Siły zbrojne

Polskie MiG-29 wznowiły loty

Fot. A. Weber/DPI MON.
Fot. A. Weber/DPI MON.

Rozpoczęto loty polskich myśliwców MiG-29. Jako pierwsza uczestniczy w nich 23. Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

W rozmowie z Defence24.pl rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak poinformował, że rozpoczęto loty myśliwców MiG-29 należących do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Decyzję o wznowieniu lotów maszyn MiG-29 podjęto w poniedziałek 25 listopada, po spotkaniu z pilotami, w którym uczestniczyli m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak oraz dowódca generalny generał Jarosław Mika. Opinii publicznej przekazano ją w trakcie briefingu prasowego z udziałem Inspektora Sił Powietrznych gen. dyw. Jacka Pszczoły oraz dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk. pil. Macieja Trelki.

Maszyny pozostawały uziemione od wypadku z marca bieżącego roku. Mimo to utrzymywano je w gotowości do wznowienia lotów i poddawane planowym obsługom technicznym oraz obsługom wynikającym z określonego czasu przestoju. Do wznowienia nawyków będzie można wykorzystać na początku pięć maszyn, a dwanaście kolejnych – po lotach kontrolnych po obsłudze okresowej.

Obok 23. Bazy MiGi-29 na wyposażeniu posiada także 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku, która podobnie jak 23 BLT wchodzi w skład 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.