Siły zbrojne

Polski żołnierz zmarł na Łotwie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MON
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MON

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w oficjalnym komunikacie, w sobotę 14 grudnia 2019 roku w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie zmarł jeden z pełniących w nim służbę polskich żołnierzy.

Według oficjalnych informacji przekazanych przez PKW Łotwa i Ministerstwo Obrony Republiki Łotewskiej do zdarzenia doszło w czasie indywidualnych zajęć sportowych, które były realizowane w czasie wolnym od służby w pobliżu wsi Kadaga w gminie Ādažu na Łotwie.

Obecnie Żandarmeria Wojskowa prowadzi czynności zmierzające do ustalenia przyczyn śmierci żołnierza. Rodzina zmarłego została poinformowana o zdarzeniu i otoczona opieką.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie jest częścią Wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sił NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, a w tym odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Wielonarodowa grupa bojowa na Łotwie znajduje się pod dowództwem Kanady i składa się z ok. 1400 żołnierzy z Albanii, Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Kanady, Słowacji, Słowenii, Polski i Włoch, którzy rotacyjnie stacjonują na terytorium Republiki Łotewskiej, współpracując z łotewskimi Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Sam PKW Łotwa liczy do 175 żołnierzy.

Komentarze