Reklama

Siły zbrojne

Prezydent: Gen. Piotrowski pozostanie na drugą kadencję. Presja migracyjna powiązana z ćwiczeniami Zapad-2021

Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia wspólnie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem poinformował, że Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski zostanie mianowany na drugą kadencję na tym stanowisku.

Prezydent Duda wziął udział w odprawie z ministrem obrony narodowej i najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego. Jej tematem była bieżąca sytuacja bezpieczeństwa. Zwierzchnik Sił Zbrojnych mówił o sytuacji w Afganistanie i zakończonej misji ewakuacyjnej, a także o presji na polską granicę.

Andrzej Duda podkreślił, że „w sposób oczywisty” trzeba brać pod uwagę połączenie sytuacji na polskiej granicy, stymulowanego przez władze w Mińsku napływu imigrantów z ćwiczeniami Zapad-2021. Będą one realizowane zarówno na terenie Rosji, jak i Białorusi, z udziałem sił zbrojnych obu państw, a ich główna faza rozpocznie się 10 września i ma potrwać około tygodnia. Dlatego też prezydent zapowiedział dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa i ochrony granic. Zaznaczył też, że decyzja w sprawie wniosku złożonego przez rząd (o wprowadzenie stanu wyjątkowego w wybranych regionach przy granicy z Białorusią) zostanie podjęta w najbliższym czasie.

Andrzej Duda podziękował też żołnierzom za profesjonalne przeprowadzenie akcji ewakuacji z Afganistanu. Dodał, że porozumiał się z ministrem obrony narodowej co do mianowania generała broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. „Potrzebujemy w tej chwili stabilności” – podkreślił prezydent i dodał, że prowadzona w tym zakresie polityka powinna być kontynuowana.

image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że tego rodzaju odprawy odbywają się cyklicznie, a sytuacja związana z ćwiczeniami Zapad-2021 jest analizowana. Zapowiedział też, że jednostki Wojska Polskiego będą przerzucane na poligon w Nowej Dębie. Prawdopodobnie chodzi tutaj o planowane szkolenie 12. Dywizji Zmechanizowanej, w którym – jak informowała przed kilkoma dniami sama jednostka – ma wziąć udział ponad 4 tys. żołnierzy i tysiąc jednostek sprzętu wojskowego.

image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Komentatorzy podkreślają, że o ile w „aktywnej fazie” ćwiczeń Zapad-2021 ma brać udział około 12,9 tys. żołnierzy, to w rosyjskich mediach pojawia się nawet liczba 200 tys. osób. Prawdopodobnie dotyczy ona liczebności jednostek, uwzględnionych w scenariuszu ćwiczenia, z których np. na Białorusi będą ćwiczyć wydzielone elementy (np. batalion lub nawet mniejszy pododdział z danej brygady/pułku itd.). Jednocześnie Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę wojskową, czego wyrazem jest m.in. przerzut systemów obrony powietrznej do jednego z tworzonych na Białorusi centrów szkoleniowych.

Reklama
Reklama

Gen. broni Tomasz Piotrowski jest Dowódcą Operacyjnym RSZ od 2018 roku. Wcześniej był m.in. szefem sztabu DO RSZ (w latach 2017-18), zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej (w latach 2016-17), zastępcą szefa sztabu ds. operacyjnych 12. DZ (w latach 2015-2016) oraz szefem Wojsk Rakietowych i Artylerii tej jednostki (w latach 2010-2014). W latach 2012-2013 gen. Piotrowski był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Wcześniej był m.in. dowódcą 2. pułku artylerii (w latach 2008-2010), natomiast w 16. pułku sprawował stanowiska zastępcy dowódcy (w latach 2004-2007) i szefa sztabu (w latach 2001-2004).

Gen. Piotrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu, którą ukończył w 1991 roku. Jest też absolwentem Akademii Obrony Narodowej, w tym wyższych studiów dowódczo-sztabowych organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami na Wydziale Wojsk Lądowych (lata 1998-2000), podyplomowych studiów Bezpieczeństwo Informacyjne (2004 rok) oraz podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych (lata 2007-2008) i podyplomowych studiów polityki obronnej (lata 2013-2014).

Reklama

Komentarze (7)

  1. Tadziu

    Pietrucha ma awansu w kieszeni Zbudował 18 żelazna i WOT Pełen sukces

    1. kapusta

      Jedyne co zostało zbudowane w 18. to etaty dla urzędasów w sztabie - wszystkie jednostki i cały sprzęt został zabrany z innych jednostek, więc ten "pełny sukces" to przelewanie z pustego w próżne...

    2. X

      Napisał jednak"pełen" - "czea" to docenić :)))

  2. Racjonalista

    W mojej ocenie łączenie prrsji migracyjnej sterowanej przez Białoruś z ćwiczeniami Zapad jest przesadne. Ćwiczenia były przygotowywane ze znacznym wyprzedzeniem. Napływ migrantów do Białorusi nie mógł byc wtedy zakłądany.

    1. Dajaman

      Tego nie wiesz co dyktatorowi psychopacie po głowie chodzi. Z Hitlerem też nie wiadomo było, a znasz historię

    2. Thorn

      Plany użycia emigrantów były już przygotowane od 2010 r. Jest to potwierdzone przez byłego członka specsłużb Białorusi.

    3. kapusta

      Jaasne - kilka lat przed pierwszym kryzysem migracyjnym, który pokazał że możliwości takiego działania. Wszak Łukaszenka słynie z innowacyjnych rozwiązań i wyprzedzania swoją wizją wydarzeń na świecie o całe lata...

  3. MPL

    "...przerzut systemów obrony powietrznej do jednego z tworzonych na Białorusi centrów szkoleniowych." Pyt: czy mamy na stanie cokolwiek do skutecznego zwalczania systemów rakietowych OP (S-300 / 350 / 400) rozmieszczonych w wzdłuż północnej i północno - wschodniej granicy Polski (Kaliningrad i zachodnia Białoruś) ? Odpowiedź brzmi: nie, nie mamy. Więc pytam, co z pozyskaniem AARGM dla F-16, zapisanym w PMT? Czy ktoś może odpowiedzieć na to pytanie?

    1. Dajaman

      Hmmm pozostaje artyleria do niszczenia systemow plot, ale co wiem to też nie wygląda to dobrze

    2. kapusta

      PMT to świstek papieru którego nikt w MON nie traktuje poważnie - nie było tam ani Abramsów ani F-35, za to było dużo np. o dronach. Program sobie, a politycy sobie

  4. SS

    Hitler też miał Parkinsona.

  5. Ciemny Lud

    Kiedy wreszcie będzie uporządkowana struktura dowodzenia w Wojsku Polskim? To beznakładowy element jego wzmocnienia.

    1. rer

      Jeszcze czego, wtedy by był ktoś za coś odpowiedzialny jakiś dowódca wojsk lądowych czy sił powietrznych domagał by się jeszcze jakiś realnych ćwiczeń czy konkretnych zakupów. A tak jest wygodne rozmycie odpowiedzialności i armia defiladowa.

  6. Viktor

    12 zmechu do Chełma Taktyka PiS

  7. BUBA

    Zna sie na rzeczy to dlaczego nie

    1. średnia hawajska dla każdego

      Może się i zna, ale ile może samodzielnie, co?

Reklama