Reklama

Siły zbrojne

Polski żołnierz zmarł na Łotwie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MON
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MON

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w oficjalnym komunikacie, w sobotę 14 grudnia 2019 roku w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie zmarł jeden z pełniących w nim służbę polskich żołnierzy.

Według oficjalnych informacji przekazanych przez PKW Łotwa i Ministerstwo Obrony Republiki Łotewskiej do zdarzenia doszło w czasie indywidualnych zajęć sportowych, które były realizowane w czasie wolnym od służby w pobliżu wsi Kadaga w gminie Ādažu na Łotwie.

Obecnie Żandarmeria Wojskowa prowadzi czynności zmierzające do ustalenia przyczyn śmierci żołnierza. Rodzina zmarłego została poinformowana o zdarzeniu i otoczona opieką.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie jest częścią Wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sił NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, a w tym odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Wielonarodowa grupa bojowa na Łotwie znajduje się pod dowództwem Kanady i składa się z ok. 1400 żołnierzy z Albanii, Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Kanady, Słowacji, Słowenii, Polski i Włoch, którzy rotacyjnie stacjonują na terytorium Republiki Łotewskiej, współpracując z łotewskimi Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Sam PKW Łotwa liczy do 175 żołnierzy.

Komentarze (16)

 1. Szewj

  Z jakiej jednostki był ten żołnierz?

  1. ...

   34 WOG Rzeszów

 2. Albert

  Mam nadzieje, ze takie techniczne sformułowanie-"do zdarzenia doszło w czasie indywidualnych zajęć sportowych, które były realizowane w czasie wolnym od służby"- nie doprowadzi do tego, że rodzina zostanie z niczym. Tyle już widziałem i słyszałem, że mnie nic nie zdziwi.

 3. Arczi

  Spoczywaj w pokoju bracie!

 4. Rezerwista

  Śpij kolego.

 5. Piotr

  Takiego żołnierza, dowódcy jak kpt. Tadeusz Rogala to już mało takich dobrych i uczynnych. Spoczywaj w pokoju:(

 6. Miras

  Spoczywaj w spokoju bracie 34BKPanc

 7. Tomasz

  Spoczywaj w pokoju. Kondolencje dla najbliższych.

 8. arokey

  RIP

 9. Polak

  Pragnę przekazać najgłębsze wyrazy współczucia i jednocześnie podziękowania za wsparcie w służbie obrony Rzeczpospolitej oraz sprzymierzonych narodów bliskim zmarłego.

  1. rodak

   Dziękujemy Bogu Ojcu za dar człowieka, który służył na Jego chwałę Rzeczypospolitej oraz wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziny i najblizszych zmarłego. Modlimy się o siłę i wytrwałość w tych trudnych dla nich chwilach.

 10. tebor

  Spoczywaj w pokoju bracie

 11. Paweł

  Spoczywaj w pokoju Rodaku...troska o pokój naszej Ojczyzny był sensem Twego życia.

 12. Walt

  RIP

 13. Tauzen

  Żołnierzu, Dziękuję za Twoją Służbę!

 14. Strzelający z procy

  Spoczywaj w spokoju bracie- 21 BSP

 15. jc

  Dziękuję za Twoją Służbę, spoczywaj w pokoju.

 16. Dolas

  Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie