Przemysł Zbrojeniowy

Polskie symulatory Leopardów i karabinów [Defence24 TV]

Spółka Autocomp Management Sp. z o.o. oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia opracowały w ostatnim czasie dwa systemy szkoleniowe. Pierwszy, Table Top Trainer (TTT), służy do szkolenia załóg czołgów Leopard 2 różnych wersji, natomiast drugi – SI-C – przeznaczony jest do szkolenia z broni strzeleckiej, w tym dla użytkowników cywilnych.

Modułowy system szkoleniowy Table Top Trainer (TTT) obecnie jest oferowany w wersji przeznaczonej do prowadzenia szkolenia ogniowego i taktycznego dla załóg czołgów Leopard 2A4/A5 oraz zmodernizowanych Leopard-2PL. Stanowi on odpowiedź na rosnące problemy systemu szkolenia załóg tych maszyn. Pozwala też na zwiększenie ekonomiczności tego procesu.

Rozwiązania zastosowane w TTT pozwalają na podobne odtwarzanie różnorodnej konfiguracji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym czołgów rodziny T-72, kołowych transporterów opancerzonych KTO Rosomak, bojowych wozów piechoty BWP-1, samobieżnej haubicy Krab czy samobieżnego moździerza SMK-120 Rak.  Zasadniczym elementem wspólnym tych symulatorów jest wirtualna przestrzeń pola walki oraz bardzo wysoka jakość ich wykonania.

Obecna wersja TTT Leopard 2A5 pozwala na szkolenie załogi czołgu, plutonu lub kompanii czołgów.

Proces szkolenia obejmuje nauczanie (budowy i zasad działania przyrządów celowniczych, systemu kierowania ogniem, mechanizmów i układów armaty itp.) i doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenia tego czołgu w wybranych warunkach terenowych czy atmosferycznych. Może odbywać się o dowolnej porze doby, przy wykorzystaniu dostępnych systemów wspierających jazdę. Prowadzenie skutecznego ognia z armaty i broni pokładowej jest realizowane z pełnym odwzorowaniem zasad panujących na współczesnym polu walki oraz tych zawartych w regulaminach działań taktycznych. System zapewnia pełną realizację ćwiczeń i strzelań zawartych w programie strzelań z wozów bojowych.

System szkoleniowy TTT konstrukcyjnie to zintegrowany zestaw składający się z 4 lub 5 modułów, zależnie od konfiguracji (z ładowniczym lub bez). Każdy taki moduł posiada zintegrowaną ramę transportową (umożliwiającą szybkie przygotowanie go do pracy lub transportu), komputery, wyświetlacze, urządzenia elektroniczne i niezbędne do jego funkcjonowania moduły wykonawcze. 

Symulator TTT na MSPO 2019. Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl/
Symulator TTT na MSPO 2019. Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl

W skład zestawu wchodzą moduły IOS (instruktora), CMDR (dowódcy), DRV (kierowcy) z dołączanym modułem pedałów i GNR (działonowego). Całość wyposażenia dodatkowego umieszczono w skrzyni z akcesoriami (okablowanie i urządzenia zewnętrzne, zestawy słuchawkowe, mysz i klawiatura instruktora, moduł pedałów kierowcy).

Wykonanie stelaży z ramą stalową zapewnia solidną ochronę podczas transportu i łatwą konfigurację przy rozstawianiu systemu TTT. Komplet może zostać przygotowany do działania z położenia transportowego do szkoleniowego w 30 minut przez załogę czołgu. Należy podkreślić, że symulator TTT może zostać rozmieszczony w dowolnym pomieszczeniu o odpowiednich parametrach, dzięki czemu może być używany do szkolenia w jednostkach wojskowych bez większych inwestycji w infrastrukturę. Jednocześnie zastosowanie tego sprzętu pozwala na utrzymywanie i doskonalenie nawyków członków załóg Leopardów, bez ponoszenia kosztów zużycia sprzętu.

Zasilanie odbywa się za pośrednictwem pojedynczego połączenia ze standardowej sieci. Nie wymaga również specjalnie dedykowanych pomieszczeń do posadowienia z wyjątkiem użytkowania w zakresie temperatur od +17°C do +35°C i z maksymalnym nieprzerwanym czasem jednego ćwiczenia na poziomie nie niższym niż 12 godzin.

TTT zapewnia też integrację z istniejącymi symulatorami dla czołgów LEOPARD, jak i z systemem ŚNIEŻNIK. To daje możliwość zwiększenia liczby ćwiczących, na przykład do poziomu kompanii. Ponadto umożliwia realizację ćwiczeń dwustronnych, w których użytkownicy TTT kontrolują inne systemy uzbrojenia przeciwnika zdolne do walki z czołgami LEOPARD (przejmowanie roli wojsk pancernych i zmechanizowanych przeciwnika) oraz cechuje się elastycznością i modułowością w procesie wykorzystania. Oparte na podobnych założeniach symulatory TTT, będące wspólnym opracowaniem Autocomp-Management i Krauss-Maffei Wegmann, używane są m.in. w Bundeswehrze, a także w Grecji, Szwecji i Szwajcarii. 

Z kolei system strzelecki SI-C to modułowe, multimedialne i kompaktowe rozwiązanie przeznaczone, przeznaczone do prowadzenia szkolenia z broni strzeleckiej na potrzeby rynku cywilnego. Jego zasadniczym elementem jest kompaktowy moduł projekcji MP zawierający miniaturowy komputer PC, który steruje pracą systemu i przetwarza dane. Ponadto w jego skład wchodzi kamera detekcji plamek lasera i kamera IR oraz projektor LCD oraz głośnik. 

Same sytuacje będące elementem treningu w SI-C realizowane są w oparciu o animację komputerową. Konstrukcja symulatora umożliwia przeprowadzanie treningów strzeleckich/ogniowych z wykorzystaniem nie tylko replik broni z zamontowanym modułem laserowym, ale i broni bojowej z emiterem laserowym, broni pneumatycznej (wystrzeliwującej „kulki” o energii 1 J) lub broni bojowej z amunicją ćwiczebną czy bojową. W tym ostatnim przypadku konieczna jest oczywiście ochrona obszaru prowadzenia treningu.

Zasada działania SI-C opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia promienia lasera wyemitowanego z symulatora broni lub miejsca oddziaływania pocisku. Dokonuje się to dzięki analizie obrazu z kamery, na którym wyszukiwane są wzorce odpowiadające plamkom lasera lub śladom termicznym uderzeń pocisków. Obraz jest perspektywicznym rzutem wirtualnego świata 3D na płaski ekran.

image
Przykładowy scenariusz szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie SI-C. Fot. Autocomp-Management.

Każdy zarejestrowany przez kamerę strzał rozpoczyna proces obliczania trajektorii lotu wirtualnego pocisku (odpowiadającego balistyce przypisanej konkretnym rodzajom broni) oraz wygenerowania jej w przestrzeni 3D. Natomiast trafienie automatycznie generuje efekty adekwatne do użytej broni i amunicji oraz realizuje scenariusze przypisane dla danego rodzaju ćwiczenia.  System sterowany jest bezpośrednio z wyświetlanego obrazu lub klawiatury bezprzewodowej z gładzikiem (można też dodatkowo stosować tablet). 

Z kolei oprogramowanie SI-C ma proste menu, które w sposób intuicyjny przeprowadza użytkownika przez proces przygotowania i wykorzystania tego urządzenia. W komplecie każdy użytkownik otrzymuje (opracowane na indywidualne potrzeby) dwa zestawy ćwiczeń: ze stałym zakresem przebiegu scenariusza i edytowanym (z możliwością modyfikowania w ścisłym zakresie warunków strzelania). 

image
Przykładowy scenariusz szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie SI-C. Fot. Autocomp-Management. 

Ćwiczenia mogą być skonfigurowane w konwencji treningu na strzelnicy krytej, otwartej lub na placu. Można też zamówić ćwiczenia ze strzelaniem sytuacyjnym (trening reakcji lub procedur postępowania). Indywidualny schemat takich szkoleń daje szeroki wybór wirtualnych przestrzeni działań w tym w oparciu o bazę ok. trzystu trójwymiarowych obiektów (np. osób, pojazdów, obiektów infrastruktury itp.). 

Podstawowe wymagania wobec pomieszczeń do zainstalowania SI-C to jego minimalne wymiary 5x4x2.5 metra, zasilanie z sieci 230V/10A i powierzchnia pod ekran o wymiarach 3.2x2.1 metra (np. ściana). Symulator SI-C pozwala na trening z różnymi typami broni strzeleckiej, takimi jak np. MSBS/GROT, Beryl, czy pistolet maszynowy UMP. 

WITU wraz z Autocomp-Management zapewniają wsparcie techniczne eksploatacji swoich produktów, ich kolejne modyfikacje, możliwość dalszej rozbudowy istniejącej bazy scenariuszy czy rozszerzenie funkcjonalności pod indywidualne potrzeby każdego potencjalnego użytkownika.

Reklama

Komentarze (1)

  1. asdf

    Jak nie macie środków, żeby zamówić to co mają Niemcy czy Szwajcarzy to może zamówcie u Białorusinów z WG, bo biednie te symulatory wyglądają i na pewno nie szkoli się na nich cała załoga.