Reklama

Siły zbrojne

Powidz: rusza budowa magazynów amunicji

Autor. MON via Twitter

Rozpoczęliśmy budowę magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA; inwestycja zakończy się w kwietniu 2024 roku - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak w Powidzu w Wielkopolsce.

Reklama

Podczas inauguracji budowy magazynów środków bojowych szef MON przypomniał, że jego ostatnia wizyta w Powidzu była związana z wizytą sekretarza obrony USA Lloyda Austina, który właśnie w tej bazie NATO spotykał się z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

Reklama

"Dziś symbolicznie rozpoczęliśmy inwestycję, która już jest przygotowana, która zakończy się w kwietniu 2024 roku, a która polega na stworzeniu magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił (zbrojnych) Stanów Zjednoczonych" - dodał Błaszczak podczas briefingu prasowego.

Czytaj też

Minister zaznaczył, że inwestycja w Powidzu jest "w bardzo bliskim położeniu, w sąsiedztwie inwestycji, która zakończy się w tym roku". "Ta wcześniejsza inwestycja polega na zbudowaniu kompleksu magazynowego dla urządzeń, bojowych maszyn oraz utrzymania tych maszyn. To spowoduje możliwość wyposażenia w ciągu krótkiego czasu brygadowej grupy bojowej" - wyjaśnił.

Reklama

Błaszczak poinformował, że nowa inwestycja jest współfinansowana przez Polskę, przez Sojusz Północnoatlantycki oraz przez Stany Zjednoczone. "Założeniem tej inwestycji, jak i poprzedniej (...) która właśnie już dobiega końca, jest stworzenie warunków takich, aby w bardzo krótkim czasie wojska sojusznicze, przede wszystkim wojska Stanów Zjednoczonych mogły być wyposażone w sprzęt bojowy, tak, żeby w sytuacji kryzysowej mogły realnie wspierać wojsko polskie" - oświadczył.

Czytaj też

"Jesteśmy dumni z tego, że 12 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce" - powiedział. "Żołnierze polscy ćwiczą ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, ćwiczą interoperacyjność, ćwiczą procedury. A wszystko to robimy dla bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO" - dodał Błaszczak.

W ramach inwestycji powstanie 56 magazynów typu ECM (Earth Covered Magazines) oraz budynków administracyjno–obsługowych. 5 magazynów przeznaczonych będzie dla strony polskiej, a 51 magazynów dla strony amerykańskiej. Przewidziano możliwość dalszej rozbudowy MSA.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

 1. Varan

  Dziwne to wszystko. Buduje się magazyny armijne z podaniem lokalizacji? Dziwne. Albo będziemy zdziwieni później. Gdy skład wyleci w powietrze jak te inne w Czechach na przykład. Niemożliwe? Nie ma rzeczy niemożliwych. Ponoć wypadki lotnicze jak ten a Smoleńsku tez się nie zdarzają. Nikomu. Poza oczywiście polskimi samolotami latającymi do ruskich.

 2. Ajot

  Ludzie, to na pewno jakaś zmyłka z podaniem lokalizacji budowy tego magazynu amunicji. Przecież minister Błaszczak jest profesjonalistą (zresztą jak cały rząd) i nie osłabiłby w ten sposób możliwości obronnych Polski, tylko po to żeby się wypromować przy stawianiu kamienia węgielnego.

 3. Pinokio 🙃

  W Polsce wszelkie instalacje wojskowe,magazyny itp. są podawane do opinii publicznej bo się Blaszak musi pochwalić a w tvpis stękają żeby nie robić fotek kolumnom wojskowym i nie wstawiać ich do internetu. bo wróg zobaczy..... To nie są normalni ludzie

 4. AdSumus

  Cieszę się z tego prawie tak jak z K21 czy szkolnego samolotu.

 5. Był czas_3 dekady

  Koordynaty celu ustawione!. - Wania Iskander melduje.

 6. DON MARZZONI

  Nie wylecą w kosmos jak w Czechach? Jak nie Iskanderem to Cyrkonem. Okoliczni mieszkańcy spaliby lepiej, aby były pod ziemią...

  1. kukurydza

   Że też ruSSkim onucom się nie nudzi... po co powtarzasz ich głupoty? Na Ukrainie nawet w czasie wojny nie potrafili w ten sposób skutecznie zlikwidować choćby jednego składu, i co... mamy wierzyć że przeciw podziemnym magazynom USA coś zdziałają? Sprawdź sobie, co znaczy "earth covered magazine".

 7. Honker Haker

  Dziwię się że nie podali w które miejsce najlepiej celować by zniszczenia były jak największe. Ale to powiedzą później gdy już magazyny będą pełne broni...

 8. salvator

  Naprawdę, takie rzeczy, jak rozmieszczenie składów amunicji należy podąć w mediach ? Szok i niedowierzanie.

  1. Arzesz

   Szok i niedowierzanie to wierzenie że tak ogromną inwestycje można ukryć

 9. 1234Piotr

  Czy te magazyny nie powinny być tajne?

  1. Orel

   Myślę ze ruscy i tak by wiedzieli że on tam jest. A to co jest w środku to już zupełnie inna sprawa

 10. Lukas

  jeśli nie będą w środku góry albo głęboko pod ziemią to szkoda czasu i pieniędzy

 11. Cyber Will

  Norwegowie mają podobne magazyny w górach (skałach) . Idąc tym tropem kompleks RIESE byłby odpowiedni .

Reklama