacje o rzekomym "przygotowywanym przez Ukrainę natarciu na Donbas" nie odpowiadają rzeczywistości, mają dyskredytować Kijów i budzić panikę”. Jak dodał – „Wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów w sposób siłowy nieuchronnie doprowadzi do śmierci dużej liczby cywilów i strat wśród wojskowych, co jest dla Ukrainy nie do przyjęcia”.

Chomczak zaznaczył, że najwyższe wojskowo-polityczne kierownictwo kraju określiło jako priorytetowy polityczno-dyplomatyczny scenariusz uregulowania międzynarodowego konfliktu zbrojnego w obwodach donieckim i ługańskim. Podkreślił przy tym, że ukraińskie siły zbrojne są gotowe do adekwatnej odpowiedzi zarówno w przypadku eskalacji konfliktu w Donbasie, jak i w przypadku zaostrzenia wojskowo-politycznej i wojskowo-strategicznej sytuacji wokół Ukrainy.

Według niego Rosja, wykorzystując zastraszanie i szantaż zastosowania siły militarnej, sztucznie zaostrza sytuację, by osiągnąć własne geostrategiczne cele. Wskazał, że zwiększanie liczby wojsk przy granicy Ukrainy i na terytoriach Ukrainy niekontrolowanych przez Kijów jest wykorzystywane przez Moskwę jako dodatkowy instrument nacisku. „Na tym tle Ukrainę popiera cały cywilizowany świat. Nie jesteśmy sami w obliczu wroga” – ocenił.

Reklama
Reklama

„Aktywizowaliśmy wojskowy dialog z NATO na poziomie strategicznym i pogłębiliśmy współpracę w regionie Morza Czarnego” – dodał, podkreślając, że współpraca Ukrainy z NATO, w tym jej udział w NATO-wskich ćwiczeniach, ma wyłącznie pokojowy charakter i ma na celu wzmocnienie możliwości obronnych kraju oraz sprzyja osiągnięciu kryteriów pozwalających jej na pełnoprawne członkostwo w Sojuszu.

„Euroatlantycki wybór Ukrainy jest suwerennym prawem naszego państwa, na który nie ma prawa wpływać Rosja” – podsumował generał. Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Opracowanie TASS/PAP/Defence24.pl

Komentarze