Siły zbrojne

Prawie 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Anton Holoborodko/Wikimedia, CC BY 3.0
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Anton Holoborodko/Wikimedia, CC BY 3.0

Według stanu z początku listopada przy granicach Ukrainy i na terytorium okupowanym jest 90 tys. rosyjskich żołnierzy - podało we wtorek wieczorem ministerstwo obrony Ukrainy.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa podkreślono, że resort uważnie obserwuje sytuację przy granicy Ukrainy z Rosją i na tymczasowo okupowanych terytoriach Krymu oraz obwodu donieckiego i ługańskiego (w Donbasie).

"Fakty, które są przekazywane przez organy wywiadowcze Ukrainy znajdują swoje potwierdzenie podczas wymiany informacji z naszymi partnerami w sprawie sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy" - czytamy.

"Według danych Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony zgodnie ze stanem z początku listopada 2021 roku przy naszej granicy i na tymczasowo okupowanych terytoriach Federacja Rosyjska skoncentrowała zgrupowania wojsk (sił) o łącznej liczebności około 90 tys. ludzi" - napisano.

Następnie ministerstwo wskazuje, że w ich skład wchodzą wojska 8. i 20. Armii Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz siły i środki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Oprócz tego w pobliżu granicy stacjonują pewne siły 4. i 6. Armii Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej Federacji Rosyjskiej. Na niekontrolowanych przez Kijów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego rozlokowane są i działają dwa korpusy rosyjskich wojsk okupacyjnych - napisano.

W drugim półroczu 2021 roku w pobliżu granicy Ukrainy dowództwo sił zbrojnych Rosji przeprowadziło serię dowódczo-sztabowych manewrów o dużej skali - kontynuuje resort. Jak dodaje, zaangażowano do nich siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego i pewne siły 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego i Sił Powietrznodesantowych. Po zakończeniu wskazanych działań siły 41. Armii pozostały w europejskiej części Rosji, w tym w rejonie miasta Jelnia w obwodzie smoleńskim, ok. 260 km od granicy z Ukrainą.

Reklama
Reklama

"Należy zaznaczyć, że Federacja Rosyjska okresowo sięga po praktyki przerzucania i gromadzenia jednostek wojskowych w celu utrzymania napięcia w regionie i politycznego nacisku na sąsiednie kraje" - podsumowano.

Wcześniej, w poniedziałek, amerykański serwis Politico podał, że zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosja ponownie gromadzi swoje wojska przy granicy z Ukrainą. Z kolei w niedzielę o sprawie pisał dziennik "Washington Post", zaznaczając, że ponowne gromadzenie rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą wzbudziło zaniepokojenie niektórych urzędników w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow nazwał we wtorek "świadomą dezinformacją" te doniesienia. Według niego sytuacja przy rosyjsko-ukraińsko granicy w ostatnich dniach nie zmieniła się. Stwierdził też, że należy porównać zdjęcia satelitarne: "niech pokażą zdjęcia, które były tam miesiąc temu, dwa tygodnie temu - zobaczycie te same zdjęcia".

Ministerstwo obrony w Kijowie oświadczyło w poniedziałek, odnosząc się do medialnych publikacji, że gromadzenie wojsk przy ukraińskich granicach jest elementem działań "informacyjno-psychologicznych".

Źródło:
PAP

Komentarze (22)

 1. ito

  A 40- to tysięczne rosyjskie armie to dalej galopują w te i nazad przez granicę Donbasu, czy już sobie odpuściły? Cytowanie za Ukraińcami CZEGOKOLWIEK jest narażaniem się na śmieszność.

 2. Palmel

  na tymczasowo okupowanych terytoriach Krymu a od kiedy Krym był ukraiński był od 1772 roku Rosyjski a Ukraiński dopiero od 1952 do 2014 roku a więc powrócił do macierzy i przez to nie ma tam bazy VIII floty USA

  1. i tyle w temacie

   @Palmel Z całym szacunkiem, ale w 1952 r. nie było czegoś takiego jak Ukraina. W tym czasie Krym wchodził w skład takiego województwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,m w skrócie ZSRR. Sewastopol, o którym zapominamy nigdy, ponieważ miał status miasta wydzielonego.

  2. Davien

   Krym był i jest ukraiński co sama Rosja 2x potwierdziła swoim podpisem wiec juz milcz trollu.

  3. ito

   A trzeci raz przyjęła podpisem w grono swoich republik- i co? W Kosowie mieszkają Albańczycy- nie chcieli do Serbii- jest OK. Na Krymie mieszkają Rosjanie- chcieli do Rosji- też musi być OK.

 3. dropik

  W Moskwie 1000 zgonów dziennie to tradycyjnie trzeba odwrócić zainteresowanie. Pogranie na nacjonalistycznej karcie to znany motyw w krajach suwerennej demokracji ... wojna ... hmmm raczej nie , ale za Wową nie nadążysz.

 4. Sailor

  Ruscy już dawno lania nie dostali albo kończą się resursy na mobilne krematoria i trzeba je zużyć.

  1. Palmel

   marzenia

  2. gonić pastuchów

   Za to pastuchowo dostaje lanie systematycznie a Afganistan będzie się im śnił przez dekady jak Wietnam. Idiotyzmy o krematoriach same w sobie świadczą o poziomie ustrolli.

  3. Sailor

   Jakie lanie? Lanie to wy dostaliście. Amerykanom odechciało się ładować kasę w worek bez dna, a Talibowie grzecznie czekali, aż Amerykanie posprzątają swoje zabawki. Nikt nie uciekał w popłochu w przeciwieństwie do Was.

 5. Stary Olsa

  Mam nadzieję że ich Ukraina pogoni aż za Ural,a nie... to za daleko,tam już Chiny.

  1. qwert

   Porzuć wszelką nadzieję

  2. Davien

   Ostatnim razem tylko USA uratowało wam tyłki jak Niemcy pedzili Rosjan jak owce na..... Ale tym razem wam nie pomogą, a wręcz przeciwnie.

  3. Uwielbiam komików

   Gdyby nie Rosja nie byłoby Normandii i d-day a ty zasuwałbyś u Niemca w zagrodzie i polu a nie pisał głupot na portalach. I bez Rosjan i tak Niemcy napadliby na Polskę

 6. Piotruś

  To jest nic. Bo jak w takim razie wytłumaczyć obecność wojsk USA w Syrii ? Czyżby jakaś umowa, kontrakt na wynajęcie terenu pod poligon ? I do tego z prawem do pompowania złóż ropy naftowej i wywóz poza kraj ...

  1. Davien

   Rezolucja ONZ o zwalczaniu terroryzmu wystarczy?:) A ropę naftowa to wydobywaja i sprzedaja dla siebei Kurdowie ale ty Pietia i tak nie zrozumiesz.

  2. Antykoszerny

   Ładnie to tak wszystkich trzeźwo myślących od ruskich wyzywać?

  3. o tych chodzi?

   Kurdowie?Ci ktorym twoj pan duzo obiecał, a jak już nie byli potrzebni,to...

 7. Herr Wolf

  A kogo to obchodzi prócz rusofobów

  1. zryw

   To co wyprawiają Ruscy - obchodzi każdego NORMALNEGO człowieka .

  2. T-info

   Włącz myślenie. Odrzuć chora narrację.

 8. taka prawda

  Nie przy granicy tylko 150 km od tej granicy ... Przecież to można sprawdzić, a na podziałce mapy się znamy ....

  1. RUDY

   Od Jelni do granicy Ukrainy Nie 150, ale 250 kilometrów. Jeśli zastosujesz się do logiki autorów artykułu, możesz bezpiecznie napisać, że Rosja umieściła swoje wojska przy granicy z Francją ))

  2. Łowca NKWD

   150 km w dzisiejszych czasach to niewiele. A zapniales że Rosja już ma wojsko w Donbasie, na Krymie, a tamte oddziały mogą stać w rezerwie. Tak ciężko zakapowac rosyjski kolego?

  3. złośliwy

   To chyba powinniście mobilizację ogłosić?W Amazonie.

 9. Andrzej polskiego brzegu

  Stary scenariusz. Raz tak cwaniaczyli, w 2008. Manewrowali , ba, strzelali granitem...na Atlantyku ( czy innym M.Barentsa, zlewisko to samo). Latali Suuu-per -27K akbo i -33....blisko ptatform wydobywczych Norwegii (STARA "nowa" histeria CO!?). Od wojny 4-dniowej czekali CZTERY lata, do 2012, do szczytowania cen ropy....To czasy Rudego naszego premiera i jego radochy z ceny 6 za litr na stacji benzynowej, w lecie. Ciekawe czy wtedy, dla tego entuzjasty - EU - za te 6-7 % od naszego VAT-----dla Brukseli, to by sfinasowali ogrodzenie przeciw dzikom. Od strony wiadomo kogo,DZISIAJ. Ale brak zgody donalda, i po Jego braku na stolcu, cena 6 wraca. Bo po roku 2012 udupiono zakusy cara

  1. Maciek

   Dwa razy czytałem twój wpis, nie jestem w stanie zrozumieć jego sensu. Poducz się trochę polskiego, będzie łatwiej.

  2. Eee tam

   Szkoda że jesteś tylko automatycznym botem do tworzenia postów

  3. Ģość

   Moja sugestia naucz się czytać ze zrozumini chyba że nie wiesz co to znaczy

 10. Piotr ze Szwecji

  Ukraina najbardziej potrzebuje wsparcia lotniczego. Polska nie ma takich zasobów, bo mamy Lotnictwo "wersja oszczędnościowa". Nasze F-16 C/D nie są zmodernizowane do wersji F-16V. Jeśli MON czeka na fundusze, to jest to zrozumiałe. Jeśli MON rozważa oszczędnościową modyfikację w miejsce modernizacji, to podcina gałąź pod sobą i pod Polską, a kontrwywiad w takim wypadku winien się przyjrzeć ewentualnej FSB agenturze działającej w Lotnictwie i w MON.

  1. Jimbo

   Taki gość ze Szwecji już dawno powinien być w okolicach Kijowa, aby na miejscu przyjrzeć się agenturze.

 11. Zxxc

  Bedzie zgoda szantażowanej UE przez Gazprom na pełną przepustowość Nord Stream II i zmienią się w Europie granice. Nie tylko granice Ukrainy. Putin nie ma czasu. To jest jego ostatnie, kluczowe 5 lat na działania

  1. RUDY

   Nie myl Putina za idiotę. Obecna sytuacja polityczna bardziej niż mu odpowiada.

  2. Davien

   Tylko w bajkach rosyjskich trolli:)

  3. Trol

   Tzn jaka sytuacja? Rosję większość uważa za wroga i agresora, kolejne państwa jak Finlandia i Szwecja stoją w pół kroku do NATO . Gospodarką kraju pod sankcjami stoi w miejscu. Rosja musi przejąć Białoruś żeby mieć lepsze pole do zastraszania Europy , ale w końcu może przegiąć i europejscy wielbiciele rosyjskiego faszyzmu mogą w końcu też otrzeźwieć.

 12. T-info

  Easy. To prowakacje podobnie jak na naszej granicy z Białorusią. Bez paniki

  1. eskimo

   racja ! te rzeczy sa powiazane ! Backa probuje zaangazowac Rosje i ZBIR w konflikt z Polska liczac ze w ten sposob uniknie uczestnictwa w ew. rosyjskiej eskalacji ktora moze zakonczyc zywot bialoruskiego rezimu. Cokolwiek stanie sie na Ukrainie Bialorus bedzie musiala w tym uczestniczyc, Backa panicznie sie tego boi i gra na przesuniecie akcentow mozliwe ze po cichu zachecany przez Putina :)

  2. Davien

   Prowokacje na granicy rosyjsko-białoruskiej? To cos nowego:)

  3. TrzcinqPL

   Davirabi dziecko. Polska graniczy z Białorusią a i Białoruś graniczy z Rosją. Możesz tego nie wiedzieć. Poziom nauczania w USA nie jest zbyt wysoki co tylko potwierdzasz a po drugie na potrzeby propagandy zmieniacie często rzeczywistość. Ktoś łykanie ktoś nie. W Polsce nie przejdzie więc daruj sobie słabe i dziecinne posty które nic nie wnoszą do omawianego tematu.

 13. Aster

  Na 100% putin zamierza anneksowac lugansk i donieck , pewnie niedlugo bedzie ogloszone "referendum" niepodleglosciowe ...

  1. RUDY

   Referendum w Ługańsku i Doniecku zostało już przeprowadzone. Putin może po prostu uznać jego legitymację, ale na razie nie jest to przewidziane w jego planach.

  2. Śmierdzisz

   Ty wiesz co jest a co nie w jego planach?

  3. Davien

   Rudzik nie było referendum bo samochód wiozący z Moskwy wypełnione karty do głosowania pomylił droge i wpadł na ukraiński patrol:)

 14. Monkey

  Jest 90 tysięcy, a w tytule prawie 100 tysięcy. Jednak rosyjska propaganda, chociaż prymitywna jest na wyższym poziomie niz nasza. Niczego się od nich nie potrafimy nauczyć. Z drugiej strony te 90 tysięcy to niemal liczebnośc wojsk operacyjnych RP. A jesli Ukraińcy się boją, to ich wina. Przecież takie siły mogą znacznie łatwiej przerzucić, bo mają bliżej.

 15. D

  Za 25 lat Chińczycy będą tak sprowadzać wojsko pod granicę z Rosją. Tylko nie 100k a 1 mln.

  1. jxcin

   za 25 lat to może i 1 milion, ale uzbrojonych robotów...

 16. GB

  Cóż spadł kolejny samolot transportowy w Rosji. Tym razem to staroć An-12

  1. RUDY

   Zapomniałeś powiedzieć, że ten samolot należał do białoruskich linii lotniczych, załoga składała się z obywateli Białorusi i Ukrainy, a rozbił się podczas ponownego podejścia do lądowania w trudnych warunkach pogodowych (silny wiatr z zamiecią śnieżną). Królestwo niebieskie poległym. Szkoda ludzi.

  2. Ad. Kuźniecow,duma rosyjskiej floty

   Dla kogo staroć to staroć,a w całym Nato nie ma analoga.

  3. GB

   Ale latał w Rosji. Nic nie poradzę na to że w Rosji latają tak stare samoloty bo nowych podobnej klasy się nie produkuje.

 17. ansuz

  Zobaczcie ceny surowców strategicznych, które wystrzeliły. Rynki lepiej przewidują niż analitycy i bez porównania lepiej do polityków i sztabów.

 18. Sailor

  Jeżeli Putinowi odbije co jest prawdopodobne mając na uwadze tragiczna sytuacje w Rosji i znów napadnie na Ukrainę to dostanie taki łomot, że jego ech a będzie słychać na Czukotce. Tym razem Ukraińcy będą przygotowani.

  1. jerry

   ....na przejście granicy w Medyce

  2. Tyle w temacie

   Ale się uśmiałem aż do łez :)

  3. Oka

   Gimbusek dał głos

 19. HiStoryk

  Rosja i ich pragnienie pokoju na świecie. Co za średniowieczna mentalność.

  1. i co ty na to?

   Mykola,twoi z Kijowa piszą ze na granicy nic sie nie zmieniło,przekaz który nazwano dzialaniami informacyjno-psycholigicznymi pochodzi z USA.

 20. jerry

  Jutro nów.Idealna warunki.

 21. Juras

  Atak, migrantami, na Polske to tylko takie macanie pola minowego stopa …prawdziwy “push” , pojdzie na Estonie a nastepnie glowny atak w kierunku Mariupola i dniepru…?!

 22. szwejk

  Co najmnie dziwnie, w świetle tych doniesień, wygląda wczorajsza dymisja ukraińskiego ministra obrony. Robi się gorąco, to trzeba uciekać z tonącego okrętu?