Reklama

Siły zbrojne

Polskie siły specjalne po raz kolejny w akcji

Polscy żołnierze odnieśli w Afganistanie kolejny sukces operacyjny - fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych
Polscy żołnierze odnieśli w Afganistanie kolejny sukces operacyjny - fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Żołnierze Wojsk Specjalnych przeprowadzili udaną operację w Afganistanie. Przy współudziale pododdziału afgańskich komandosów oraz wsparciu amerykańskich śmigłowców z powietrznej jednostki działań specjalnych zlikwidowali bazę szkoleniową talibów.


To pierwsza tego typu operacja przeprowadzona przez polskich komandosów. Operacja była trudna do przeprowadzanie i wymagała dużego zaangażowania sił i środków, dlatego akcję poprzedziło szczegółowe planowanie. Uderzono w kilka miejsc jednocześnie. Wsparcie informacyjne zabezpieczyli żołnierze z Grupy Wsparcia Informacyjnego Wojsk Specjalnych wydzielonej z Jednostki Wojskowej NIL.


Kompleks składał się z systemu powiązanych ze sobą baz, zlokalizowanych na dużym, niedostępnym i kontrolowanym przez talibów terenie, znajdującym się na pograniczu z Pakistanem. Obozowiska były doskonale zamaskowane przed obserwacją z powietrza. Zaawansowane szkolenia wojskowe jednocześnie przechodziło w nich kilkudziesięciu ludzi. Przeszkoleni organizowali ataki głównie na Afgańskie Siły Bezpieczeństwa Narodowego.


W trakcie operacji zniszczono wszystkie obozowiska, przejęto duże ilości materiałów szkoleniowych, broń, amunicję, plecaki i kamizelki taktyczne.


Operacja jest dużym ciosem dla siatki talibów funkcjonującej w prowincji Paktika. Zlikwidowano ośrodek szkolenia i jednocześnie kanał przerzutu broni, amunicji oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) na teren, w którym operują Polskie Siły Zadaniowe.


Wyczerpująca i skomplikowana operacja kolejny raz potwierdziła wysoki poziom profesjonalizmu PRC, (PRC - Provincial Response Company) co niewątpliwie przyśpieszy proces przekazywania bezpieczeństwa w ręce administracji afgańskiej. Pododdział afgańskich komandosów, szkolony przez polskich żołnierzy jako jeden z pierwszych osiągnął zdolność do prowadzenia samodzielnych operacji specjalnych.


Obecnie główny wysiłek Polskiego Kontyngentu Wojskowego skupiony jest właśnie na zapewnieniu bezpieczeństwa na głównych drogach w prowincji Ghazni, przeprowadzono także dwie wspólne z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa Narodowego operacje. Jedna z nich poległa na dostarczeniu pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących co jest szczególnie ważne przed nadchodzącą zimą zaś druga skupiona była na poszukiwaniu miejsc w których talibowie mogą przechowywać środki bojowe.


Tylko w ubiegłym tygodniu w polskiej strefie działania w Prowincji Ghazni wykryto i zlikwidowano cztery miejsca podłożenia improwizowanych urządzeń wybuchowych przez rebeliantów. Ogółem polscy żołnierze w ciągu ostatnich kilku dni przejęli i zniszczyli 680 kg materiałów do produkcji IED a także cztery granaty moździerzowe i jeden wielkokalibrowy karabin maszynowy.

We wszystkich tych działaniach uczestniczą żołnierze XII zmiany przygotowujący się do przejęcia obowiązków i strefy działania.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych
Reklama

Komentarze

    Reklama