Reklama

Siły zbrojne

Polskie rakiety Grom trafią na Litwę

Spółka Mesko podpisała umowę na dostawę PPZR Grom na Litwę – fot. Defence24.pl/J.Sabak
Spółka Mesko podpisała umowę na dostawę PPZR Grom na Litwę – fot. Defence24.pl/J.Sabak

2 września na MSPO w Kielcach został podpisany dziesięcioletni kontrakt za 34 miliony euro na produkcję i dostawę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PPZR) Grom dla Sił Zbrojnych Litwy. 

Umowa została podpisana przez Czesława Mroczka, Sekretarza Stanu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej i gen. bryg. Gintautasa Zenkeviciusa reprezentującego litewski resort obrony. Polskiemu ministrowi towarzyszyli przedstawiciele spółki Mesko S.A., która będzie realizowała kontrakt.

Podpisanie umowy jest jednoznaczne z rozpoczęciem fazy produkcyjnej. Pierwsza dostawa (za 4 mln euro) nastąpi jeszcze w tym roku. Poza produkcją zestawów rakietowych kontrakt obejmuje także przekazanie niezbędnego oprzyrządowania, trenażerów oraz szkolenie w obsłudze sprzętu. Litwa stanie się w ten sposób czwartym, zagranicznym użytkownikiem PPZR Grom - po Indonezji, Gruzji i Japonii.

Sukces spółki Mesko jest tym większy, że 2 września br. jej delegacja podpisała także list intencyjny z francuskim koncernem MBDA. List ten formalizuje wieloletnią współpracę pomiędzy obu firmami. Według Mesko teraz pojawiła się szansa, że ta współpraca „przybierze bardziej realne kształty”.

Reklama
Reklama

Komentarze (20)

  1. pietka

    ciekawe ile takich zestawow znajduje sie w polskiej armi.Pewnie tyle samo co nowej pboni ,, tor,, dla snajperow

    1. ninek

      aktualnie 1500 i jak na razie stop.

  2. kendo

    Komu by to nie sprzedać to lotnictwo przeciwnika powinno się bać-ROSJA też bo kilku gości z takim czymś nie da się namierzyć radarem a grup można utworzyć setki i z lotnictwa pupa

  3. aaaa

    Dlatego ze bedzie Piorun to sprzdano technologie Groma. Niech inni też sie wspomoga jak mogą.

  4. gonzo

    Gratulacje.

    1. hokum

      funkcjonuje coś takiego jak grom 2 ale nie oficjalnie ponieważ od lat 97 był grom 1 np. w kawalerii i do tego czasu sukcesywnie był modernizowany .Od ok 5 lat tych zmian drobnych było tyle ze praktycznie to trochę inna rakieta. tyle .pozdrawiam

  5. kar

    Czy ktoś się orientuje ile może kosztować 1 rakieta błyskawica ?. Odpowiednik rakiety błyskawica pocisk AIM-120C-5: używany także w polskich f 16 kosztuje 2 miliony dolarów

    1. qwark

      AIM-120C-5 nie jest odpowiednikiem Błyskawicy. Chyba najbliżej jej do rosyjskich rakiet z Pantcyra S1 (57E6-E)

  6. Bill

    No a pro-rosyjscy separatyści na Donbasie?

  7. tramal

    Dawać PIORUNY!!!!!!

    1. Zbigniew

      Dokładnie!!!!!

  8. rapid

    Japonia kupiła jeden zestaw do testów , to wszystko

    1. Zbigniew

      To trochę wyjaśnia. Nie zmienia to faktu, że to przyzwoity sprzęt. I to nie ze względu na Japonię. Pamiętam, jak Amerykanie zrobili cyrk z szemranym procesem związanym ze sprzedażą tych rakiet. Zachowanie naszych polityków też pamiętam. Powiedziano wręcz, że zaskarżenie bezpodstawnego zatrzymania przedstawicieli naszych zakładów zbrojeniowych jest "be".

  9. fgfg

    Japończe kupili Groma aby go potem skopiować i poprawić :)

  10. Wojmił

    przecież podpisanie tego kontraktu było już zapowiadane kilka razy... cieszymy się ale przestańcie się tak podniecać..

  11. czarny

    Czyli jednak nowe, a nie jak pisali malkontenci rozdawanie polskiego arsenału...

    1. qwerty

      bo najpierw powinno zostać zaopatrozne WP a dopiero po nasyceniu go sprzętem powinniśmy eksportować. i to najlepiej jakąs zubożoną wersję, żeby nie mieci nad nami przewagi ani nie ukradli technologii. (tak robi np. USA, F-22 dla siebie a F-35 na eksport)

  12. Sokole oko

    http://www.mesko.com.pl/pl/news/120/63/Wtorek-na-MSPO.html link do oficialnej strony Mesko, jest tam info o Japonii.

  13. Wojtek

    Kiedy będzie gotowy do produkcji Grom II ?

    1. prawde mówiący

      Najpozniej do 2017 armia ma dostać 400 pocisków PIORUN.Które sa na najwyzszym technologicznie poziomie podobno nawet znacznie przewyzszając kontrukcje zachodznie i rosyjskie

    2. ja-nek

      Nie ma czegoś takiego jak Grom II, jest Piorun. Testy kwalifikacyjne do 2016 roku. Dostawy od 2017 teoretycznie, raczej liczyłbym na jakąś obsuwę.

  14. japonia czy peru ?

    Może chodzi o Peru, ono miało kupić Gromy...

  15. ss

    Wiadomo coś więcej o Gromach w Japonii? Pierwszy raz słyszę.

    1. pasha

      Strona producenta również twierdzi, że "Do tej pory kupiły je: Gruzja, Indonezja i Japonia". http://www.mesko.com.pl/pl/news/120/63/Wtorek-na-MSPO.html

    2. totenkopf

      japonia?pierwsze słyszę ale to dobrze!może sukcesy eksportowe zachęcą zm mesko do rozwoju tej broni,coś już opracowali,ale nie wiem o nim nic poza nazwą-"piorun"

  16. Marek

    Z Japonią to faktycznie miła niespodzianka. Ciekawe jak przyjmie się "Piorun", bo wygląda, ze będzie jeszcze lepszy. Bardzo bym także chciał, żeby jak najszybciej udało się z "Błyskawicą". To bardzo nam potrzebny sprzęt.

  17. olo

    Japonia kupiła pewnie po tym jak Gruzini zestrzelili parę ruskich latadeł. Japonia też ma problemy z ruskimi pilotami którzy błądzą przy japońskich granicach jak ich putinowskie czołgi na Ukrainie.

  18. tom

    Szukałem choć jednej informacji o Japonii ale nigdzie nic na ten temat nie było ... Tylko we wszystkich notkach odnoszących się do umowy z Litwa jest o tym wspomniane. Tak się chyba przy okazji pochwalili

  19. Rakietmistrz

    Japonia naprawdę kupiła te rakiety ? Ciekawe, kiedy i ile ?

  20. Anonim

    Japonia nie używa wyrzutni grom.